Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem u příležitosti návštěvy francouzského prezidenta v ČR

30. listopadu 2016

Vážený pane prezidente, cher François,

jsem velice potěšen, že je to první návštěva francouzského prezidenta v České republice po pěti letech. Doufám, že se bude opakovat, a to v širším formátu než byla dnes.

Během našeho setkání jsme probrali otázky bilaterální spolupráce. Jsem velmi rád, že jako premiér jsem mohl být při francouzských investicích, ať už to byla Société Générale, která privatizovala Komerční banku, anebo vznik velkého automobilového závodu v mém rodném městě Kolíně, který je největším podnikem s francouzskou investicí v České republice. Celkově francouzské podniky u nás zaměstnávají přibližně sto tisíc lidí.

Jediným bodem, který tuto spolupráci poněkud kazí a který jsme s panem prezidentem důkladně projednávali, je takzvaný Loi Macron, který znesnadňuje našim dálkovým dopravcům obchodní výměnu s Francií. Na námět pana prezidenta jsme se dohodli, že tuto otázku projednají oba ministři obchodu a průmyslu.

Uvítal bych v návaznosti na naše setkání v Paříži i úzkou spolupráci s Francií v oblasti vysokorychlostních železnic, protože právě Francie má s TGV daleko největší a nejúspěšnější zkušenosti. A samozřejmě jsme diskutovali o otázkách migrace, kde velice vítám stanovisko Francie, které je proti zavedení povinných kvót. Diskutovali jsme o situaci na Ukrajině a samozřejmě jsme se nevyhnuli ani problémům Evropské unie, a oba dva se shodujeme v tom, že má-li být Evropská unie skutečně funkční, musí se zjednodušit, musí zrychlit svoji práci a zejména konečně musí efektivně krýt své vnější hranice.

Takže, pane prezidente, ještě jednou vítejte na Pražském hradě a děkuji Vám za přátelské setkání, které paradoxně navazovalo na nedávné setkání v Riu de Janeiro při příležitosti olympijských her.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 30. listopadu 2016

zpět na seznam zpráv