Drobečková navigace


Hovory z Lán

23. června 2013 , Lány

Dobré odpoledne, sedíme v lánském zámku s prezidentem republiky Milošem Zemanem. V Masarykově pracovně, proč zrovna tady?

Jan Pokorný
Dobré odpoledne, sedíme v lánském zámku s prezidentem republiky Milošem Zemanem. V Masarykově pracovně, proč zrovna tady?

Miloš Zeman
Z několika důvodů. Za prvé v této pracovně Masaryk abdikoval. Za druhé v této pracovně zatkli Emila Háchu a za třetí v této pracovně Václav Klaus v roce 1997 podal demisi do rukou tehdejšího prezidenta Havla. A abych doplnil za čtvrté - jste tady Vy, pane Pokorný.

Jan Pokorný
Děkuji za vysvětlení. Vy jste se, pane prezidente, setkával v těchto dnech s politiky, zástupci parlamentních stran. Máte ještě do úterka, tedy do dne kdy jste říkal, že na tiskové konferenci zveřejníte své stanovisko, ještě o čem přemýšlet, nebo už máte jasno?

Miloš Zeman
Již citovaný Masaryk říkal, že myšlení bolí. A já předpokládám, že mě ještě tak dva dny hlava bolet bude. Na druhé straně - ano, v zásadě mám jasno a moje rozhodnutí bude takové, které nezklame oboje voliče v prezidentských volbách. To byly téměř tři miliony lidí, více než dostala jakákoli politická strana. Prezident má jednat v souladu se svým stanoviskem jak před volbami, tak koneckonců i po volbách, a to je jediná konkrétní odpověď, kterou ze mě dnes dostanete. Kdybych Vám svoje rozhodnutí řekl již dnes, tak by mi na úterní tiskovou konferenci na Hrad nepřišla ani noha.

Jan Pokorný
Nicméně Vy nejste prezident novinářů, kteří by vám eventuálně nepřišli na tiskovou konferenci, ale prezident přinejmenším těch tří milionů občanů České republiky, takže by si možná zasloužili nějakou konkrétní informaci.

Miloš Zeman
Ano. Těm jsem právě sdělil své poselství. A protože moji voliči jsou nepochybně inteligentní a všímaví lidé, tak už vědí, jak se rozhodnu.

Jan Pokorný
V tom případě si Vaši voliči uvědomí to, co jste řekl v předchozí odpovědi. Vybavují si vrchol kampaně při přímé volbě prezidenta a například váš billboard „Stop vládě“.

Miloš Zeman
„Stop Nečasově vládě“, nikoli stop každé vládě. Protože být bez vlády znamená bezvládí a bezvládí většinou není dobrá věc. I když teď mi jeden můj přítel, který se specializuje na Belgii a jak víte, v Belgii nebyla vláda asi rok, přinesl zajímavou ekonomickou statistiku historie Belgie, která prokazuje, že v době, kdy v Belgii žádná vláda nebyla, rostla ekonomika daleko úspěšněji, než když tam vláda byla. Je to zajímavá inspirace.

Jan Pokorný
Takže i stav a vývoj ekonomiky jsou důležitým momentem při Vašem rozhodování, jak vyřešit vládní krizi?

Miloš Zeman
Nesporně ano, protože každá vláda má nějakou hospodářskou politiku. A tato vláda s touto politikou bezesporu ovlivňují stav ekonomiky. Nechci to přeceňovat, ale je to významný faktor.

Jan Pokorný
Když jste mě opravoval v konstatování, že na billboardu bylo „Stop vládě“, Vy jste správně upřesnil, že to bylo „Stop Nečasově vládě“. Tenhle předvolební slogan už je splněn, protože premiér Petr Nečas podal demisi.

Miloš Zeman
Není splněn. Vy jste politický komentátor, pane Pokorný?

Jan Pokorný
Já jsem takový moderátor.

Miloš Zeman
Já si myslím, že se za něj pouze vydáváte. Pokud ano, chtěl bych upozornit, že Nečasova vláda, byť je v demisi, je stále ještě vládou.

Jan Pokorný
To znamená, že i tento předvolební slib ještě není úplně naplněn?

Miloš Zeman
Ještě není úplně naplněn. Bude naplněn teprve tehdy, až jako vláda přestane existovat.

Jan Pokorný
A takto si myslíte, že si tři miliony Vašich voličů přečetli Vaši druhou nebo třetí odpověď na mou otázku?

Miloš Zeman
Byla to odpověď, která je pro moje voliče naprosto srozumitelná, ale chci věřit, že je srozumitelná i pro ostatní voliče.

Jan Pokorný
I pro vaše nevoliče?

Miloš Zeman
Přesně tak.

Jan Pokorný
Jaká jsou, pane prezidente, a to asi musíte zvažovat jako zodpovědná hlava státu, pro a proti pokračování této vlády?

Miloš Zeman
Uvědomme si, že jsou tady různé alternativy a já začnu tou, která se nejčastěji cituje, a to jsou předčasné volby. Zní to hezky a já jsem jak veřejností, tak některými politickými představiteli vyzýván, abych vypsal předčasné volby. Bohužel tyto výzvy jsou založeny na naprosté neznalosti politiky. Předčasné volby může sice formálně vyhlásit prezident republiky, ale teprve poté, co se Poslanecká sněmovna většinou alespoň sto dvaceti hlasy usnese na svém seberozpuštění.

