Projev prezidenta republiky při přijetí vítězů soutěže „Vesnice roku 2022“

14. října 2022

Vážený pane ministře zemědělství, milé paní starostky a vážení páni starostové,

jsem velice rád, že se opět mohu setkat s vítězi soutěže Vesnice roku.

Víte, že celou dobu, celý svůj život jsem obdivovatelem venkova. Deset let jsem žil na Vysočině v obci se dvěma tisíci obyvatel. A teď po skončení svého druhého mandátu budu bydlet v Lánech, které mají také dva tisíce obyvatel plus minus.

Uvědomuji si, že venkov má četné problémy. Chtěl bych zmínit alespoň jeden. Pokud máme zabránit vylidňování venkova, tak je zapotřebí mimo jiné nabídnout zejména mladým rodinám možnost bydlení. A já s radostí vidím, že na okraji původní obce vyrůstají nové čtvrti nových rodinných domků, a to do značné míry souvisí i s problematikou hypoték. Dobře víte, že v poslední době rostou úroky z hypoték, a to zejména proto, že Česká národní banka v minulosti výrazně zvyšovala úrokové sazby. Využil jsem tedy svého zákonného oprávnění a jmenoval jsem nového guvernéra a tři nové členy Bankovní rady, kteří jsou vesměs odpůrci dalšího zvyšování úrokových sazeb. Berte to prosím jako snahu o konkrétní pomoc řešení hypoteční krize, protože všichni víte, že objem hypoték se snížil, někdo říká o šedesát, a jiné údaje uvádí dokonce až osmdesát procent proti minulému období.

Venkov, a to vám určitě nemusím říkat, umožňuje lidem větší kontakt s přírodou, často i mezilidské vztahy jsou o něco přátelštější než ve velkých městech, která z těch šesti tisíc obcí představují jenom menšinu.

Někdy mám dojem, že venkov zanedbáváme, že jsou i takzvaní lepšolidé, kteří podceňují venkovské obyvatele, a ve skutečnosti v celé naší dlouhé historii to byl právě venkov, který v době, kdy města byla germanizována, udržoval při existenci český národ.

Takže bych vám závěrem chtěl velice a velice poděkovat za vaši práci. Není to práce jednoduchá. Nejste, což je ovšem možná výhoda, v hledáčku českých médiích, o nichž si myslím svoje, že ano. A můžete sloužit lidem, což je konec konců to nejrozumnější, co může politik dělat.

Takže děkuji vám za dosavadní práci, a ještě jednou vám přeji plný úspěch v práci budoucí.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 14. října 2022