Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při setkání s účastníky Slavia International Cupu 2017

20. dubna 2017

Dámy a pánové, vážená paní velvyslankyně,

jsem velmi rád, že mohu pozdravit fotbalisty ve věku přibližně patnácti let jak z čínské, tak z české strany. Chtěl bych vám připomenout, že v našich zemích se hodnotovými vzory společnosti stávají fotbalisté kolem dvaceti let. Máte tedy před sebou zhruba pět let tvrdé práce, na jejímž konci budete mít rozcestí, buď budete úspěšní fotbalisté, nebo vás budou milovat dívky.

Rozhodnete-li se pro první volbu, možná vstoupíte do dějin světového fotbalu. Rozhodnete-li se pro druhou volbu, užijete si dva až tři roky radosti, a pak na vás všichni zapomenou. Dovoluji si vám tedy popřát, abyste zvolili první, náročnější cestu, a aby se vám ve vaší sportovní kariéře dařilo.

A závěrem bych vám chtěl popřát, abyste se naučili vážit si svých oponentů. Máme tady z české strany dvě mužstva, Spartu a Slavii, a to jsou mužstva, která jsou v konkurenčním vztahu. Nicméně, co bychom dělali, kdyby nebyla tato konkurence? Copak by někoho bavilo vyhrávat 10:0? Přeji vám tedy, abyste vyhrávali 6:4, nebo 5:3, nebo 4:2, nebo 1:0, ale nepřeji vám, aby vaši soupeři byli slabí, protože jejich slabost by byla i vaší slabostí.

A zcela závěrem bych chtěl konstatovat, že když jsem vám dal několik cenných rad týkajících se fotbalu, sám jsem na trávník vyběhl jen jednou v rámci rekreačního fotbalu, zlomil jsem si při tom nohu, a od té doby jsem nikdy fotbal nehrál. Takže moje rady jsou zcela objektivní a nezávislé.

Děkuji vám za vaši pozornost.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 20. dubna 2017

zpět na seznam zpráv