A teď přecházím k těm dalším alternativám. První alternativa je nechat vládnout Nečasovu vládu v demisi až do konání předčasných voleb. To znamená přibližně tři měsíce. Tím ovšem není splněn slib, o kterém jsme na začátku mluvili. Druhou variantou je pověřit některého z představitelů vládní koalice, aby sestavil vládu. Ale protože podle jejich prohlášení to zřejmě bude až na premiéra stejná vláda a všichni ostatní ministři zůstanou ve svých funkcích, tak to de facto bude opět Nečasova vláda. Třetí varianta, pane Pokorný, spočívá v tom, že pověřím představitele opozice, v daném případě nejsilnější opoziční strany...

Jan Pokorný
...vítěze minulých voleb.

Miloš Zeman
...
dokonce o 2 % vítěze minulých voleb Bohuslava Sobotku, aby přijal z mých rukou jmenování premiérem. Ale bohužel, jak dobře víte, Bohuslav Sobotka tuto možnost veřejně odmítl. Pak nám zbývá ještě poslední varianta, o které se zatím málo uvažuje a kterou já pokládám za reálnou. To je varianta toho, čemu, vy novináři, říkáte úřednická vláda.

Jan Pokorný
Promiňte, já říkám „tzv. úřednická vláda“, protože Ústava České republiky nezná termín „úřednická vláda“.

Miloš Zeman
Já tomu říkám vláda odborníků, protože kdyby to byla úřednická vláda, tak je složena z úředníků, což se doufám nestane. Kdyby to byla odborná vláda, tak je to vláda složená z profesionálů, nikoli z amatérů. Tedy z lidí, kteří rozumí svým rezortům, znají jejich problematiku a nemusejí se s danou problematikou seznamovat teprve tehdy, když usednou do ministerského křesla.

To jsou zhruba ty čtyři varianty. A já jenom znova upozorňuji, že první a čtvrtá varianta nejsou v rozporu. Vláda úředníků či odborníků tady může být jako náhrada vlády v demisi současné vládní koalice jenom do předčasných voleb. Tato kombinace se vůbec nedá vyloučit, ale znamená na rozdíl od předchozí situace, že po jmenování nového premiéra bude v intervalu dejme tomu čtrnácti dnů jmenována i nová vláda. Teprve tímto okamžikem vláda současné vládní koalice skončí.

Jan Pokorný
Kdybych byl schopen rychlé analýzy a abych Vás uspokojil - znamená to, že čtu Vaši odpověď tak, že na podzim jdeme k volbám?

Miloš Zeman
Ne, protože přesně to, jak jsem se Vám marně snažil vysvětlit, rozhodne Poslanecká sněmovna a nikoli prezident republiky.

Jan Pokorný
Poslanecká sněmovna, pokud sežene sto dvacet hlasů ochotných rozpustit Poslaneckou sněmovnu. Potom prezident republiky toto usnesení podepisuje, bere na vědomí.

Miloš Zeman
Já si myslím, že budu muset respektovat vůli Poslanecké sněmovny.

Jan Pokorný
Jakkoli tam není žádná lhůta?

Miloš Zeman
Nepochybuji o tom, že tam lhůta může být – týden, maximálně čtrnáct dnů. Ale to není důležité.

Jan Pokorný
V Ústavě není žádná lhůta.

Miloš Zeman
V Ústavě samozřejmě není žádná lhůta, ale většinou se předpokládá, že to prezident nebude zbytečně zpomalovat a já tomu rozumím. Ale rozhodnutí Poslanecké sněmovny o případném seberozpuštění by mělo vzít také v úvahu to, jaká bude vláda odborníků, jaké bude její personální složení, jaké bude její programové prohlášení. Nepochybuji o tom, že moudří muži a ženy Poslanecké sněmovny i tyto informace vezmou v úvahu.

Jan Pokorný
Důležité by bylo, a omlouvám se za podmiňovací způsob, kdo tu vládu bude sestavovat. Vy, jako prezident republiky, můžete pověřit kohokoli.

Miloš Zeman
To samozřejmě ano, ale myslím si, že duševně příčetný prezident, za něhož se stále ještě považuji, by měl pověřit respektovanou osobnost a ne Pepka Vyskoče z Putimi.

Jan Pokorný
Osobnost, která už má politický mandát vzešlý z minulých voleb, nebo nemusí mít nutně politický mandát?

Miloš Zeman
Nemusí mít nutně politický mandát právě proto, že je to vláda odborníků.

Jan Pokorný
Kolik těch respektovaných osobností je ve Vašem hledáčku?

Miloš Zeman
Čtyři.

Jan Pokorný
Zkusím tipovat.

Miloš Zeman
Nezkoušejte tipovat, protože Vám samozřejmě neodpovím.

Jan Pokorný
Je mezi nimi například Jiří Rusnok? Stačí, když pokýváte hlavou.

Miloš Zeman
Já nebudu hlavou kývat ani vrtět, nechte se překvapit do úterý. Jak se na Vás dívám, jste relativně mladý a zdravý.

Jan Pokorný
53 let, pane prezidente.

Miloš Zeman
No vidíte, mně je 68. Velmi pravděpodobně to do úterý přežijete. Přijďte na tiskovou konferenci a tam se jméno dozvíte.

Jan Pokorný
Tiskovou konferenci samozřejmě budeme vysílat v přímém přenosu. My jsme poprosili, pane prezidente, naše posluchače, aby některé dotazy telefonovali na naši linku Hovorů z Lán. První dotaz nebo názor: „Vážený pane prezidente, naskytla se Vám jedinečná šance splnit téměř vše, co jste před svým zvolením občanům slíbil. Nezraďte prosím důvěru těch, kteří Vás volili. A také osmdesáti procent občanů, kteří již dávno nechtějí tuto vládu. V opačném případě ztratíte vše, co jste si zaslouženě v přímé volbě získal. Vážím si Vás a děkuji.“

Miloš Zeman
Já Vám děkuji. Myslím si, že jsem na Vaši výzvu odpověděl v prvních větách, takže se nechci opakovat. Ale opravím Vás. Tato vláda má podle posledních průzkumů nedůvěru nikoli 80%, ale 92% občanů. Ale samozřejmě, že se liší průzkum od průzkumu a já jsem citoval ten nejkatastrofičtější.

