Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při setkání s tiskem u příležitosti návštěvy srbského prezidenta v ČR

29. listopadu 2016

Dámy a pánové,

jsem velmi rád, že jsem pana prezidenta Nikoliće mohl přivítat v Praze a oplatit mu tak svoji návštěvu Srbska.

Naše diskuze byla, jako vždy, velmi přátelská, a dotkla se jak otázek bilaterární spolupráce, tak mezinárodní situace. Kromě již podepsané dohody o spolupráci v oblasti školství, kultury a sportu, probíhají intenzivní jednání o ekonomické spolupráci, například o investicích v oblasti energetiky nebo dopravní infrastruktury, ale také jednání o spolupráci vojenské a policejní, protože, jak víte, v tom se oba shodujeme, nelze vyloučit riziko, že se obnoví balkánská migrační trasa, a v takovém případě Česká republika velmi ráda pomůže v této oblasti srbské straně, protože máme společný zájem na ochraně evropských hranic.

Plně podporujeme členství Srbska v Evropské unii. Jsem rád, že od roku 2009 má Srbsko bezvízový styk se zeměmi Evropské unie. Věřím, že jednání budou úspěšně pokračovat a plně chápeme pozici Srbska, které se snaží udržovat přátelské vztahy se všemi velkými zeměmi a neuchyluje se k nejrůznějším sankčním mechanizmům, třebaže mu to někdy činí potíže.

Pane prezidente, chtěl bych říci, že v tom tak trochu navazujete na Charlese de Gaullea , který měl rovněž politiku všech azimutů. A myslím si, že taková politika má zejména dnes po amerických prezidentských volbách daleko větší šanci na úspěch, než měla dosud, takže хвала  a добродошао.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 29. listopadu 2016

zpět na seznam zpráv