Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při otevření českého pavilonu na EXPU 2017 v Astaně

10. června 2017

Vážený pane generální komisaři, dámy a pánové,

mám tady mnoho přátel a známých, takže kdybych je všechny vyjmenoval, tak jsme tady půl hodiny. Nicméně zejména bych poděkoval Honzovi Mládkovi, protože moje zásluha na účasti na EXPO je spojena s jeho úporným prosazováním tohoto bodu na schůzích vlády České republiky.

Samozřejmě jsem si prostudoval náplň naší výstavy, to znamená, byl jsem zejména zvědavý na létající kolo. A víte, proč? Nevím, kdo z Vás četl jednu Foglarovu detektivku, myslím, že se to jmenuje Záhada hlavolamu, kde v ježkovi v kleci je ukryt návrh létajícího kola. Je to krásná detektivka a nikdo nevěřil, že by kolo někdy mohlo létat, ale teď tady vidím funkční model, co to je, ortoptéra, nebo jak byste to nazvali, kvadroptéra? Má to podobné parametry, takže kvadroptéra.

Bylo to už někdy v provozu, pane komisaři?

generální komisař: Pokud vím, tak ten model je jako demonstrátor, v provozu to bylo, dokonce to i vzlétlo, ale byla obava, takže se to řídilo dálkově. Ale létá to.

prezident republiky: A figurína přežila.

generální komisař: Figurína ve zdraví, celá v pořádku, dala se použít i pro další let.

prezident republiky: Vynikající.

Takže, dovolte mi, abych ještě jednou pozdravil všechny účastníky, popřál vaší expozici mnoho návštěvníků, a samozřejmě i našim podnikatelům, kteří jsou zde hojně zastoupeni, aby tady v Kazachstánu uzavřeli řadu pro nás i pro ně výhodných kontraktů.

Vracím se právě od pana prezidenta Nazarbajeva, nemohu sice opakovat slavnou větu, pan prezident všechny mé návrhy tak, jak byly předloženy, přijal, ale myslím, že jsme měli velice užitečnou diskusi a že v některých věcech jsme se značně posunuli.

A teď, pásku jsme přestřihli a zbývá nám ještě jedna věc, pane generální komisaři, a to je sklenka vína na přípitek.

Miloš Zeman, prezident republiky, Astana, 10. června 2017

zpět na seznam zpráv