Projev prezidenta republiky při setkáni s občany Kopřivnice

3. října 2013

Vážený pane hejtmane, vážený pane starosto, dámy a pánové,

já jsem měl dnes automobilový den, zatím co včera jsem měl hornický den. A omlouvám se, že jsem přijel s desetiminutovým zpožděním, protože jsem sem přijel právě z Tatrovky. Já uznávám, jak řekl pan starosta, že teď už Tatra není jediným nebo dominantním podnikem pro rozvoj Vašeho města. Ale prezident, zejména prezident zvolený přímo občany, se musí zajímat o starosti těchto občanů a alespoň trochu pomáhat je řešit.

Vím, že Moravskoslezský kraj sužuje poměrně vysoká nezaměstnanost a řada lidí se kromě toho obává, že o práci přijdou. Proto je to jeden z největších problémů. Ale víte také, že když podnik prosperuje, tak prosperují i občané, je nižší nezaměstnanost, je vyšší kupní síla, vyšší platy. Je zajímavé, že třeba na Třinecku, kde jsou prosperující Třinecké železárny, je nezaměstnanost o polovinu nižší, než je průměr Moravskoslezského kraje. Je zajímavé, že v Nošovicích, kde prosperuje Hyundai, od kterého jsem také dnes přijel, je rovněž velice nízká nezaměstnanost. A je zajímavé, že v tomto kraji existují i podnikatelé, jako je například Jan Světlík ve Vítkovicích, kteří dokáží dovádět svůj podnik k prosperitě a zaměstnávat až osm tisíc lidí s poměrně slušnými platy.

Teď přejdu k Tatrovce. Tatra zaměstnává asi tak třináct set až patnáct set lidí, platy dělníků jsou tam 20 tisíc korun měsíčně, a ne každý na ně dosáhne. Jedou zatím na jednu směnu, vyrábějí čtyři vozy denně, a jestliže před rokem vyráběli kolem osmi set vozů, tak nyní jsou na pěti set padesáti. To není dobré. Čím to bylo způsobeno? Velmi pravděpodobně tím, že tento podnik měl špatné vlastníky. Někteří z nich řídili Tatrovku faxy ze Spojených států, což není zrovna nejúčinnější způsob řízení. Víte, že tady byla různá trestní oznámení ohledně korupce apod. Věřím, že nové vlastníky je potřeba konkrétně podpořit v jejich úsilí, aby Tatrovka opět získala svůj ztracený lesk a chtěl bych Vám říci, že několik takových příkladů v České republice už existuje.

Vzpomeňte si na brněnský Zetor. To byl také podnik těsně před zhroucením, ztratil trhy, propouštělo se, nebyla práce, byly nízké mzdy. Dnes je Zetor excelentní fabrika a víte proč? Protože má konečně schopné vlastníky a právě na těch vlastnících a konec konců na všech lidech, kteří v podniku pracují, záleží, jak se podniku bude dařit.

A teď co pro to může udělat prezident, co pro to může udělat hejtman, co pro to může udělat vláda. Myslím si, že je rozumné, abych Vám řekl na začátku, co pro to mohu udělat já. Pokud jde o neděli tohoto měsíce, tak odlétám do Izraele a semnou tam v početné podnikatelské delegaci, odjíždí i pan ředitel Tatrovky. Myslím si, že když nějakou delegaci vede prezident, tak je v některých zemích, a Izrael je nám velice přátelsky nakloněn, šance uzavřít velmi výhodné obchody a o některých z nich jsme mluvili. Totéž se bude týkat podnikatelských misí, do těch zemí, kde má Tatrovka šanci na trhu prorazit, zejména když jsou to tzv. offroady čili mimo silniční vozidla. To je třeba Rusko, to je třeba Čína, to je třeba Indie. Toto je jedna z konkrétních forem pomoci, místo zbytečného mluvení.

Za druhé věřím, že pan hejtman přispěje k tomu, aby alespoň v Moravskoslezském kraji se Tatrovka více uplatnila jak pro hasiče, pro Lesy ČR, pro údržbu silnic a pro další funkční uplatnění. A totéž by konec konců mělo platit i v celé České republice.

Když prezident republiky jezdí v českém autě, bohužel ne v Tatrovce, tu mě ukázali jako muzejní exponát, ale ta už se nevyrábí.  Nevidím důvod, za předpokladu konkurenceschopnosti, proč by neměl být velký odbyt Tatrovky a stane-li se Tatrovka opět vzkvétajícím podnikem, bude ještě více vzkvétat Vaše krásné město, kde už jsem za celý svůj život minimálně po desáté, takže nejsem tady úplný cizinec.

Dámy a pánové, opravdu mi promiňte, že jsem Vám nesliboval zářivou budoucnost, že jsem Vás nevyzýval, abyste ve vrcholící volební kampani volili tu či onu stranu, protože jste dostatečně rozumní, abyste si sami vybrali spíše podle jejího programu než podle hesel. Mluvil jsem ale o problémech, která jsou tzv. problémy všedního dne, problémy zaměstnanosti, problémy práce, důstojného života a důstojné životní úrovně, protože teprve tehdy, jestliže se nám společným úsilím podaří tyto problémy vyřešit, budeme si moci dovolit ten luxus, že budeme mluvit více o politice, než o ekonomice, o hospodaření našeho státu, které díky nejlepšímu ministru financí všech dob je ve velmi špatném stavu. A jestli jsem v politice k něčemu přispěl, tak je to, že pan Kalousek již není ministrem financí.

Přeji Vám tedy, a prosím Vás o to, abyste šli k volbám, ať už budete volit jakoukoli politickou stranu. Máte jich na výběr 23, pokud se nemýlím, mezi nimi jsou i ty strany, o kterých nikdo nikdy v životě neslyšel, a které se probudili až těsně před volbami. Zvažte tedy, které strany v této zemi nabízejí zajímavý program a zejména, kteří nabízejí kandidáty, kterým můžete věřit, protože už v životě něco dokázali. Slibů se člověk nenají, ale místo slibů je potřeba vidět konkrétní činy za každým z nás.

Děkuji Vám za pozornost a přeji Vám šťastnou ruku ve volbách.     

Miloš Zeman, prezident republiky, Kopřivnice, 3. října 2013

zpět na seznam zpráv