Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při akci "Sportovní hvězdy dětem 2017"

23. srpna 2017

Milí přátelé sportu,

dovolte mi, abych se představil. Jsem naprostý sportovní antitalent. Jenom jednou jsem se pokoušel v Klánovicích hrát fotbálek a zlomil jsem si nohu. Od té doby fotbálek nehraji, ale hraji šachy, a mohu vás ujistit, že šachy jsou jediný sport, kde se nefauluje, a nad tím je třeba se zamyslet.

A nejenom to, šachy jsou také jediný sport, kde nemůže dojít k úrazu, pokud si nevypíchnete oko pěšcem. Takže já vím, že je tak trochu drzost na půdě tenisového klubu provádět propagaci šachů, ale já rád provokuji, a proč bych to nedělal i tady.

Jsem velmi rád, že zde vidím pana profesora Koláře, protože když jsme spolu byli v Soči na zimní olympiádě, tak jsem se ho ptal, kolik olympioniků léčí, a on mně odpověděl, cituji, skoro všechny. Z toho jsem usoudil, že většina olympioniků trpí zraněními.

Chtěl bych tedy mladé naděje varovat, varovat před zraněními, protože víte, že existují dvě odporující si hesla. Heslo první, sportem ku zdraví. Heslo druhé, sportem k trvalé invaliditě. A já přeji panu profesorovi Kolářovi, aby měl co nejméně práce, a vám, aby vám sport přinášel jenom radost, potěšení z vítězství a zamyšlení se nad prohrou, protože i prohra může být někdy užitečná, neboť nás nutí přemýšlet, co jsme udělali špatně.

Takže, ještě jednou hodně zdraví, hodně štěstí a hodně radosti ze života.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Tenisový klub Sparta Praha, 23. srpna 2017

zpět na seznam zpráv