Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Jihomoravského kraje

31. května 2017

Vážený pane hejtmane, dámy a pánové,

setkal jsem se s mnoha hejtmany a hejtmankami, ale musím konstatovat, že pan hejtman je nejstručnější. To znamená, každý jeho projev je kondenzován do několika málo vět, což je možná inspirace i pro některé další politiky. Nicméně přesto mně dovolte, abych svoji návštěvu v Jihomoravském kraji trochu podrobněji popsal.

Samozřejmě, že se vždy seznamuji s údaji o nezaměstnanosti, o růstu průměrné mzdy a dalších, a jsem rád, že jižní Morava patří k těm krajům, které se bez velkých problémů rozvíjejí, s výjimkou nedokončené dálnice D35. To si zapamatuji a to budu probírat s panem ministrem Ťokem. Ale víte, co je také zajímavé? Byl jsem nedávno v Libereckém kraji, a tam klesla kriminalita o sedmnáct či osmnáct procent. Díky tomu, že tam mají velmi schopného ředitele krajské policie pana plukovník Husáka. Tak jsem si říkal, tak se podíváme, jak to v dalších krajích vypadá, a zjistil jsem, že na jižní Moravě kriminalita klesla o třináct procent, a mám z toho velikou radost, protože ten pokles kriminality by měl být ve stejném setu indikátorů, jako je třeba reálná mzda nebo jako je míra nezaměstnanosti. Takže i po této stránce je situace na jižní Moravě dobrá. Jsem tomu velice rád.

Pan hejtman mě požádal, abych na této tiskové konferenci zvláště zdůraznil problémy brněnského letiště v Tuřanech. Já už jsem to sice udělal na setkání Zastupitelstva, ale na přání pana hejtmana tedy zopakuji svůj bonmot. Protože mám rád Cimrmany, a protože mám rád Hospodu Na mýtince, kde je postava hostinského, který neměl rád lidi a proto si tu hospodu pořídil v hlubokých lesích, tak majitel tuřanského letiště nemá rád, když mu tam létají letadla. Je to zajímavé, a protože Brno je evidentně druhé nejvýznamnější město České republiky, a bylo by tedy evidentní, že by mělo mít funkční letiště, tak mě tato situace poněkud překvapila. Smlouva uzavřená za jednu korunu na padesát let mně připomíná, že je krajně nevýhodná, a pan hejtman mě informoval, že se v současné době připravuje jakási právní analýza, která by mohla vést k vypovězení této smlouvy.

Že jsem navštívil řadu podniků a setkal se s řadou občanů i místních zastupitelstev, o tom samozřejmě víte, protože zpravodajství našich objektivních sdělovacích prostředků to v hojné míře přinášelo, nicméně dovolte mi, abych všem občanům na závěr ještě jednou poděkoval. Každý politik je rád, že má plná náměstí, a co více, že má přátelskou atmosféru devadesáti devíti procent lidí, kteří na těch náměstích jsou. Že naše objektivní a nezávislé sdělovací prostředky se věnují tomu jednomu procentu, na to už jsem si zvykl, a přiznávám se, že mě to občas docela i baví.

Děkuji vám za vaši pozornost.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Kuřim, 31. května 2017

zpět na seznam zpráv