Projev prezidenta republiky při setkání se zástupci tisku v Soči k oficiální návštěvě v Ruské federaci

21. listopadu 2017

Dámy a pánové, vážený pane prezidente,

dovolte mi, abych navázal na prezidenta Putina několika dalšími údaji. Přivážím s sebou zhruba sto čtyřicet podnikatelů, a protože vládní letka má jenom dva Airbusy, museli jsme si kvůli tomu najmout třetí. Když jsem letěl do Francie, měl jsem s sebou čtrnáct podnikatelů, tady sto čtyřicet, z toho by se dalo usoudit, že Rusko je desetkrát významnější než Francie. Pokud jde o konkrétní dohody, předpokládám, že deset z nich bude podepsáno v Moskvě a tři v Jekatěrinburgu. Celkový objem podepsaných kontraktů má činit dvacet miliard korun.

Jsem rád, že na českých vysokých školách v současné době studuje šest tisíc ruských studentů. Jsem rád, že vedle růstu exportu i importu dochází i k tomu, že roste počet ruských turistů v České republice. A je tedy vidět, že vzdor nejrůznějším sankcím se ekonomická spolupráce rozvíjí. To ovšem neznamená, že bych se se sankcemi smířil, a víte, že jsem jejich dlouhodobým odpůrcem. A to se týká jak sankcí Evropské unie proti Ruské federaci, tak samozřejmě i odvetných sankcí Ruské federace vůči Evropské unii.

Pane prezidente, například v oblasti potravinářské přijdete o naše vynikající sýry a neméně vynikající jogurty. Nevím, jestli je pivo také v sankcích, předpokládám, že asi ne.

V každém případě jste zbytečně skromný, pane prezidente, protože iniciativu na společné rusko-české diskuzní fórum jsme zplodili oba, a to na neutrální čínské půdě. Budu rád, když se práce tohoto fóra budou účastnit především historici, když jim budou přístupné archivy, z nichž mohou čerpat své informace, a když jejich práce přispěje k objasnění některých stránek našich vzájemných vztahů.

A zcela závěrem bych chtěl zdůraznit, že považuji za svoji krásnou povinnost předat ocenění veteránům druhé světové války, kteří osvobozovali tehdejší Československo. Jsou i ti, kteří odsuzují a přepisují historii. Podle mého názoru jsou to jenom ubožáci. V nedávném interview pro agenturu TASS jsem uváděl příklad bývalého ukrajinského premiéra Jaceňuka, který pro televizní stanici ARD z Německa prohlásil, cituji: „V roce 1943 napadl Sovětský svaz Německo a na cestě okupoval Ukrajinu.“ A toto byl, prosím pěkně, předseda vlády. Naštěstí už není, ale obávám se, že nikoli kvůli tomuto rozhovoru. Takže ti, kdo si nepamatují svoji minulost, jsou odsouzeni k tomu ji znovu prožít.

Děkuji vám za pozornost.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Soči, 21. listopadu 2017

zpět na seznam zpráv