Projev prezidenta republiky při jmenování předsedů krajských soudů

17. června 2020

Vážená paní ministryně, vážené paní předsedkyně, vážený pane předsedo,

dovolte mi, abych vám ještě jednou blahopřál k vašemu jmenování. Když jsem tady nedávno jmenoval předsedu Nejvyššího soudu, mluvil jsem o tom, že řada soudů má tak zvané nedodělky a že existují soudci, kteří jsou obklopeni narůstajícími nevyřízenými spisy. Nebudu se opakovat a přejdu na trochu jiné téma.

Chtěl bych vás upozornit, i když vy to asi víte, že se v poslední době velmi rozmáhá trestná činnost, kterou bych označil jako hérostratovskou. Nemám tím na mysli zrovna zapálení Artemidina chrámu v Efesu, ale mám tím na mysli jakýkoli vandalismus, jakékoli žhářství a jakékoli další trestné činy podobného typu. Domnívám se, že to někdy zbytečně podceňujeme, že závist až nenávist vůči těm, kdo vytvářeli hodnoty, od těch, kdo žádné hodnoty vytvořit nedokázali, se v naší společnosti rozšiřuje. Uvedu alespoň jeden příklad, i když těch příkladů by samozřejmě mohlo být mnoho.

Nedávno patrně dvě ženy, doufám, že nebudu obviněn z gender studies, patrně dvě ženy počmáraly sochu Winstona Churchilla. Zdůvodnily to nejrůznějšími ideovými důvody, aniž by jejich chabá znalost historie vedla k tomu, že nebýt Churchilla, a to mi říkal lord Soames, což je Churchillův vnuk, tak by Velká Británie pod lordem Halifaxem v roce 1940 uzavřela separátní mír s hitlerovským Německem. Právě proto, že to tehdy Churchill odmítl, musíme mu jako národ být vděční, že jsme zachovali svůj národní svéráz, svoji identitu a dokonce i svoji fyzickou existenci. A když tyto dvě ženy se dopustí vandalského činu, je to vlastně popření naší historie.

Přál bych vám, aby ve vaší praxi a praxi vašich podřízených se tyto trestné činy výrazněji trestaly. A myslím si, paní ministryně, že mnohdy adekvátním trestem by byly veřejně prospěšné práce, které by přispěly k tomu, že různé čmáranice na našich sochách a budovách budou odstraňovat právě ti, kdo je pořídili.

Teď jsem si vylil srdce, protože mám Churchilla rád a protože mě to velmi urazilo, a dovolte mi, abych vám tedy závěrem ještě jednou blahopřál k vašemu jmenování.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 17. června 2020