Projev prezidenta republiky při propůjčení hodnosti brigádního generála

15. června 2022

Vážená paní ministryně, vážený pane generále,

ještě jednou Vám blahopřeji k Vašemu povýšení. Přeji Vám, aby se Vám v Holandsku v NATO dařilo, a dovolte mi několik poznámek na toto téma.

Francouzský prezident Macron označil asi tak před rokem Severoatlantickou alianci za organizaci, která je zasažena mozkovou mrtvicí. Nevím, jestli to říkal anglicky, ale většinou je tam brain disease. A myslím si, že na tom bohužel něco bylo.

Já bych argumentoval případem války v Afghánistánu, kde nakonec Aliance bohužel utrpěla porážku tím, že se z Afghánistánu stáhla a kapitulovala. Dnes jsme tak trochu v obdobné situaci. I na začátku operace Trvalá svoboda, případně Trvalá podpora, byla Aliance v Afghánistánu jednotná a tato jednota se postupně drolila. Já bych si velmi nepřál, aby obdobný proces se uskutečnil i v případě ukrajinského konfliktu. Jsem samozřejmě rád, že Aliance je dosud jednotná, ale víte sám dobře, že třeba v souvislosti s dodávkami ruského plynu se už objevují první známky nejednoty.

A proto bych chtěl skončit přáním, aby jako významný zástupce České republiky ve strukturách Aliance, jste dělal vše pro to, abychom už podruhé nekapitulovali.

Hodně zdaru a hodně štěstí, pane generále.

Prezident republiky Miloš Zeman, Pražský hrad, 15. června 2022