Jan Pokorný
Můžu citovat bleskový průzkum, který si nechal udělat Český rozhlas na konci minulého týdne od společnosti Median. Podle jeho výsledků chce každý druhý občan České republiky předčasné volby.

Miloš Zeman
Odlište dvě věci. Jestli chcete předčasné volby, a jakou důvěru či nedůvěru má současná vláda. A to jsou opravdu dvě různé otázky.

Jan Pokorný
A nejsou to dvě otázky, které jsou komplementárně spojené?

Miloš Zeman
Nejsou, protože Vy si můžete přát, jak jsem Vám před chvílí naznačil, pád současné vlády a můžete například preferovat vládu odborníků do řádných voleb v květnu 2014. To se nevylučuje.

Jan Pokorný
To by bylo za dlouho.

Miloš Zeman
Co je to deset měsíců v životě lidském, o historii nemluvě?

Jan Pokorný
Deset měsíců v historii politické může být hodně nebo i málo, to víte sám ze své politické zkušenosti.

Miloš Zeman
Ke zplození dítěte potřebujete daleko kratší dobu (a mimochodem tento interval je daleko příjemnější, tedy samozřejmě pro muže, nikoli bohužel pro ženu). Na druhé straně, když čtete dějiny, tak většinou zjistíte, že dějiny se odehrávají v několikaletých cyklech. I druhá světová válka trvala od roku 1939 do roku 1945, tedy šest let.

Jan Pokorný
Vy jste ale sám říkal, že musíte ve svém rozhodování zvažovat i ekonomické aspekty tohoto příběhu nazvaného vládní krize. Pokud bychom připustili, že bude úřednická vláda odborníků u moci do května příštího roku, tedy do řádných voleb, tak to bude složité pro různé zákony.

Miloš Zeman
Už jsem Vám citoval belgický příklad.

Jan Pokorný
Citoval jste mi belgický příklad. Žijeme v České republice. Nevím teď přesně, za jaké ekonomické konstelace v Belgii k té situaci došlo, ale u nás je situace jiná. Mnozí říkají, že všechno, co se děje nejenom v České republice, je v podstatě Titanic a že stačí málo.

Miloš Zeman
Já bych vyšel z toho, že je samozřejmé, že tato vláda, ať bude vládou krátkodobou do předčasných voleb, nebo vládou také krátkodobou do řádných voleb, tak její nejdůležitější úkol bude sestavení státního rozpočtu. Že je to úkol nesmírně náročný, že zákonu o státním rozpočtu se říká zákon zákonů, o tom asi my dva nepochybujeme. A právě proto je zapotřebí vybrat takové členy vlády, kteří budou rozpočtu rozumět, kteří nebudou, jak s oblibou říkám, amatéry a u nichž se dá předpokládat, že návrh tohoto rozpočtu buď předají vládě, která vzejde z předčasných voleb, a která už na to příliš mnoho času mít nebude, nebo ho budou muset přehlasovat v Poslanecké sněmovně, pokud se tato Sněmovna odmítne rozpustit.

Jan Pokorný
V takovém případě by asi bylo ideální, kdyby ji vedl třeba někdo se zkušeností z ministerstva financí a s tvorbou rozpočtu.

Miloš Zeman
Já si myslím, že tato varianta není ani vyloučena ani potvrzena. Kromě toho nezapomeňte, pane Pokorný, že prezident republiky má podle Ústavy ČR dva pokusy na jmenování premiéra a teprve poté, kdy v obou dvou pokusech selže, jako třetí pokus nastupuje předseda nebo předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Jan Pokorný
Které místo se stalo zase tématem politických diskusí? Jak to komentujete?

Miloš Zeman
Nijak. Já jsem odmítl komentovat jakékoli návrhy jakékoli politické strany. Říkal jsem pouze, že kandidát této strany na premiéra zůstává kandidátem, dokud není premiér.

Jan Pokorný
Mluvili jsme o tom, že k rozpuštění Poslanecké sněmovny podle Ústavy ČR je potřeba sto dvaceti poslankyň a poslanců. Česká strana sociálnědemokratická deklaruje, že se je pokusí získat. Vy se svou zkušeností z exekutivy, ale pro tento případ i se svou zkušeností předsedy Poslanecké sněmovny - jaké přesvědčovací metody fungují na poslance v takových případech?

Miloš Zeman
Tak může to být samozřejmě nabídka lukrativní funkce, když něco podepíše.

Jan Pokorný
To byste chtěl?

Miloš Zeman
Ne, to bych právě nechtěl. Když tato nabídka zazní ze strany potenciálního vítěze voleb, tak je vnímána pozitivněji než tehdy, když zazní ze strany toho, kdo pravděpodobně volby prohraje. Já jsem proti politickému kšeftu, proto jsem velice ocenil poslední akci policie a státního zastupitelství. Myslím, že je něco jiného, když vysloužilý politik odcházející do penze případně přijme nějakou funkci, pokud je k ní odborně kvalifikován, a něco jiného je, když aktivní politik, v tomto případě poslanec, podepíše nějakou listinu nebo udělá něco podobného jenom proto, aby dostal trafiku.

Jan Pokorný
Vy jste říkal, pane prezidente, že jste ocenil akci policie a státního zastupitelství. V médiích se objevuje řada významných politiků, kteří vybízejí k debatě o přiměřenosti zásahu. Co na to říkáte Vy?

