Omezení provozu

V současné době probíhá více uzavírek.

Více

zpět na seznam

Informace pro mateřské školy

Popis | Datum a místo konání | Umístění |

Prohlídka stálé expozice Příběh Pražského hradu pro předškoláky

Od počátku provozu stálé expozice sledujeme s radostí velký zájem o dětský program Hra na Hrad připravený pro děti ve věku obou stupňů základní škol. Protože k nám do výstavy chodí i děti mladší, rozhodli jsme se v rámci obměny expozice v roce 2007 připravit nový program i pro děti v předškolním věku (tj. od 3 do 6 let).

Manuál hry s názvem Co se dělo na hradě?

Hra je určena pro děti předškolního věku. Představuje jim vystavené předměty v jejich původním určení. Ke hře potřebujete jen pracovní list, který získáte u pokladny, a tužku (zapůjčí vám ji tamtéž).

Dobře si prohlédněte barevný obrázek a mezi vystavenými exponáty se pokuste najít ten, který by nakreslenou situaci pomohl vyřešit. Nápovědu hledejte v zásuvkách skrytých z boků velkých vitrín.

Na pracovním listu objevíte kresbičku, ve které je už problém vyřešený, přesto ale chybí hledaný předmět. S jeho doplněním vám pomůže kovová deska připevněná k panelu. Můžete si vybrat jeden ze dvou předmětů, které by obrázek mohly dokončit. Podle vlastního rozhodnutí posuňte pracovní list po destičce až k zarážce u vybraného předmětu. Pak tuhou v tužce „naplocho“ přejíždějte po kresbě v místě, kde předmět chybí. Pokud jste papír umístili správně, kresbička se doplní.

Seznam úkolů v expozici:

1.     Nenech slovanského bojovníka padnout bez boje. Vyber jeden z vystavených předmětů, který by mu v souboji pomohl!

2.     Čím by měla bohatá paní zaplatit obchodníkovi za vybrané ovoce?

3.     V dávných dobách bývala na hradech velká zima. Co by dámě pomohlo, aby se zahřála?

4.     Císaři Rudolfovi chybí něco velmi důležitého, aby se mohl nechat portrétovat slavným malířem. Zjistíš, co postrádá?

5.     Pan architekt Mocker přemýšlí, jak nejlépe dokončit rozestavěnou katedrálu svatého Víta. Poradíš mu?

6.     Pan architekt Plečnik dumá nad nejlepším zakončením svého monolitu. Co by asi na jeho špičce viděl nejraději?
Až doplníš tento poslední obrázek, dojdi si k pokladně pro odměnu.

Máte-li zájem o tento program, na který není nutné se předem objednávat, stačí pouze přijít do stálé expozice Příběh Pražského hradu - vstup pro děti v tomto věku i pro jejich pedagogický doprovod je zdarma, rodiče s dětmi pak zaplatí pouze základní vstupné.

Těšíme se na nové návštěvníky!

Zobrazit celý popis

Datum a místo konání

9.00-15.00 hod.

Mapa Hradu