Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při setkání se zastupiteli Libereckého kraje

9. května 2017

Vážený pane hejtmane, vážení členové krajského zastupitelstva, bez ohledu na to, zda jste z opozice, nebo z koalice, protože, jak víte, to se v politice občas mění, a já vždy všem říkám, vyhráli jste už tím, že tady jste a že jste byli zvoleni. To jsem ostatně říkal i našim sportovcům v Riu. Tím, že se do Ria kvalifikovali, vyhráli.

Chtěl bych samozřejmě pozdravit i paní starostky a starosty a všechny další, kteří se zde sešli.

Prostudoval jsem si data o vývoji Libereckého kraje, a jsem velice rád, že se ten vývoj zlepšuje. Nejenže nezaměstnanost je zhruba na té pětiprocentní úrovni, ale víte, co je zajímavé? Skoro v každém kraji s výjimkou Libereckého vidím poměrně výrazné rozdíly mezi nezaměstnaností v různých okresech. Tady ty rozdíly jsou velmi, velmi malé. A myslím si, že to je samozřejmě dobře.

Průměrná mzda se zvýšila o čtyři celé tři desetiny procenta na dvacet sedm tisíc, takže lze blahopřát i k růstu životní úrovně.

A začnu sebekritikou. Vůči Libereckému kraji mám dva dluhy. První dluh se týká slibu, že se přimluvím u ministra spravedlnosti, aby Liberecký kraj dostal krajský soud. Což o to, tento slib jsem splnil, dokonce třikrát, ale přímluva má smysl jedině tehdy, je-li účinná, takže po té třetí přímluvě bych rád konstatoval, že došlo k jistému pohybu, typicky českým způsobem, a sice že k návrhu zákona o vytvoření krajského soudu v Liberci se přifařil návrh zákona o vytvoření krajského soudu v Pardubicích. Je to tak trošku švejkovsko-kafkovské řešení, ale budiž, takže pravděpodobnost, že tento zákon bude schválen, tím o něco stoupl.

Lituji, že vám nemohu, i když jsem se opravdu snažil, podat pozitivnější zprávu, ale aspoň se věci daly trochu do pohybu.

Na druhé straně, protože jsem tady kdysi v lednu otvíral Hospic svaté Zdislavy, jsem také slíbil, že se zasadím o zlepšení hospicové péče, a tady mohu říci, že jsem byl úspěšnější, protože po diskusi s ministrem zdravotnictví jde návrh zákona, teď předpokládám, že nejdříve do vlády, která by konečně měla něco dělat, a potom do Parlamentu, o hospicové péči, kde jednak poprvé bude definice hospice, což nám dosud chybělo, jako zdravotně sociálního zařízení, a zadruhé, což je možná ještě důležitější, jasný model financování hospiců prostřednictvím zdravotních pojišťoven.

Kolegyně a kolegové. Ve čtvrtek odlétám přímo z Libereckého kraje, tuším asi s šesti ministry, pokud se něco nezmění díky vládní krizi, do Číny. A tam doufám, že pro Liberecký kraj jako jedno z nejkrásnějších míst v České republice, a tedy turistického ráje, podotýkám jen, že Vysočina je ještě hezčí, ale dobře, tak že přivezu další porci čínských turistů. Jak víte, tak jejich počet se jenom za poslední rok zdvojnásobil, dosáhl tří set tisíc, a je rozumná pravděpodobnost dalšího růstu.

Čínští turisté mají jednu výhodu a jednu nevýhodu. Výhoda je, že na osobu a den utratí dvakrát více než Rusové, a to je co říci. Nevýhoda je, že cestují po celé Evropě a všude se zdrží jeden, dva, maximálně tři dny. Ale je už na vás, nikoli na mě, abyste je tady zachytili, pokud možno dobrovolným způsobem, a aby si uvědomili krásu Libereckého kraje a aby začali prosperovat i zařízení, kterému se v Rakousku říká turistický průmysl.

Mimochodem, vím, že, jak mě pan hejtman dnes říkal, i Bílí tygři mají dohodu o spolupráci s Rudým drakem, takže uvidíme, kdo to nakonec vyhraje, a také bych chtěl připodotknout, že na rozdíl od Vídně, která má jedno spojení s Pekingem, my máme už teď tři linky a bude se otevírat čtvrtá.

Zcela závěrem mi dovolte velmi stručně se vyjádřit k tématu, na které byste se stejně tak jako tak zeptali. Jak víte, blíží se volby, já jsem je vyhlásil na dvacátého a dvacátého prvního října, a jak se blíží volby, narůstá nervozita. Začíná to, co bych nazval předvolební kampaní. Nic proti tomu, ale byl bych velmi nerad, kdyby tato předvolební kampaň destabilizovala činnost vlády. Proto po demisi ministerského předsedy jsem byl připraven hned po návratu z Číny jmenovat Lubomíra Zaorálka novým ministerským předsedou. Konzultoval jsem to při svých setkáních s některými představiteli tří koaličních stran. Jak víte, došlo k tomu, že původně ohlášená demise byla nakonec stažena, což vedlo k představě o poněkud chaotických krocích v této oblasti, a domnívám se, že povinností prezidenta republiky není kopat za jednu, či druhou stranu v konfliktu, ale že má kopat za zájmy České republiky, a je naprosto nepochybné, že tímto zájmem je politická stabilita, nikoli politická krize. A ať za půl roku rozhodnou voliči a ať jest taková vláda, která vznikla na základě jejich, a pouze jejich důvěry. A budou-li se jednotlivé subjekty vzájemně okopávat, myslím si, že nikomu to neprospěje, protože já věřím v inteligenci našeho národa, a tedy věřím v to, že se rozhoduje na základě pozitivních programů, že se rozhoduje na základě osobností jednotlivých kandidátů a nikoli na základě nadávek a urážek adresovaných ať už tím, či oním směrem.

Takže, zachovejte paniku, jak se kdysi říkalo, nenechte se otrávit celostátními šťouchanicemi. Buďte rádi, že tady v Libereckém kraji vaše koaliční smlouva na rozdíl od té centrální funguje a snažte se tu smlouvu dodržet, protože ten, kdo ji poruší, udělá první chybu ve své politické dráze.

Děkuji vám za vaši pozornost.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Liberec, 9. května 2017

zpět na seznam zpráv