Miloš Zeman
Nechci se ptát, jestli to náhodou nejsou politici, kteří mají strach, že i na ně dojde. Já tento strach nemám a možná právě proto to oceňuji, i když z estetických důvodů si myslím, že by policisté neměli vždy přicházet s beranidlem. To mi připadá poněkud nepřiměřené, ale je to pouze drobná výtka. Dokonce si myslím, že prezident by měl garantovat nezávislost justice, nezávislost státního zastupitelství a nezávislost policie vůči jakýmkoli politickým tlakům.

Jan Pokorný
Šéf ÚOOZ Robert Šlachta v dnešních Otázkách Václava Moravce důrazně odmítl, že by na úřadu vlády byli jeho lidé, tedy policisté s beranidlem.

Miloš Zeman
No vidíte. Já jsem vyšel ze zprávy, kterou mám. Protože je vždy poctivé uvádět zdroje svých zpráv, přiznávám, že ji mám od Petra Nečase, který by o tom měl něco vědět. Pokud pan Šlachta tvrdí opak, pak jeden z těchto dvou lidí nemluví pravdu.

Jan Pokorný
Což je logické, to jsem pochopil i já. Pane prezidente čím to podle Vás je, že už docela podezřele velké množství premiérů České republiky končí po nějakém takovém průšvihu? Stanislav Gross, Mirek Topolánek a jeho vyjádření o gayích, teď Petr Nečas.

Miloš Zeman
Odpověděl bych, že si za to mohou sami. Já jsem odešel se vztyčenou hlavou, když jsem naplnil svůj mandát premiéra. Čtyři roky a žádný průšvih jsem neměl. Do této chvíle ho nemám a doufám, že ani mít nebudu. Čili záleží to vždy na konkrétních osobách.

Jan Pokorný
Záleží to vždy na konkrétních osobách a také na tom, jakými lidmi se obklopíte. Ale Vy máte určitou mediálně negativní zkušenost.

Miloš Zeman
Narážíte na Miroslava Šloufa a já vycházím z toho, že skončil ve funkci vedoucího mých poradců v roce 2002. To máme dohromady jedenáct let a nikdo proti němu za celou dobu nevznesl jakékoli obvinění, nebylo na něj podáno trestní oznámení, nebyl vyšetřován na rozdíl od těch, kteří vyšetřováni jsou. Takže to beru jako mediální bublinu a tak trochu se jí usmívám.

Jan Pokorný
Když si probereme poslední případ, zásah Policie České republiky a práci státních zastupitelství, tak ve vazbě je teď vrchní ředitelka premiérova sekretariátu, jsou tam tři bývalí poslanci, ale jsou tam také dva příslušníci, a to nikoliv nevysocí, vojenského zpravodajství. Co z toho chápete úplně nejméně? Nebo nad čím se nejvíce pozastavujete?

Miloš Zeman
Když si někdo objedná sledování, ať už to byl kdokoli, u vojenského zpravodajství. Odpovědný šéf vojenského zpravodajství ho má vyhodit a případně tuto žádost oznámit svým nadřízeným, což je v daném případě ministr obrany, případně i prezident. Tady je vyložené selhání, protože Ústava ČR a další zákony naprosto jasně stanovují úkoly vojenského zpravodajství a tento typ sledování mezi nimi zcela evidentně není.

Jan Pokorný
Zvláštní kapitolou v tomhle příběhu, pane prezidente, jsou muži, u nichž policie udělala domovní prohlídky, ale kteří se nad tím vším spíše usmívají, jako by si byli jisti svou nedotknutelností. Co to může být podle Vás za lidi?

Miloš Zeman
Víte, já už 20 let říkám, že rozlišuji dva typy podnikatelů. Podnikatele „baťovského“ a „koženého“ typu. Těm „koženým“ podnikatelům se dneska módně říká kmotři, ale není vůbec důležité, jak je nazveme. Důležité je, z jakých zdrojů plynou jejich majetky. Proto ustavičně jako kolovrátek opakuji, že jediné co pomůže vyjasnit kdo je kdo, je zákon o majetkových přiznáních, včetně prokazování původu majetku. Tento zákon už dávno platí v Německu, dávno platí v Rakousku a já doufám, že budoucí vláda tento zákon konečně prosadí v Parlamentu.

Jan Pokorný
Proč si musíte připadat při prosazování této normy jako kolovrátek? Jinými slovy, proč ten zákon ještě není v platnosti, jak si to analyzujete?

Miloš Zeman
Možná bych Vás překvapil. Ten zákon jsem v Parlamentu jako premiér předložil třikrát. To, že ho odmítla mírná pravicová většina, to dokáži pochopit. Ti lidé se patrně obávali, že dopadne i na část z nich, ale málokdo ví nebo si pamatuje, že v poslední verzi byl tento zákon předložen ještě v roce 2003, tzn. v době, kdy ve Sněmovně bylo sto jedenáct levicových poslanců. Tento zákon se sice dostal až do třetího čtení, ale ve třetím čtení neprošel. Položte si tedy otázku, zda je opravdu důležité, zda vládne pravice nebo levice nebo zda není daleko důležitější, kolik sprostých podezřelých v těch levicových nebo pravicových lavicích sedí.

Jan Pokorný
A co kdybych tu otázku položil já Vám, pane prezidente. Čím si to vysvětlujete, že ten zákon ještě neplatí?

Miloš Zeman
Právě teď jsem Vám na to odpověděl. Rád tu odpověď ještě jednou zopakuji. Neplatí, protože v tomto případě levicoví nebo předtím pravicoví poslanci měli možná důvodnou obavu, že tento zákon zasáhne i je. Koneckonců, vzpomeňte si na aféry Stanislava Grosse.

