Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Kraje Vysočina

1. července 2016

Vážený pane hejtmane, dámy a pánové,

já bych se připojil k poděkování týmu pana hejtmana, u týmu prezidentské kanceláře je dobrá práce samozřejmostí, a doufám, že za rok se opět na Vysočinu vrátím. Já ostatně v ní zůstávám, nebo na ní zůstávám, protože jako obvykle zde budu trávit svoji zatím pětidenní dovolenou.

Protože pan hejtman řadu témat vyčerpal, já bych se soustředil především na témata týkající se diskuze s občany. Přiznávám se totiž, že nemám rád politiky, kteří přijedou do podniku, setkají se s vedením podniku a nesetkají se se zaměstnanci. Stejně tak nemám rád politiky, kteří přijedou do města, setkají se s vedením, zastupiteli města a nesetkají se s občany. Mohu si to vyložit dvojím způsobem, a sice, buď se občanů bojí, anebo jim nemají co říci, a obojí je samozřejmě špatně.

Takže já jsem se samozřejmě setkal v Agrostroji i se zaměstnanci tohoto podniku, setkal jsem se pochopitelně i s dalšími pracovníky jednotlivých firem. Mimochodem musím dodat, že ten alternátor mě uchvátil a koriguji svoje názory, pokud jde o zelenou energii, protože v oblasti biomasy, kde jsem ostatně nikdy neměl zásadní námitky, mě nadšení a úspěchy těchto lidí přesvědčily k podpoře biomasy. Zachovávám si opět ovšem rezervovaný postoj k podpoře solární a větrné energie.

Ze setkání s osobnostmi pro mě bylo nejdůležitější, aniž bych kohokoli dalšího podceňoval, setkání s Martinou Sáblíkovou a jejím trenérem. My už jsme se viděli několikrát, například na olympiádě v Soči. O to více mně bylo líto, že nemůže jet na olympiádu do Ria, a proto jsem podnikl poslední zoufalý pokus. Dnes jsem podepsal dopis předsedovi Mezinárodního olympijského výboru, který mě přemluvil, abych navštívil začátek olympiády, se žádostí o takzvanou divokou kartu pro Martinu Sáblíkovou, protože jedině tento předseda může tuto divokou kartu udělit a tak svým způsobem kompenzovat hrubou administrativní chybu českého cyklistického svazu.

Závěrem mně dovolte, abych vaším prostřednictvím poděkoval všem občanům, kteří v míře více než hojné naplnili náměstí vysočinských měst a v případě Martínkova vesnice roku Vysočiny. Pokud jste přijeli dříve, mohli jste vidět asi dva tisíce občanů Bystřice nad Pernštejnem na zdejším náměstí. Nepochybuji o tom, že Česká televize oznámí, že jich bylo dvě stě. Při této příležitosti bych zcela závěrem České televizi popřál, aby jí nevyhořel další přenosový vůz, jako se to stalo při mé nedávné tiskové konferenci k policejní reorganizaci.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Bystřice nad Pernštejnem, 1. července 2016

zpět na seznam zpráv