Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Středočeského kraje

7. dubna 2017

Vážená paní hejtmanko, dámy a pánové, dobrý den.

Já bych chtěl paní hejtmance především poděkovat za skvělou organizaci mé návštěvy, již čtvrté návštěvy Středočeského kraje, a samozřejmě, že bych chtěl poděkovat i jejímu týmu.

Návštěva proběhla úspěšně. Chtěl bych zejména vyjádřit vděčnost občanům Benešova, Slaného, samozřejmě i Úholiček, k nimž se ještě dostanu, a Čáslavi za vysokou účast. V Benešově to bylo šestnáct set, tady ve Slaném devět set a v Čáslavi jedenáct set osob. Česká televize velmi pravděpodobně uvede poloviční počty, a právě proto máme OVTV, kde můžete vidět na Ovčáčkově televizi skutečné počty a zaplněná náměstí.

Mimochodem, když jsem mluvil o těch Úholičkách, bylo to docela příjemné zpestření, protože se tam dostavilo několik lidí nesouhlasících s českým prezidentem vedených panem van Gemundem, který je holandský státní příslušník. Snažil jsem se slušně odpovědět i na dotazy zastánců opačného názoru, pouze bych si příště přál, aby protesty proti českému prezidentovi organizoval Čech.

A zcela výjimečně, protože se nám nahromadila některá témata, tak bych se tentokrát věnoval těmto celostátním tématům.

Úvodem bych chtěl vyjádřit radost nad rozhodnutím bankovní rady České národní banky, která ukončila tak zvaný kurzovní závazek, respektive devizové intervence. Víte velmi dobře, že jsem byl od počátku odpůrce devizových intervencí, a proto mi pochopitelně udělalo radost, když se kurz koruny vrátí k tržním hodnotám. Lze očekávat určité počáteční kolísání, ale potom stabilizaci tohoto kurzu. To je tedy první bod.

Druhý bod, který jsem inzeroval už na televizi Barrandov i při jiných příležitostech, je vypsání termínu parlamentních voleb. Chtěl bych říci, že plně chápu snahu některých politiků, aby parlamentní volby byly co nejdříve. Rozumím tomu, že tito politici jsou unavení trvalými a stupňujícími se hádkami uvnitř koalice a že by už to nejraději měli všechno za sebou tak, aby voliči znovu rozdali karty.

Ale zájem politiků musí být podřazen zájmu občanů. A jaký je zájem občanů? Já vždy cituji zakladatele kybernetiky Norberta Wienera, který napsal, aktivně žít znamená žít s přiměřenými informacemi. A co to je přiměřená informace v případě voleb. Je to jednak informace o programech kandidujících subjektů a jednak samozřejmě i informace o těchto kandidátech. A čím déle trvá volební kampaň, tím více informací se občanům dostává. To je tedy první, a řekl bych základní důvod, který mě vedl k tomuto rozhodnutí. A vyjádřil jsem ho s dostatečným předstihem, aby se kandidující subjekty na to mohly připravit a udělaly si své business plány, nebo jak to nazvat, pro volební kampaň. Kdybych byl zlomyslný, tak bych využil krajního termínu, kdy to mám právo oznámit, a tím bych nechával kandidující subjekty ve zbytečné nejistotě.

A druhý důvod je víceméně technický. Kdyby se volby konaly v září, tak by spadly do dvacátého osmého září, kdy je státní svátek, svátek svatého Václava, čili prodloužený víkend, a samozřejmě na podzim je ještě krásně, lidé by byli na chalupách. Málo kdo by si vyzdvihl voličský průkaz, takže by byla nižší volební účast než v tom sychravém říjnovém termínu.

A kromě toho, a to už je poslední důvod, kdybychom v této praxi pokračovali a odsouvali volby vždy o měsíc, tak by za čtyři roky termín voleb spadnul do srpna, když jsou, jak známo, dovolené, a to už by volební účast byla opravdu zatraceně nízká.

Takže budu věřit, že svým způsobem vypsáním termínu voleb jsem odstranil jistou míru nejistoty, která zatím v této oblasti panovala, a přeji všem kandidujícím subjektům, aby nebyly líné, a aby volební kampaň vedly i o prázdninách.

Děkuji vám za vaši pozornost.

      

Miloš Zeman, prezident republiky, Slaný, 7. dubna 2017

zpět na seznam zpráv