Jan Pokorný
Přeci ale není v Poslanecké sněmovně sto dvacet poslanců, kteří by se měli obávat dopadů zákona, který Vy prosazujete, nebo jsem příliš velký idealista?

Miloš Zeman
Chci věřit, že tomu tak není. Nicméně poslanci většinou hlasují podle doporučení své strany. To vysvětluje i to, že se rozhodli, že by byl tehdejší předseda vlády nebo tehdejší předseda Sociální demokracie oním sprostým podezřelým.

Jan Pokorný
Teď Vás poprosím, pane prezidente, ještě jednou přiložte prosím sluchátko k uchu, protože máme další dotaz, který přišel na naši posluchačskou linku: „Až bude jednat pan Pokorný s panem prezidentem, tak jestli se ho také zeptá, jestli pan prezident zjistil, nebo zda se pochlubili zástupci ČSSD, že již mají dostatečný počet trafikantů, aby mohli zvítězit při hlasování v Parlamentu. Děkuji.“
Kdybychom ten dotaz přeložili, pane prezidente, tak jaké záruky jste chtěl od představitelů politických stran tak, abyste se mohl přiklonit k té nebo oné variantě řešení vládní krize?

Miloš Zeman
Já jsem nechtěl žádné záruky. Samozřejmě jsem se ptal představitelů jednotlivých politických stran, zda mají minimálně sto poslanců pro svého kandidáta na premiéra. V této fázi ještě nemají. Ale na druhé straně jsem se neptal, protože to mi na rozdíl od první otázky nepřísluší, zda mají nebo nemají sto dvacet poslanců nebo podpisů na rozpuštění Poslanecké sněmovny.

Jan Pokorný
A neobáváte se také rozdělování trafik při shánění sto dvaceti poslanců?

Miloš Zeman
Již jsem Vám odpověděl, ale rád to zopakuji. Trafiky může spíše nabízet pravděpodobný vítěz budoucích voleb než pravděpodobný poražený.

Jan Pokorný
To znamená, že spíše ČSSD?

Miloš Zeman
I když nevěřím předvolebním průzkumům, které se mnohokrát hluboce mýlily, tak je naprosto logické (a já jsem jim také na jejich sjezdu popřál úspěch), že velmi pravděpodobným vítězem těchto voleb bude Sociální demokracie. Současně jsem také naprosto logicky dodal, že sám budu volit Stranu práv občanů, aby Sociální demokracie příliš nezpychla.

Jan Pokorný
Podle jednoho z průzkumů má Strana práv občanů, tuším, že 11%. Tomu průzkumu věříte?

Miloš Zeman
Ne, já věřím průzkumu agentury SANEP, která se zatím ukázala jako nejobjektivnější, a tam této straně naměřili 7,5%.

Jan Pokorný
Zatímco my jsme tady debatovali o možnosti jakési vlády odborníků do předčasných voleb, tak naši zpravodajové sháněli reakce už na tuto část našich Hovorů z Lán a podle mých informací například Lubomír Zaorálek říká, že on je proti takové možnosti, že by tady byla vláda odborníků, která by dovedla zemi do voleb, protože by to asi mohlo stát nějaké peníze. Nemám úplně přesnou informaci z režie.

Miloš Zeman
To může být skutečně identická a autentická informace od Lubomíra Zaorálka, tedy lehce zmatená, dodal bych, a já se mohu vyjadřovat pouze ke svému.

Jan Pokorný
Promiňte, pane prezidente, je to tak, že by tato vláda odborníků nic neřešila?

Miloš Zeman
Já jsem před chvílí řekl, že by musela z logiky věci řešit státní rozpočet, protože ten musí mít vláda hotový v září, kdyby jinak byly případné předčasné volby. Takže pan Zaorálek se jako obvykle hluboce mýlí, ale to je něco tak notorického, že to snad ani nestojí za komentář. Včera jsem jednal s pány Sobotkou a Haškem. Pan Zaorálek v delegaci nebyl a patrně ani není informován, o čem jsme spolu mluvili.

Jan Pokorný
Tady přiznávám, že trochu zprostředkováváme přes lánský zámek zprostředkované, tak bych možná rozhovor posunul tím směrem, že když se děje něco takového, klesá důvěra lidí v politiky, možná i v demokratické instituce a po některých výrocích představitelů politických stran, kteří třeba nějakým způsobem relativizují zásah policie a státních zástupců, možná i v policii a státní zastupitelství. Jak se v této optice díváte na možnost dostat se na politické výsluní dosavadních solitérů jako je třeba Tomio Okamura, Karel Janeček nebo Andrej Babiš?

Miloš Zeman
Každá politická strana musí mít svůj program a alespoň základní pilíře tohoto programu. Já už jsem ve Sněmovně mluvil o svých třech prioritách, což je zákon o prokázání původu příjmů a majetku, preference investic (byť je to nepopulární, protože jinak se z krize nedostaneme a jedině investice mohou snižovat nezaměstnanost) a konečně navážu na Vaši otázku, změnu volebního zákona, aby občané například mohli vybírat své kandidáty z osobností několika kandidátek, jak je tomu už dnes v komunálních volbách. A právě toho se, pane Pokorný, všechny politické strany strašlivě bojí, protože to, co se zdvořile nazývá personální vyprahlost, tzn. téměř nulový počet skutečných osobností na kandidátkách jednotlivých stran, jim nahání hrůzu. Princip, že by si občan sestavoval vlastní kandidátku z lidí, které zná a kterým důvěřuje, jim nahání panickou hrůzu.

