Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při slavnostní přísaze vojáků Armády České republiky

28. října 2016

Vojákyně a vojáci Armády České republiky,

vaše přísaha vás zavazuje chránit svoji vlast před jakýmkoli nepřítelem. Dovolte mi, abych v současné situaci to poněkud konkretizoval.

Domnívám se, že největším nepřítelem nejenom našeho státu, ale všech civilizovaných zemí, je mezinárodní terorismus. Terorismus, který dnes našel svoji teritoriální základnu, například v Iráku, v Sýrii a v dalších zemích. Který se opět pokouší ovládnout Afghánistán, z něhož byl vypuzen po zářijových útocích v roce 2001.

Zbraně teroristů jsou jiné než zbraně ve standardních válkách. Nemůžeme očekávat pochod nepřátelských armád na naše území. Ale to, co očekávat můžeme, a co zažily už mnohé jiné státy, je teroristický útok zaměřený proti nevinnému civilnímu obyvatelstvu. A nebezpečí tohoto útoku v žádném případě nelze podceňovat jen proto, že se dosud nestal u nás a stal se jinde. 

Buďte proto připraveni na boj proti mezinárodnímu terorismu na jakékoli frontě. Někteří z vás budou vysláni do zahraničních misí, ať už se jedná o Afghánistán, Mali nebo další země. Někteří z vás zůstanou na území České republiky a jejich úkolem, mimo jiné, bude chránit toto území a jeho obyvatele, zejména v oblasti významných objektů, před hrozbou teroristických útoků. Věřím, že ve spolupráci s Policií České republiky i hasičským záchranným sborem tento úkol se ctí splníte.

Děkuji za pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Praha, 28. října 2016

zpět na seznam zpráv