Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při slavnostním ceremoniálu udělení ocenění XIX. ročníku Zlatého záchranářského kříže

29. března 2018

Vážený pane premiére, dámy a pánové,

jsem velice rád, že jako každý rok se mohu účastnit jedné z lidsky nejcennějších cen, což je Zlatý záchranářský kříž. Není to cena, která by byla spojena s velkou mediální odezvou, protože novináři daleko spíše píší o tom, co je špatné, než o tom, co je dobré. To se také ukázalo na minulém záchranářském kříži, kdy tady byl jeden hasič, který si vymyslel svoji záchranu, nebo svůj dobrý skutek, a ve skutečnosti to byl podvod. A všechny noviny o tom, jak známo, psaly.

Další téma, které novináře poutá, je pes. A mám dojem, že pejsek je tady i dneska, takže to bude snad jediné, kdepak je? Tady, Bárte, tak výborně, ahoj, máme pro tebe misku s vodou a možná i něco onačejšího. Dokonce vypadá, že se usmívá. Tak když utekl z liščí nory, tak se nelze divit.

Lituji, že tady není generální ředitel České televize pan Dvořák, který se omluvil, asi mu tato akce nestála za to. A jinak bych chtěl citovat Talmud, který říká, že zachráníš-li jeden lidský život, zachránil jsi celé lidstvo. A něco podobného je i přísloví, že v každé kapce vody je celý oceán. Takže ti, kdo zachránili lidský život, v tomto smyslu zachránili celé lidstvo a dovolte mi, abych jim jménem lidstva poděkoval.

A poslední prosba je na moderátorku, ale ne jenom na moderátorku. Já 28. října vždy uděluji státní vyznamenání, a jejich součástí je i Medaile Za hrdinství. Nejsem tak sebevědomý, abych si troufal tvrdit, že moje návrhy jsou ty nejlepší, a právě proto bych si velmi vážil, kdybyste mi doporučili na udělení Medaile Za hrdinství pro 28. října některé kandidáty. Času na to máte dost.

Děkuji vám za pozornost a hlavně děkuji, že jste přišli, a děkuji, že jste, protože jste lidé, a to je na tom to krásné.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 29. března 2018

zpět na seznam zpráv