Projev prezidenta republiky při setkání se zástupci tisku v Moskvě k oficiální návštěvě v Ruské federaci

23. listopadu 2017

Dámy a pánové,

víte, že mám vůči některým novinářům pocit, že dokáží, jak říká stará anekdota, oddělit zrno od plev a poté otisknout plevy.

Takovou plevou je v případě mé návštěvy v Ruské federaci článek, který se objevil na webu Krasnaja zvezda. Nejenomže se od něj ruské orgány ústy ministerského předsedy distancovaly, ale tento článek byl okamžitě smazán, autor článku vyhozen, šéfredaktor dostal důtku, ale co je nejkrásnější, a to mi říkal Jirka Ovčáček, den na to se na témže webu objevil článek, který vychvaluje pražské jaro 1968. Doufám, že prominete, když řeknu, že novináři, v tomto případě ruští novináři z Krasnoj zvezdy, plně odpovídají charakteru prostitutek, i když se jim u nás říká presstitutky. Tak to je první poznámka.

Druhá poznámka. Byli jste patrně u všeho, co se tady až dosud dělo, a pokud jste nebyli, je to váš problém, ale nemohli jste být u mého jednání s prezidentem Putinem, které se protáhlo na dvojnásobek původně dohodnutého času, a proto bych vás chtěl informovat o tom, že jsem mimo jiné při tomto jednání zmínil také otázku ukrajinského historika Kozlovského. Pro vaši informaci je to historik, který je v současné době ve vězení v Doňecku, byl obviněn ze špionáže a je autor asi padesáti odborných publikací, knih. Já kdybych měl napsat padesát knih, tak nebudu mít čas na špionáž. Ale to je druhá věc. Já jsem asi před půl rokem napsal dopis panu Zacharčenkovi z Doněcké republiky a žádal jsem ho z humanitárních důvodů, protože on je nemocný, tedy ne Zacharčenko, ale Kozlovskij, o propuštění z vězení. Konstatuji, že jsem nedostal odpověď, což je drzost a nezdvořilost, takže příště se o Doněcké republice budu vyjadřovat krajně pohrdavě, a tak já jsem požádal prezidenta Putina, aby prostřednictvím pana Surkova, což je taková styčka, styčný důstojník mezi Ruskem a Doněckou republikou, zasáhl ve prospěch pana Kozlovského. Dá se to technicky řešit tak, že by se zahrnul podle minských dohod do výměny osob, ať už zajatých, nebo vězněných. Takže to je snad jediná věc, o které nevíte, a všechno ostatní už znáte, takže je zbytečné, abych to v úvodním slově opakoval.

Miloš Zeman, prezident republiky, Moskva, 23. listopadu 2017