Projev prezidenta republiky při jmenování náčelníka Generálního štábu AČR

15. června 2022

Vážená paní ministryně, vážený pane generále Opato, vážený pane generále Řehko,

chtěl bych nejdříve panu generálu Opatovi ještě jednou poděkovat za práci, kterou vykonal pro Armádu České republiky. A panu generálu Řehkovi bych chtěl samozřejmě popřát hodně úspěchu v jeho práci.

Myslím si, že nastupuje do funkce náčelníka Generálního štábu asi tak v té nejhorší situaci, jakou si mohl přát, protože válka je téměř za našimi hranicemi a nemůžeme se tvářit, že se nás tato válka netýká. Až dosud, a to i díky paní ministryni, jsme myslím obstáli například v dodávkách zbraní. Já jsem u několika desítek osob podepsal souhlas k jejich nasazení na Ukrajině, samozřejmě na straně Ukrajiny. Ale to všechno bude trvat velmi pravděpodobně ještě nějakou delší dobu, možná že dojde k opotřebovávací válce, a v takovém případě je třeba usilovat o to, aby naše pomoc Ukrajině nebyla zastavena z důvodu únavy nebo z důvodu lhostejnosti.

Pane generále Řehko, oceňuji Váš minulý postoj k hodnocení afghánské krize, když jsem Vás za přítomnosti paní ministryně přijal, tak jsme o tom poměrně podrobně mluvili. Vím, že Vám někteří, zejména novináři, vytýkají nedostatek hvězd na Vašich výložkách. Rozhodl jsem se, že to alespoň částečně napravím tím, že Vám udělím další hvězdu v budoucnosti velmi dohledné, a vyžádám si od toho Váš honorář v podobě knihy Informační válka, kterou jste napsal, a kterou si velice rád přečtu.

Ať se Vám daří.

Prezident republiky Miloš Zeman, Pražský hrad, 15. června 2022