Projev prezidenta republiky při příležitosti podpisu přihlášky Českého olympijského výboru na XXII. zimní olympijské hry v Soči

18. dubna 2013 , Praha

Vážený pane předsedo Českého olympijského výboru, vážený pane ministře obrany, vážení hosté,

je mi ctí, že se mohu účastnit tak významné sportovní a tělovýchovné události, jako je přihláška na zimní olympijské hry v Soči. Chtěl bych vám říci, že bych rád poněkud modifikoval Coubertinovo heslo, které původně znělo: „Není důležité zvítězit, je důležité se zúčastnit." Ano, není důležité jenom zvítězit, ale důležité je nasadit všechny síly, které člověk má, aby když se k němu blíží cíl, věděl, že vyčerpal veškerý svůj potenciál. Veškeré své rezervy, a že mu z těch rezerv už nic nezbylo. Že když dosahuje tohoto cíle, je na hraně svých schopností. A bude-li tomu tak, pak toto samo o sobě je vítězství a já vám, jako prezident republiky, mohu slíbit, že nebudu hodnotit úspěch našich sportovců jenom podle počtu dosažených medailí, ale právě podle toho kritéria, které jsem právě řekl.

Protože bohužel v našem a ne jen v našem národě, když někdo vyhraje, vyhráli jsme my. Když někdo prohraje, prohráli oni. A je dobré si říci, že na těchto i jiných olympijských hrách zvítězí všichni, kteří nasadí celou svou duši a celé své srdce bez ohledu na výsledek.

Miloš Zeman, Pražský hrad, Míčovna, 18. dubna 2013