Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Vrchního soudu v Olomouci a soudců obecných soudů

18. září 2019

Vážený pane předsedo vrchního soudu, milý pane předsedo,

s potěšením jsem zjistil, že konečně po dlouhé době se poněkud, ne příliš, ale poněkud, zkracuje délka soudního řízení. Přeji Vám, abyste v tom pokračoval, protože jste vysokým soudním funkcionářem a na Vás mnohé záleží.

Teď k vašim dvaceti devíti kandidátkám.

Milý přátelé,

jak ukazuje i dnešní situace, budete se ve svých rozhodováních objevovat v prostředí, které je dílem korupční, dílem mafiánské, což je v podstatě totéž. Takže na okresní úrovni nelze vyloučit, že nějaký okresní kmotr se bude doprošovat vašeho rozhodnutí tak či onak. Já vám chci popřát, abyste si zachovali sebeúctu a odmítli ho, protože sebeúcta je to, co má člověk v životě nejdůležitější.

Vidíme to ostatně už dnes, kdy na základě rozhodnutí státních zástupců o zastavení trestního stíhání různí novináři, různí pětiprocentní neúspěšní politici a tak dál se rozhodují, že oni budou říkat, jak má vypadat rozhodnutí státního zástupce, nebo jak má vypadat rozhodnutí soudce. Podle mého názoru je to neobyčejná drzost, protože pokud nám bude tato skupina lidí, nekvalifikovaná skupina lidí, ne radit, ale naléhat, nebo dokonce diktovat, jak má vypadat rozhodnutí, pak končí právní stát, a nastává vláda ulice. A to už tady jednou bylo v únoru 48 a já bych si velmi přál, abychom se toho nedožili rovněž znova.

Děkuji vám za vaši pozornost a ještě jednou všechno nejlepší.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 18. září 2019