Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při představení knihy Milana Syručka pod názvem „François Mitterrand: Růže pro prezidenta. Osudy velkého muže na pozadí dějin Francie“.

13. září 2016

Milý Milane,

toto je nejenom slavnost Françoise Mitterranda, ale toto je především slavnost Tvoje. Asi za deset dnů přijedeš do Lán v doprovodu Michaila Gorbačova a mám takový pocit, že jsi neplacený, ale o to užitečnější velvyslanec České republiky v kontaktu s výraznými, ať už živými nebo zemřelými osobnostmi světové politiky.

Chtěl bych pozdravit pana ministra zahraničí, pane ministře, jednou ministr, vždy ministr. To je takový francouzský zvyk, který platí nejen o prezidentech, ale i o ministrech.

Chtěl bych pozdravit Karla Srpa, svého dlouholetého přítele z Jazzové sekce a všechny z vás, kteří jste dnes přišli.

A co říct? Budu jako obvykle trochu provokativní. My někdy rámujeme politické osobnosti do klišé jejich stranické příslušnosti. François Mitterrand byl socialista, ale byla to především výrazná osobnost, která překračovala i hranice socialistické strany, protože příslušnost k jakékoli straně ještě samu osobnost nevytváří. Možná, že je to živná půda pro růst této osobnosti, ale nic víc.

A víte velmi dobře, že při nedávné návštěvě, pane velvyslanče, na Vaší ambasádě, jsem říkal, máte mít na jedné straně sochu Charlese de Gaulla a na druhé straně sochu nebo bustu Françoise Mitterranda. Stejně tak jako na anglické ambasádě by měla být busta Tonyho Blaira i busta Margaret Thatcherové. A my někdy v tom stranickém zaujetí se snažíme zadupat do země ty, kdo byli na opačné straně barikády, a přitom pro nás je daleko důležitější, zda to byla nebo nebyla skutečná a velká osobnost.

François Mitterrand bezesporu velikou osobností byl, dal Francii tvář a tato tvář v paměti Francie i nadále zůstává.

A závěrem bych samozřejmě nesměl zapomenout i na to, že v době, kdy byl na návštěvě v komunistickém Československu, nechal půl hodiny čekat Gustava Husáka, aby se setkal se signatáři Charty 77.

Zde myslím je jediný přítomný pamětník Karel Srp a já bych mu teď předal mikrofon, aby nám o této schůzce jako pamětník něco řekl.


Miloš Zeman, prezident republiky, Praha, 13. srpna 2016

zpět na seznam zpráv