Projev prezidenta republiky při propůjčení hodnosti brigádního generála plukovníku generálního štábu Ing. Jindřichu Hackerovi

14. prosince 2022

Vážená paní ministryně, vážený pane generále,

prostudoval jsem si Váš velmi zajímavý životopis. K Vašemu jmenování dochází tak trochu mimo obvyklý řád z toho prostého důvodu, že jste vojenským přidělencem ve Spojených státech a že vzhledem k významu této země by pochopitelně bylo důležité, aby tam byl přidělenec s hodností generála.

Nicméně vrátím se k Vašemu životopisu. Chtěl bych ocenit Vaši profesní dráhu. Velice si vážím zejména Vašeho působení v Afghánistánu. Víte, pro mě jsou skuteční vojáci především, ne jenom, ale především ti, kdo působili v Afghánistánu. Je to kritérium, které můžete brát a nebrat, ale je to moje kritérium.

Nicméně ve Vašem životopisu, a to si probereme, až Vás pak pozvu vedle na krátkou diskusi, je jedna zajímavá kapitola. Pane generále, Vy jste byl svého času, cituji: „náčelník oddělení dlouhodobé informace“. A já doufám, že mně tamhle za dveřmi, až skončíme, vysvětlíte, co to je oddělení dlouhodobé informace, protože s takovým termínem jsem se ještě v životě nesetkal. Ale to byla opravdu jenom poznámka pod čarou.

Jinak Vám ještě jednou blahopřeji a přeji Vám plný úspěch.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 14. prosince 2022