Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při jmenování ministra průmyslu a obchodu

4. dubna 2017

Vážený pane premiére, vážený pane ministře,

ještě jednou Vám blahopřeji k Vašemu dnešnímu jmenování. A protože jsem pamětník a leccos si pamatuji, dovolte mi, abych při příležitosti Vašeho jmenování zavzpomínal na minulost.

Před více než dvaceti lety u nás existovali mladí, sebevědomí, ale ne zcela informovaní ekonomové, kteří nás poučovali o tom, že průmysl je věcí zastaralou a že se máme orientovat na služby. Díky těmto jejich postojům, dnes by se daly označit módními termíny jako „in“ nebo „trendy“, ale tenkrát se tomu tak neříkalo, díky těmto jejich postojům se řada skvělých podniků dostala do kritické situace, a některé z nich dokonce definitivně zanikly. Chtěl bych vzpomenout Tatru Kopřivnice, Zetor Brno, Poldi Kladno, Škodu Plzeň a mnohé a mnohé další. A pak se stalo, že se situace obrátila a že řada skutečných ekonomů si uvědomila, že Česká republika je nejprůmyslovější země Evropy, a že toto je nikoli její nedostatek, ale naopak její komparativní výhoda.

Ekonomové zestárli, sebevědomí je neopustilo, ale ztratili rozhodující vliv. Já si vzpomínám, jak ministr průmyslu a obchodu v mé vládě Miroslav Grégr, který mimochodem dostavěl Temelín, prohlásil slavnou větu, průmysl nás živil, živí a bude živit, a myslím si, že měl pravdu.

Na základě této historické zkušenosti Vám přeji, abyste jako nový ministr průmyslu pokračoval v doslova staleté tradici českého průmyslu. Nezapomeňte, že už v době Rakousko-Uherska české země představovaly sedmdesát procent jejího průmyslového potenciálu.

Přeji Vám tedy, abyste rozvíjel toto nahromaděné bohatství a nenechal ho uhasnout kvůli nějakým hloupým ekonomickým experimentům.

Hodně zdaru a hodně štěstí.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 4. dubna 2017

zpět na seznam zpráv