Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při hospodářském fóru v Hospodářské komoře Rakouské republiky

3. dubna 2019

Vážení přátelé,

ti, kdo mě dobře znají, vědí, že proslovy obvykle začínám nějakým přátelským popíchnutím. Kupříkladu když jsem ve Vídni byl před pár lety, navzdory výborným vztahům, které mám s Viktorem Orbánem, jsem tu zavtipkoval, že jsem přijel obnovit monarchii, ovšem pokud možno bez Maďarska.

I teď začnu popíchnutím, které naváže na kolegy, kteří právě mluvili o výborných obchodních vztazích mezi našimi zeměmi. Statistické údaje o exportu a importu jsem si prostudoval velmi podrobně a potvrzuji, že jsou skvělé. Rád bych tu ale zopakoval příměr, který jsem už říkal například čínskému prezidentovi. Je výborné, že obchodujeme například s jablky. Důležitější ale je, abychom společně zasazovali jabloně. V této souvislosti jsem proto velmi rád, že před pěti lety v Rakousku investovalo přibližně 130 českých firem. Dnes jich je 200. A tohle je skutečný důkaz vynikajících vztahů.

Chci tím poukázat na to, že investiční bilance je důležitější než bilance zahraničního obchodu nebo statistika výměny zboží.

Proč? V politice jsem sice jen 30 let, ale i přesto vím, že každý politik má zájem otevírat hotové celky jako například nově postavenou dálnici. Politici jsou však ve funkci jen po omezenou dobu, typicky 4 roky, přičemž mají obavu, aby plody investičních aktivit nesklízeli jejich konkurenti. To je také důvod, proč většina krátko či střednědobých investičních projektů je omezena horizontem 4 let.

Pane prezidente, Váš předchůdce byl snad jediným Rakušanem, který podporoval myšlenku vybudování kanálu Dunaj-Labe. Nezapomínejte, prosím, že prvním autorem tohoto velkého projektu byl císař Karel IV., pak císař František Josef, poté Tomáš a Jan Baťové, kteří tento projekt propagovali v knize Budujme stát pro 40,000.000 lidí. Zakrátko navštívíme asi 4 kilometry dlouhý koridor, který byl z projektu kanálu již realizován nedaleko Vídně. Po válce jste však tady bohužel měli jiné starosti než kanál, takže práce ustaly. Nezapomínejte ale, přátelé, prosím, na to, že tento projekt by přinesl nejen nové příležitosti k rekreování, ale znamenal by také výrazné zlepšení vodní dopravy a řešil by problémy se zavlažováním, přičemž nedostatek vody patří k hlavním hrozbám pro naši civilizaci. Projekt kanálu Dunaj-Labe může pomoci.

Dnes ráno jsem se na 30 minut privátně setkal s panem rakouským prezidentem. Asi 29 minut jsem jej informoval o kanálu Dunaj-Labe a poslední minutu, kdy měl konečně příležitost si vykouřit cigaretu, konečně řekl, teď mám neutrální postoj. To považuji za skvělý výsledek.

Takže, vážený pane prezidente obchodní komory, Váš předchůdce pan Leitl nebyl jen neutrální, ten projekt kanálu podporoval. V tom bude, doufám, pokračovat i jako předseda Asociace obchodních a průmyslových komor. Jsem totiž hluboce přesvědčen, že naše opravdové sny, které stojí za to realizovat, jsou ty dlouhodobé. Kanál Dunaj-Labe může být realizován, s dostatečným financováním a za použití moderních technologií, za 15 let. A to přesto, že Tomáš Baťa ve své knize předpokládal, že výstavba kanálu potrvá jen 3 roky. Z toho můžeme usuzovat, že produktivita práce se jen nezlepšuje.

Rád bych projev uzavřel doporučením. Zasazujte jabloně! Držte se snů o dlouhodobých projektech! Nenechte se omezovat funkčním obdobím! Po nás totiž přijde nová generace, a pokud budou dlouhodobé projekty inspirativní, nová generace je převezme.

Děkuji Vám za pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Hospodářská komora Rakouské republiky, 3. dubna 2019

zpět na seznam zpráv