Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Nejvyššího soudu

20. května 2020

Vážená paní ministryně spravedlnosti, vážený pane předsedo Ústavního soudu, vážený pane předsedo Nejvyššího správního soudu a samozřejmě vážený pane doktore Šámale,

jak se tak na vás dívám, tak všechny jsem vás jmenoval do vašich funkcí. A nyní tuto aktivitu dovrším jmenováním předsedy Nejvyššího soudu.

Vážený pane předsedo Nejvyššího soudu, vybíral jsem na Vaše místo mezi čtyřmi kandidáty. S každým z nich jsem se osobně sešel. U každého z nich jsem si prostudoval jeho životopis a rozhodl jsem se, jak jsem se rozhodl. Vím, že to byl právě Váš předchůdce, pan doktor Šámal, který Vás přivedl do kolegia Nejvyššího soudu, a věřím, že budete pokračovat v jeho práci.

Jsem trochu protivný tím, že při jakémkoli setkání se soudci říkám, že plně respektuji nezávislost soudů, to znamená jejich rozsudky, ale jestliže ty rozsudky nejsou, narůstají takzvané nedodělky a existují soudci, kteří jsou obklopeni nevyřízenými spisy, není to pro soudcovský stav dobré. A věřím, že i Vy přispějete k tomu, aby se počet nevyřízených spisů snižoval.

Závěrem bych Vám chtěl popřát radost z jízdy na motocyklu Harley, a chtěl bych Vám doporučit, i když značka Harley to téměř neumožňuje, abyste jezdil pomalu, aby se Vám nic nestalo. Princ Hessenský se před týdnem na motocyklu zabil. Dejte si pozor.

Jiří Ovčáček, ředitel Odboru tiskového a tiskový mluvčí prezidenta republiky