Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při jmenování nového ministra

24. května 2017

Vážený pane ministře financí,

dovolte mi, abych Vám ještě jednou blahopřál k Vašemu jmenování. Měli jsme spolu už včera přátelský pohovor, kdy jsem Vám připomněl dva Vaše citáty, a oba mě zaujaly. Ten první citát zněl, já tomu vůbec nerozumím. A já jsem Vám připomněl, že jako předseda Hospodářského výboru jste se zabýval reálnou ekonomikou, která zase není tak daleko k finančnímu ekvivalentu reálné ekonomiky. Je to v podstatě jenom druhá strana téže mince. Takže jsem se Vás snažil tak trochu uklidnit. A ten druhý citát zněl, já jsem lakomý, což je konstitutivní vlastnost pro každého ministra financí, a tehdy jsem Vám citoval mnou obdivovaného prvního ministra financí Aloise Rašína, který měl nad svým psacím stolem vzadu nápis „Nic vám nedám“. A kdykoli k němu přišla nějaká delegace, tak takhle ukázal palcem dozadu a delegace mlčky odešla. Skoro si myslím, pane ministře, že byste se mohl tímto příkladem inspirovat.

V závěru bych chtěl vyjádřit velikou úctu a veliké poděkování odstupujícímu ministru financí Andreji Babišovi. Je to člověk, který vykonal v čele Ministerstva financí práci, kterou nedokázal nikdo předtím. Je to člověk, který dokázal dosáhnout výrazného rozpočtového přebytku, zlepšení výběru daní, snížení daňových úniků, a možná právě proto ho provázela závist, která v české kotlině doprovází každého, kdo je úspěšný, ze strany těch, kdo jsou buď méně úspěšní, nebo dokonce neúspěšní.

A vedle tohoto poděkování věřím, že se s Andrejem Babišem ještě setkáme minimálně na červencové poradě v Lánech, která se jako obvykle koná k tématu státního rozpočtu, a možná i někdy později.

Ještě jednou Vám, pane ministře, blahopřeji a Vašemu předchůdci děkuji.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 24. května 2017

zpět na seznam zpráv