Jan Pokorný
A tohle by byla třeba jedna z norem, jimiž by zásobovala Poslaneckou sněmovnu tzv. vláda odborníků?

Miloš Zeman
Myslím si, že by bylo dobré, kdyby vláda odborníků tento návrh zákona předložila a rozpoutala o něm alespoň diskuzi. Ale platí to, co jsem před chvílí říkal. Snad jediná záchrana, pane Pokorný, by spočívala v tom, že by si každý poslanec hlasující o tomto zákoně o sobě myslel, že je osobnost a to by byla neobyčejná schopnost sebereflexe.

Jan Pokorný
Vy říkáte, že případná vláda odborníků by se zejména v ekonomické oblasti měla zabývat návrhem zákona o státním rozpočtu, ale Česká republika má před sebou ještě řadu podobně důležitých ekonomických témat kromě rozpočtu, čerpání z evropských fondů, řešení škod po povodních. Je dobré si vládou odborníků komplikovat život?

Miloš Zeman
Pořád lepší, než aby byla vláda neodborníků. Vždy máte několik alternativ, ale máte pravdu, že je tady například řešení evropských fondů. Já sám bych se přimlouval za to, aby po zkušenostech s centrálním čerpáním evropských peněz byla větší pravomoc svěřena jak krajům, tak obcím. Myslím si, že by dokázaly s těmito fondy hospodařit daleko rozumněji.

A doplnil bych Vás tím, že je tady zhruba sto zákonů, které při předčasných volbách padnou pod stůl. Mimo jiné zákon o státní službě, jiné doprovodné zákony k občanskému zákoníku, zákon o státním zastupitelství a takto bych mohl pokračovat. Ten, kdo zná pravidla Parlamentu ví, že všechny tyto zákony v předčasných volbách padnou pod stůl a začne se od začátku, ale to pro mě není nějaký základní argument k předčasným volbám.

Pokud si občané budou přát předčasné volby i za situace, kdy tady bude efektivní vláda odborníků, mají je samozřejmě mít. Já jsem všem představitelům parlamentních stran jenom zdvořile namítal, že jsem původně chtěl sloučit parlamentní a evropské volby do jednoho termínu, abychom ušetřili zhruba půl miliardy korun. Slyšel jsem námitku, že když bude vládnout Nečasova vláda, proděláme daleko více než půl miliardy. Já jsem s touto námitkou zcela souhlasil, pouze jsem podotkl, že nemusí vládnout Nečasova vláda.

Jan Pokorný:
Hovoříme s Vámi, pane prezidente, na lánském zámku v Masarykově pracovně, už jsme o tom na začátku mluvili. Vy jste studoval střední ekonomickou školu v Kolíně a pak Vám zakázali pokračovat ve studiu na vysoké škole. Dočetl jsem se, že díky referátu o Tomáši Garrigue Masarykovi. Co jste tenkrát o Masarykovi napsal?

Miloš Zeman
To byl naprosto nevinný referát. Tehdy mi fanatická komunistka a učitelka češtiny na té střední ekonomické dala nejdřív napsat referát o Karlu Čapkovi, kterého mám velmi rád, a já jsem jako pilný student v referátu uvedl i Hovory s TGM, načež mi tatáž učitelka dala za úkol zpracovat referát o Masarykovi a vybavila mě brožurkami jako například „Masaryk nepřítel dělnické třídy“ a podobně. To byly brožurky z padesátých let.
Já jsem si brožurky přečetl, ale už tehdy a potom ještě několikrát, jsem si nastudoval nejenom Hovory s TGM, ale vyhrabal jsem v knihovnách svých přátel, protože jinak to byly zakázané knihy – Otázku sociální, Světovou revoluci v Rusku a v Evropě, Ideály humanitní a tak bych mohl pokračovat dál. Dokonce je tam jedna hezká brožurka „Jak pracovat“, kterou si dodnes pamatuji zpaměti. A když jsem si to vše přečetl, tak jsem napsal obdivný referát o Masarykovi. To je vše.

Jan Pokorný
A nesměl jste na vysokou školu.

Miloš Zeman
Tak čtyři roky, ale de facto jenom dva, protože dva roky jsem pracoval ve strojírnách Tatra Kolín a po dvou letech mi dovolili dálkové studium na vysoké ekonomické škole. Po dalších dvou letech, když jsem si našetřil nějaké peníze a nastalo tzv. tání, jestli si vzpomínáte na konec šedesátých let, jsem vysokou školu dostudoval v denním studiu.

Jan Pokorný
S vědomím toho, jaké negativní zkušenosti jste měl s minulým režimem a kolikrát jste kvůli němu přišel o zaměstnání, co když nastane situace, že jako prezident republiky budete postaven před situaci, že efektivní většinu Poslanecké sněmovny po volbách, ať již budou řádné nebo předčasné, dá ČSSD a KSČM?

Miloš Zeman
Já jsem byl sice komunisty třikrát vyhozen z práce, ale přesto nejsem fanatický antikomunista a trošku mě baví, když teď pozoruji některé fanatické antikomunisty, jak brojí proti komunismu, i když předtím normalizačnímu režimu oddaně sloužili. Někteří dokonce i s koňským potahem. Nechci, abych byl hrdinou poslední hodiny, který vylezl na barikády, když zjistil, že už se nestřílí.

Jan Pokorný
Vy jste ve svém inauguračním projevu kromě jiného za jeden z ostrůvků negativní deviace označil ony neonacistické bojůvky. Jak jste se díval na včerejší dění v Duchcově?

