Gratulace prezidenta republiky Václavu Klausovi

18. června 2021

Milý Václave,

k Tvým osmdesátinám jsem Ti přivezl tři dárky. Jeden je nehmotný a dva jsou hmotné. Pokud jde o ten nehmotný dárek, Ty si jistě vzpomeneš, jak ses po bombardování Jugoslávie setkal se srbským velvyslancem a v jednom z rozhovorů jsi napsal, co jsi po tomto setkání cítil. Když jsem se nyní při příležitosti návštěvy srbského prezidenta Vučiće omluvil srbskému národu za toto bombardování, myslel jsem tím i na Tebe. A myslím si, že tak jako mnohokrát v našem životě, i zde máme stejný nebo podobný názor.

Ty zbývající dva dárky už jsou hmotné. Milý Václave, už dlouho jsi nebyl v Chile a proto jsem se rozhodl věnovat Ti toto pozlacené pero z krásného palisandrového dřeva, kde je dokonce vygravírován i tvůj podpis. Přijmi ho se stejným přátelstvím, jako k tobě cítím. Třetí a poslední dárek, před týdnem mně vyšla taková retrospektivní knížka. Není to ani tak vlastní autorské dílo, jako spíše rešerše zahraničních děl, ale v každém případě si myslím, že by Tě mohla zajímat. Máš tam i napsáno věnování.

A co ještě říci na závěr? Chybíš nám. Myslíš si, že jsi dost v politice, když píšeš různé komentáře. Je to málo a měl by ses do aktivní politiky vrátit. A myslím, že řada lidí, včetně mých voličů, by Tě v tom podpořila.


Mám tě rád. Přeji Ti vše nejlepší, hodně štěstí, hodně zdraví, životní pohodu. A abych nezapomněl, nech se očkovat.

Na Tvoje zdraví!

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 18. června 2021