Projev prezidenta republiky na pietním aktu v Lidicích

15. června 2013 , Lidice

Vážené lidické ženy, vážené lidické děti, vážení občané,

setkáváme se v Lidicích proto, abychom si připomněli památku zavražděných a naprosto nevinných lidických mužů, abychom si připomněli utrpení lidických žen a dětí, ale nejen to. Musíme se ptát, zda nebezpečí, které tehdy mimo jiné vyvrcholilo lidickou tragédií, není mezi námi, byť v zárodcích, stále přítomno.

Po ulicích některých našich měst se houfují tlupy holých lebek, vyřvávajících hesla nápadně podobná heslům nacistickým. Ano, je to jenom zárodek, ale takto začínal i sám německý nacismus.

Je jedno heslo, nad kterým bych se rád zastavil. Zdánlivě nevinně znějící heslo "Čechy Čechům". Já ale v pozadí tohoto hesla slyším nacistický výkřik "Juden raus!".

Falešní hlasatelé národní výlučnosti nám tvrdí, že máme být hrdi na to, že jsme se někde narodili. Ale narodit se není naše zásluha. Máme být hrdi na celoživotní dílo jak sebe, tak i svých spoluobčanů, ale ona falešná hrdost na pouhý fakt narození se, vede právě k oněm představám národní výlučnosti, k představám herrenvolku, panské rasy, nenávisti k cizincům a nenávisti k jinakosti. A proto bych chtěl upozornit na skutečné důvody národní i individuální hrdosti.

Dámy a pánové, nejkrásnější a současně nejsmutnější pomník, který jsem v životě poznal, je pomník lidických dětí. Rozhodl jsem se proto, že paní Marii Uchytilové, která zemřela 16. listopadu 1989, udělím při příležitosti státního svátku 28. října státní vyznamenání za její celoživotní práci.

Děkuji Vám za pozornost.

Miloš Zeman, prezident České republiky, Lidice, 15. června 2013