Miloš Zeman
Jako na potvrzení své prognózy. Mimochodem jsem to opakoval i v Lidicích, že řádění holých lebek, nic na hlavě, nic v hlavě, znamená, že nám tady vyrůstá ne neofašismus, ale neonacismus. Já strašně nesnáším, když někdo mluví o fašismu. Fašismus je typicky italský fenomén a my bychom měli důsledně mluvit o nacismu a neonacismu.

Jan Pokorný
Mluvíme teď důsledně o neonacismu. Co se s tím dá dělat?

Miloš Zeman
Zcela určitě ne zakázat stranu. To nám předvedla Dělnická strana sociální spravedlnosti před tím, co se, tuším, jmenovala jinak.  Když tu stranu zakážete, tak se přejmenuje a jede vesele dál. Podle mého názoru, a to souvisí i s policejní aktivitou, je zapotřebí daleko razantnější postup vůči jakýmkoliv projevům neonacismu. Ať už jsou to demonstrace či takzvané koncerty, které ve skutečnosti koncerty nejsou, protože se tam vyřvávají doslova nacistická hesla, a tak dále. Myslím si, že je potřeba nedat jim pokoj.

Jan Pokorný
Máte asi ještě v čerstvé paměti, když jste se stal prezidentem a přišel jste poprvé v roli prezidenta na Pražský hrad. Co Vás překvapilo nejvíc, když jste začal chodit jako prezident do práce?

Miloš Zeman
Víte, co mě nejvíc překvapilo a potěšilo? Potlesk, který se rozlehl při mém inauguračním projevu napříč Vladislavským sálem odleva doprava při jednověté zmínce o některých novinářích. Ale co mě zklamalo je, že jsem zatím nečetl jediný text, který by byl jakousi reflexí toho, že prakticky celý Vladislavský sál tento bonmot ocenil potleskem. Novináři si nikdy nepřipouští, že ona věta o minimálních znalostech kombinovaná s maximálním sebevědomím mohla být alespoň částečně pravdivá. A neschopnost sebereflexe je důkaz nízké inteligence.

Jan Pokorný
A také se říká, že média a politici jsou spojené nádoby.

Miloš Zeman
Je to špinavá voda, která se někdy přelévá z jedné nádoby do druhé, v tom můžete mít pravdu.

Jan Pokorný
Víte, co zase překvapilo mě? Vzpomínáme-li na Váš inaugurační projev - politici tleskali jenom téhle pasáži a naopak netleskali v pasáži, kdy jste jako o dalším ostrůvku negativní deviace mluvil o kmotrovských mafiích.

Miloš Zeman
Já jim nechci sahat do svědomí. Možná tuto větu považovali za omšelou frázi. A právě dnes se dočkali toho, že to fráze není. Bylo by ode mě přehnané, kdybych říkal, že zmínce o neonacistech netleskali, protože by sami byli neonacisty, to určitě ne. Spíše si říkali: „Ten člověk neonacismus přeceňuje, ono to není tak horké.“. Ano, teď to ještě není tak horké, ale na druhé straně, chovat si krajtu v koupelně a čekat až vyroste a zadusí vás, není příliš prozíravé.

Jan Pokorný
Teď mírně obracím list a směřuji ke středě, kdy navštívíte v roli hlavy státu sousední Německo. Česká republika má čas od času problém s tím, že je více ústavních činitelů, kteří takzvaně mluví a formují zahraniční politiku navenek. Tím myslím, že každý jako by ji vedl jiným směrem. Když si teď jenom pootevřu téma jmenování velvyslanců třeba na Slovensku, tam už je nějaká dohoda s Černínským palácem na spadnutí? Nebo o tom spolu nemluvíte?

Miloš Zeman
Dohoda s Černínským palácem není a vzhledem k vývoji v současné situaci jsme o tom nemluvili ani před dvěma dny s panem ministrem Schwarzenbergem.

Jan Pokorný
Protože už jste předpokládal, že vznikne tzv. vláda odborníků, kde nemusí být nutně odborníkem přes zahraniční politiku a ministrem zahraničí Karel Schwarzenberg?

Miloš Zeman
Dá se to tak říci, ale já bych se vrátil k Vaší předchozí otázce. V  Německu je ta situace různá. Bývalý německý prezident pan Wulff mluvil o tom, že zahraniční politika Německa má být vytvořena v tzv. trianglu, jehož jednou součástí je logicky prezident. Současný německý prezident pan Gauck je v této věci poněkud zdrženlivější. Vždy to závisí, pane redaktore, na konkrétní osobnosti. Jsou prezidenti, které zahraniční politika zajímá více a ti, které zajímá méně, a já to naprosto respektuji.

Jan Pokorný
Nicméně, neměl by to být jeden hlas, jímž mluví republika? Ať už mluví hlasem prezidenta, premiéra, či ministra zahraničí?

Miloš Zeman
Ano, ale přesně to jsem říkal ve svém projevu ve Sněmovně. Můžeme samozřejmě diskutovat o různých názorových rozdílech. Tady bych dokonce řekl, že nejsou příliš veliké. Ale až tato diskuse skončí, tak bychom měli mluvit jedním hlasem.

Jan Pokorný
Co bude Vaším hlavním tématem debaty s německou kancléřkou Angelou Merklovou?

Miloš Zeman
Myslím, že to budou dvě témata - vztah České republiky ne vůči Evropské unii (to je další fráze, kterou nesnáším, my nejsme vně Evropské unie, my jsme uvnitř), ale postavení České republiky uvnitř Evropské unie. A tady jsem se snažil alespoň dvěma kroky, jedním symbolickým, druhým faktickým, naznačit, že alespoň z hlediska prezidentského úřadu se tento vztah výrazně mění. Tím symbolickým krokem bylo vztyčení vlajky Evropské unie na Hradě. Tím faktickým krokem bylo podepsání eurovalu. Byli jsme poslední země, která euroval tímto podpisem ratifikovala. Dokonce i euroskeptická Velká Británie byla před námi.

