Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Jihočeského kraje

14. června 2017

Vážená paní hejtmanko, dámy a pánové,

především bych chtěl paní hejtmance i jejímu týmu poděkovat za skvělou organizaci mé návštěvy v Jihočeském kraji.

Paní hejtmanka obsáhla ve svém přehledu téměř vše, co bylo náplní této návštěvy. Nerad bych se opakoval, a také proto, protože předpokládám, že budete mít i otázky k jiným než regionálním tématům, tak bych jenom doplnil několika drobnými postřehy.

Ano, je pravda, že jedna velmi hezká dívka na náměstí se přihlásila do diskuse a místo položení otázky říkala, pane prezidente, Vy vypadáte opravdu velice dobře. Mě to pochopitelně zahřálo a odpověděl jsem jí, víte, novináři píší o tom, že vypadám špatně, a mně vždycky vstupují slzy dojetí do očí, jaká je starost českých médií o můj zdravotní stav. Chci věřit tomu, že je to opravdu zájem o to, abych dlouhá léta žil, a nikoli zájem, který je charakterizován podporou některých jiných, mediálně zajímavých kandidátů. To je poznámka číslo jedna.

Poznámka číslo dvě. Byl jsem zemědělci právě v Hošticích požádán, abych novinářům sdělil, že řepka je plodina, která zušlechťuje půdu. Já sám nejsem zemědělec, takže já vám od zemědělských odborníků pouze tuto informaci předávám a záleží pouze na Vás, jak s ní naložíte.

Třetí a poslední poznámka. V tom spektru velmi zajímavých setkání nemohu vynechat setkání se Zdeňkem Troškou na statku v jedné vesnici, kde Zdeněk Troška natáčí svoji další pohádku. Bylo to příjemné setkání, kde jsem panu Troškovi řekl, jste opět obklopen závistí, protože na Vaše filmy chodí hodně lidí. Kdyby na Vaše filmy kromě několika estétů nechodil nikdo, budete až do nebe vynášen našimi jinak neschopnými filmovými kritiky.

A citoval jsem mu epigram Karla Čapka, který jednou napsal, literární kritik je ten, kdo radí spisovateli, jak by on napsal knihu, kdyby to uměl. Stejně tak filmový kritik je ten, kdo totéž radí filmovému režisérovi, a politický komentátor je ten, kdo totéž radí politikovi.

Takže, měl jsem zajímavé tři dny, ještě jednou děkuji paní hejtmance a samozřejmě, těším se pozítří na setkání s britskou královnou.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Zvíkovské Podhradí, 14. června 2017

zpět na seznam zpráv