Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při setkání s piloty, kadety a zaměstnanci společnosti F AIR a Letiště Benešov

19. dubna 2016

Dobrý den, nǐ hǎo, эдравствуйте,


jediná žena mezi studenty je z Ruska, jak jsem se dozvěděl.

Pan hejtman už řekl to nejdůležitější. Protože každá návštěva v jakémkoli podniku, pokud je to podnik úspěšný, má skončit závazkem podpory, a zpevněná a osvětlená dráha z úst pana hejtmana, a je to jeho spontánní vůle, nebyl vystaven žádnému brutálnímu nátlaku naopak, tak to je, myslím, konkrétní výsledek této návštěvy.

Víte, já jsem byl včera v Sellier & Bellot ve Vlašimi, což je podnik, který má patnáct set zaměstnanců a ono je vždycky dobré střídat žánry. To znamená jednou navštívit velký podnik, který je mimochodem úspěšný a pak navštívit druhý den menší podnik, který je také úspěšný. A to je ten problém startupu, to je problém garážových firem. Vy dobře víte, že Apple vznikl z garážové firmy, takže být garážovou firmou není žádná ostuda. Ale když v té garáži zůstanete deset let, tak už není všechno v pořádku.

A vy jste začali v hangáru a dostali jste se do fáze, že jste si ten hangár koupili. No, tak to je už první úspěch. A druhý úspěch by měl spočívat v tom, že teď se podepisují poměrně rozsáhlé smlouvy, které by mohly rozšířit vaši kapacitu. Mimo jiné právě s čínskou provincií Sečuán a já pevně věřím, že jestliže se tady nejdříve školili dva čínští piloti, poté osm pilotů, tak tyhle smlouvy povedou k tomu, že se tady bude školit až několik set pilotů. Buďme optimisty.

A já bych vám chtěl popřát další dynamiku a jedovatě bych jako téměř ve všech podnicích, včetně včerejšího, rád poznamenal, že průměrná mzda, která je u vás osmnáct tisíc měsíčně a to bylo před třemi lety šestnáct, by se díky tomu, že tady bude zpevněná dráha, osvětlení, nové zakázky ze zahraničí a tak dále, mohla poněkud zvýšit, aby na tvářích zaměstnanců, byl setrvalý úsměv a aby si nikdo nestěžoval na nízkou životní úroveň.    


Miloš Zeman, prezident republiky, 19. dubna 2016, Bystřice u Benešova

zpět na seznam zpráv