Jan Pokorný
Když bych se Vás zeptal jako občan České republiky na to, co jste právě řekl. Přijde mi to jako příliš obecné konstatování tématu hovoru s Angelou Merklovou.

Miloš Zeman
Druhé téma bude to, čemu já říkám ekonomická diplomacie. To už bude velice konkrétní. Mám tam i přednášku na Humboldtově univerzitě, kde budu mluvit, aniž bych napodoboval Martina Luthera Kinga. V mém případě o evropském snu. Každý politik má mít nějaký svůj sen, ať mu říkáte sen, vize, koncepce, program, projekt nebo jakkoli jinak. Každý politik se má dívat do budoucnosti a od bývalého prognostika byste asi nečekal nic jiného.

Jan Pokorný
Znamená to, že od Vás na Humboldtově univerzitě můžeme čekat zásadní přednášku, projev o různých souvislostech globalizovaného světa?

Miloš Zeman
V každém případě bych nepoužíval tak patetická slova jako zásadní projev. Uvědomuji si samozřejmě význam a podíl České republiky v evropském kontextu, ale myslím si, že každý český prezident by měl jasně říci, v čem vidí skutečnou evropskou politiku. Koneckonců činil tak i minulý a předminulý prezident a já nevidím důvod, proč bych to neměl činit i já, i když naše akcenty budou někdy hodně a někdy málo odlišné.

Jan Pokorný
Nevím, jak si vážíte německých novinářů, ale dá se předpokládat, že na nějaké tiskové konferenci Vás poprosí po Vašem jednání s německým prezidentem nebo Angelou Merklovou v němčině: „ Pane prezidente, prosím Vás, vysvětlete nám, co se to u Vás v České republice děje?“ Jak byste to zformuloval pro lidi ze zahraničí, když ani část českých občanů nechápe řadu věcí a jejich příčiny?

Miloš Zeman
Před několika málo dny jsem se setkal s prezidentem PKN Orlenem, což je jeden z nejvýznamnějších investorů v České republice. Položil mi tutéž otázku a říkal: „Vy máte jakési problémy s vládní koalicí?“ Já mu vlídně a jako obvykle bonmotem odpověděl: „Víte, pane prezidente, já jsem nedávno své ženě koupil štěně a s tím štěnětem jsou ještě větší problémy než s vládní koalicí.“ Takže když se mě německý novinář zeptá, odpovím mu podobným bonmotem, protože domácí problémy by se jenom málokdy měly vynášet na zahraniční půdu.

Jan Pokorný
Pane prezidente, jaké nejtěžší rozhodnutí jste zatím udělal ve funkci prezidenta republiky? Nebo Vás to nejtěžší, v optice toho o čem z větší části Hovorů z Lán mluvíme, teprve čeká?

Miloš Zeman
Zcela určitě mě nejtěžší rozhodnutí čeká a bude to spíše série rozhodnutí. Ale v kompetenci prezidenta je jen jmenování premiéra, nikoliv sestavování vlády. Shodněme se na tom, že nejtěžší rozhodnutí mě čeká v úterý a to je jmenování premiéra.

Jan Pokorný
To už budete formulovat rozhodnutí?

Miloš Zeman
Své rozhodnutí budu formulovat na tiskové konferenci. Pokud jde o rozhodnutí minulá, řekl bych, že když se například týkala jmenování ústavních soudců, tak mám celkem dobrý pocit z toho, že Ústavní soud konečně funguje. Vím, že většina občanů to považuje za odlehlou záležitost, ale nezapomeňte, že k Ústavnímu soudu směřuje tisíce stížností a Ústavní soud byl opravdu před kolapsem. Mám dobrý pocit z vykonané práce.

Jan Pokorný
Přestože o jeden hlas Miloslav Výborný...

Miloš Zeman
A
le proboha, to je přece normální. A pokud jste si všiml, já jsem v Senátu předem řekl, že podobně jako prezident není strojem na podpisy, tak ani Senát není strojem na automatické schvalování prezidentových návrhů. Čili respektujeme-li jakousi dělbu práce nebo chcete-li dělbu moci, tak já naopak vítám, že Senát tři ze čtyř navrhovaných soudců schválil. Na druhé straně jsem se zavázal, že nebudu trucovat a že samozřejmě navrhnu dalšího ústavního soudce či kandidáta na tuto funkci. S jízlivou poznámkou, že nabídka ústavních soudců výrazně převyšuje poptávku.

Jan Pokorný
Zaskočím Vás, pane prezidente, jednou z posledních otázek obnovených Hovorů z Lán - jestli jste šťasten?

Miloš Zeman
„Jen ten je hoden svobody a žití, kdo rve se o ně den co den.“ To je můj oblíbený citát z Goethova Fausta a já bych obdobným způsobem definoval štěstí. Štěstí je život na hraně svých schopností. Obávám se, že v některých případech i na hraně svých neschopností, ale to musí posoudit ti druzí.

Jan Pokorný
Děkuji za rozhovor.

Miloš Zeman
Já děkuji Vám. A Hovory z Lán jste si vymysleli Vy, nikoli já. Ale jsem rád, že tímto prostřednictvím mohu promlouvat ne jenom k politickým představitelům, kteří se mění a odcházejí jako pára nad hrncem, ale i k občanům, kteří zůstávají.

Miloš Zeman, prezident České republiky, Český rozhlas - pořad Hovory z Lán, Lány, 23. června 2013

zpět na seznam zpráv