Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při Dni podnikatelů ČR

15. listopadu 2016

Dobrý den dámy a pánové,

úvodem svého dvouhodinového projevu bych vás chtěl ve třech minutách seznámit se třemi úkoly, které podle mého názoru mají politici splnit, mají-li být prospěšní podnikatelům.

První úkol je ekonomická diplomacie, která, jak víte, má dvě základní části, to znamená pomáhat našim exportérům při prosazování se na zahraničních trzích a zadruhé připravovat zahraniční investice.

Druhý bod se týká pracovní síly, kde potřebujeme nové zákony zabraňující tomu, aby lidé pobírali sociální dávky, když mohou pracovat. Máme zde skoro čtyři sta tisíc nezaměstnaných, a velká část z nich pracovat může, ale nechce.

A třetí a poslední bod je redukce některých zbytečných výdajů státního rozpočtu. Jednak pokud jde o příspěvky v hmotné nouzi, případně příspěvky a doplatky na bydlení, které jenom vedou k obchodu s chudobou a k ubytovnám, a pak, a tím bych skončil, a tady se možná dostaneme do sporu, je to ta největší kláda, a to je čtyřicet pět miliard ročně na takzvané obnovitelné zdroje, z toho dvacet pět miliard jenom v rezortu pana ministra Mládka. Chtěl bych připomenout, že zatímco tržní cena silové elektřiny je koruna za kilowatthodinu, a dotace na vodní elektrárny jsou poměrně mírné, to je dvě koruny na kilowatthodinu, o něco horší je to s větrníky a dotace na solární jsou patnáct korun za kilowatthodinu, a většinou končí v kapse solárních baronů. A já se snažím přesvědčit ty, kdo za to odpovídají, což není prezident republiky, aby si uvědomili, že vlečou kouli na noze, a že tato koule zatěžuje jak spotřebitele, tak zejména podnikatele.

Snažme se, aby tyto tři úkoly politiků byly řádově plněny.

Poslední poznámka, já mám hrozně rád bonmoty, přátelé, a ani dnes jednomu neuniknete. Není zcela vyloučeno, že se v budoucnosti stanu přítelem tří prezidentů, amerického, ruského a čínského, kdo to má?

Děkuji vám za pozornost.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Národní dům, 15. listopadu 2016

zpět na seznam zpráv