Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při Fóru partnerských regionů Jihočeského kraje

11. května 2016

Dobrý večer, guten Abend, эдравствуйте, nǐ hǎo,

Jiří Zimola mně to oslovení ukradl, ale opakování, jak víte, je matka moudrosti. Milý Jiří, děkuji Ti za Tvé pozvání, a když jsi mluvil asi pět minut, tak jsem se zvědavě otočil dozadu a čekal jsem, že svůj projev budeš číst z papíru. Mile mě překvapilo, že tomu tak není. Nyní si zkontroluji, zda tady není čtecí zařízení. Konstatuji, že rovněž není. Před Tebou se tedy otevírá velká kariéra, protože znám politiky, kteří bez papíru neřeknou ani slovo.

A dovol mi, abych na Tebe navázal. Řekl bych, že je naprosto přirozené, jestliže se rozvíjí mezi sousedními zeměmi a sousedními regiony partnerská spolupráce, ať je to Svobodný stát Bavorsko, ať jsou to některá rakouská hejtmanství, ale je obdivuhodné, když přesah této spolupráce se zaměří i do zemí, které nám nejsou vzdáleny myšlenkově, ale které jsou vzdáleny pouze a jedině geograficky. A toto úsilí velice oceňuji, snažím se tomu také trochu pomáhat. V Kazachstánu jsem byl, pane velvyslanče, v Číně dokonce dvakrát. A až pojedu do Ruska, slíbil jsem gubernátorovi Sverdlovské oblasti, že navštívím Jekatěrinburg, a sliby, jak obecně známo, se mají plnit.

Chtěl bych ve svém přípitku ocenit ještě jednu úlohu regionů. Občas se ve vztazích mezi státy či mezi vládami objevuje snaha jeden druhého ignorovat, zavádět proti němu sankce a vztyčovat bariéry. Ale v historii takové ignorování těch druhých ještě nikomu nepomohlo. Dovolte mi, abych přispěl do terminologie, která se v politice používá, a která zná výraz win-win strategy, termínem loss-loss strategy. Jinými slovy toto je postoj, kde obě strany pouze ztrácejí, a žádná nezískává. A jsou to právě regiony, které byly jak v případě Ruska, tak v případě Číny takovými průkopníky spolupráce dříve, než se někteří centrální politici rozhoupali, aby v podstatě napodobili, a dobře udělali, že napodobili, cestu, kterou jim prošlapaly právě regionální samosprávy.

Dovolte mi tedy, abych připil na odvahu, na odvahu těch regionů, které se nebojí velkých dálek a které jsou schopny najít nové přátele. Na tuto odvahu velice rád připíjím. Jiří, na zdraví a ještě jednou na to, že umíš mluvit bez papíru.

Miloš Zeman, prezident republiky, Český Krumlov, 11. května 2016

zpět na seznam zpráv