Projev prezidenta republiky před podepsáním petice za zákon o prokázání původu příjmů a majetku včetně možnosti zabavení nelegálně nabytého majetku

25. července 2013 , Praha

Dámy a pánové,

poprvé od března, pokud se nemýlím, jsem v Loretánské ulici v centru mé bývalé prezidentské volební kampaně a přiznávám, že se mi po těchto místech velice stýskalo a že jsem rád, že jsem sem konečně přišel.

Chtěl bych poděkovat všem organizátorům petiční akce a samozřejmě i všem občanům, kteří ji až dosud podepsali. Věřím, že se bude opakovat úspěch s obdobnou petiční akcí za přímou volbu, nikoli pouze prezidenta, ale i hejtmanů a starostů, kde se podařilo získat více než sto tisíc podpisů, což byla jedna z největších, ne-li největší petice, kterou kdy petiční výbor obdržel.

Pokládám toto téma za o to významnější, že právě nyní probíhá poměrně rozsáhlé vyšetřování, které by mělo odhalit případné vazby mezi naší politickou sférou a mezi ekonomickou kriminalitou. Charakteristickým rysem ekonomické kriminality není to, že je někdo bohatý, Tomáš Baťa byl také bohatý, ale ne tím, že by si nakradl.

To, co zde bylo již řečeno Vladimírem Krulišem, je v podstatě princip německého zákona o prokázání původu příjmů a majetku, kde se důkazní břemeno přenáší, jak by řekl Jára Cimrman, na sprostého podezřelého. Ovšem s tím, že pokud prokáže legálnost svého majetku, nebude zdaněn ani korunou. V každém případě velice rád jako padesátý tisící tuto petici podepíši a pevně věřím, že se ke mně přidá ještě dalších minimálně padesát tisíc lidí.

Miloš Zeman, prezident České republiky, sídlo SPOZ, Loretánská ulice, 25. července 2013