Projev prezidenta republiky při představení knihy

30. listopadu 2022

Dámy a pánové,

byl jsem vyzván, abych při této příležitosti nepoužíval slovo křest knihy, protože bych se mohl dotknout náboženského cítění věřících. Rozhodl jsem se toto doporučení nerespektovat, protože každá kniha se křtí, stejně jako se křtí dítě.

Pokud jde o obsah, dovolte, abych opakoval, že Pražský hrad je komplexem paláců a chrámů svým rozsahem největší přinejmenším ve střední Evropě, že jeho vznik se datuje desátým stoletím a budování Pražského hradu bylo ukončeno v roce 1929 Plečnikovými úpravami. Jinými slovy je to tisíc let. Jak pravil jeden politik, kdo to má.

Tisíciletá historie tohoto komplexu je obdivuhodná. Nad Pražským hradem také několik let vlál prapor s hákovým křížem a sídlil zde říšský protektor. Pevně věřím, že dalších protektorátů už se v naší historii, a tedy ani v historii Pražského hradu nikdy nedočkáme.

Dovolte mi, abych poděkoval autorskému kolektivu za obdivuhodnou práci, kterou vykonal, a abych této knize, kterou nebudu polévat vínem, ale přesto ji křtím, popřál mnoho čtenářů a zejména čtenářů, kterým se ta kniha bude líbit.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 30. listopadu 2022