Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při přijetí velitelů jednotek Aktivní zálohy AČR

16. listopadu 2016

Vážený pane náčelníku generálního štábu, vážení vojáci,

vítám vás na Pražském hradě a chci vás ujistit, že jsem si velice pečlivě přečetl vaše povolání, a udělalo mi radost, když jsem tam viděl příslušníky nejrůznějších profesí, protože vy jste sůl země, protože jste lidé, kteří jsou ochotni pomáhat své vlasti. A přiznejme si poctivě, že takových lidí je málo.

Zatím se ještě většina domnívá, že naši zemi není potřeba chránit, protože není před kým. A to je hluboký omyl. Víte, že od jihu nám hrozí islámský terorismus, víte, že tento terorismus například ve Francii, v Belgii anebo v Německu už mnohokrát zaútočil se stovkami nevinných civilních obětí. Je naivní se domnívat, že se totéž nemůže stát i v České republice.

Vážím si těch našich vojáků, kteří bojují proti teroristům například v Afghánistánu, v Mali a v dalších zemích, ale stejně tak si vážím vás. Úkolem záloh bude chránit civilní objekty, zejména místa, kde se soustřeďuje mnoho lidí, protože, jak víte, modus operandi teroristů spočívá právě v tom, aby zabili co nejvíce civilních obětí. Přeji, aby se k vám jako předvoji postupně připojovali i další a aby pochopili, že svoboda a bezpečnost země má svoji cenu a že se musí chránit.

Ještě jednou vám děkuji, že jste byli jedni z prvních, a blahopřeji vám.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 16. listopadu 2016

zpět na seznam zpráv