Prezident republiky Miloš Zeman přijal demisi předsedy vlády Petra Nečase

17. června 2013 , Praha

Vážený pane předsedo vlády, dovolte mi, abych Vás především informoval, že Vás v souladu s ústavními zvyklostmi, stejně tak jako Vaši vládu, pověřuji výkonem funkce do doby jmenování vlády nové s tím, že bych Vás rád požádal, jak je také obvyklé, aby Vaše vláda v tomto mezidobí vykonávala běžnou činnost, nikoliv přijímání strategických rozhodnutí.

Vážený pane předsedo vlády,

dovolte mi, abych Vás především informoval, že Vás v souladu s ústavními zvyklostmi, stejně tak jako Vaši vládu, pověřuji výkonem funkce do doby jmenování vlády nové s tím, že bych Vás rád požádal, jak je také obvyklé, aby Vaše vláda v tomto mezidobí vykonávala běžnou činnost, nikoliv přijímání strategických rozhodnutí. Současně mi dovolte, abych poděkoval jak Vám osobně, tak Vaší vládě za vykonanou práci. Veřejně jsem ocenil například to, že Vaše vláda uvolnila nejdříve 300 milionů a následně 4 až 5 miliard korun na překonání důsledků povodní. A dovolte mi, abych Vám závěrem řekl, že jsem si Vás vždy vážil, a i když jsme mnohdy měli neshody na témata důležitá i méně důležitá, vždy jsem pozorně naslouchal Vašim názorům. Dovolte mi proto, abych Vám popřál trochu lidského štěstí a hodně osobní pohody.

Dovolte mi, abych při této příležitostí informoval i novináře, že v pátek, sobotu, neděli a možná i v pondělí, přijmu v Lánech představitele parlamentních politických stran, abych s nimi projednal vzniklou situaci. Předpokládám, že těch několik dní do pátku tito představitelé využijí k tomu, aby novou situaci projednali jak ve svých grémiích, tak případně mezi jednotlivými parlamentními subjekty. Děkujeme Vám oba za pozornost.

MIloš Zeman, prezident České republiky, Pražský hrad, 17. června 2013