Projev prezidenta republiky při jmenování předsedy Vrchního soudu v Praze

11. prosince 2019

Vážený a milý pane předsedo,

my už jsme se jednou potkali, když jsem zrušil rozhodnutí Ministerstva spravedlnosti, odmítl jsem jmenovat pana doktora Veselého a do čela ústeckého krajského soudu jsem tehdy jmenoval Vás. Takže mě určitě nemůžete podezřívat z toho, že bych Vás neměl rád.

Pokud jde o Vaši kandidaturu, střetly se dvě výrazné osobnosti s poměrně malým bodovým rozdílem. Trochu jsem váhal, ale doktor Sváček mně usnadnil situaci tím, že odstoupil od další kandidatury a vyjádřil přání s Vámi spolupracovat. Takže doufám, že vytvoříte dobrý tandem a že mezi Vámi nebudou zbytečné rozpory. Přeji Vám hodně úspěchů a ať se Vám daří.

Skoro bych zapomněl na jednu poznámku, kterou říkám všem soudcům. Teď jsem měl v pondělí, Maruško, vedení armády. Volali jsme do misí, ale při té příležitosti jsme si vzpomněli na kauzu CASA, na Vlastu Parkanovou a zjistili jsme, že tato kauza trvá deset let. Pane předsedo, to je šílená ostuda. Já už nebudu jmenovat ústavního soudce Filipa, který suší moji ústavní stížnost tři roky, ale když někdo je souzen deset let bez výsledku, tak to svědčí minimálně o pomalosti našich soudců. A já věřím, že k odstranění této pomalosti přispějete. Chudák Vlasta Parkanová, krásně zpívala, a myslím si, že se ocitla v zajetí svých spolupracovníků, kterým bezmyšlenkovitě podepsala některé dokumenty, ale ať už ten proces skončí jakkoli, je zapotřebí, aby skončil.

Hodně zdaru a hodně štěstí ještě jednou.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad 11. prosince 2019