Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při přijetí zástupců Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu

12. července 2016

Dámo a pánové,

vidím, že hornická profese je málo feminizována, a jsem rád, že je mezi námi alespoň jedna žena, i když se obávám, že čtyřiceti procentní kvóty by ve vaší profesi nebyly příliš efektivní.

Jsem velmi rád, že se s vámi na vaši žádost mohu setkat. Chtěl bych vám jasně říci, že podporuji, aby po, tuším, tří tisících a tří stech, možná třiatřiceti, odpracovaných směn měli horníci v hlubinných dolech nárok na šestileté zkrácení doby odchodu do důchodu.

Chtěl bych vám také říci, že se domnívám, že by se to zdaleka nemělo týkat jenom OKD, i když v případě OKD to bude drtivá většina případů, ale znám také minimálně dva případy hlubinných dolů, kterých by se to mělo týkat také, a to jsou uranové doly v Dolní Rožínce a poslední a jediný důl Centrum na hnědé uhlí na Sokolovsku.

Na druhé straně stejně poctivě říkám, že tím by to mělo skončit, protože jinak bychom otevírali Pandořinu skřínku, pak by to chtěli i horníci v povrchových dolech, pak by to chtěli pracovníci v hutích a na to už bohužel státní rozpočet nemá peníze. Takže je dobré si říkat věci narovinu, i když jsou možná nepříjemné.

Jsem samozřejmě podrobně informován o situaci v OKD. Víte, že už delší dobu upozorňuji na tunelování tohoto podniku, a myslím si, že vedle, kde vzhledem k horku dostaneme zmrzlinu, si můžeme o situaci v OKD podrobněji pohovořit, protože bych si velmi přál, aby právě horničtí odboráři měli hlasité slovo při řešení tohoto problému v zájmu nejenom deseti tisíc zaměstnanců tohoto podniku, ale také navazujících profesí.

Ještě jednou vám děkuji, že jste přišli, a myslím si, že společně bychom měli usilovat o řešení problému, který jsme sice nevytvořili, ale který je na nás.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 12. července 2016

zpět na seznam zpráv