Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci k ukončení návštěvy Zlínského kraje

6. října 2016

Děkuji, vážený pane hejtmane, dámy a pánové,

je to moje čtvrtá návštěva Zlínského kraje. Ta třetí se odehrávala téměř přesně před rokem a to bez ohledu na to, zda se zrovna konají nebo nekonají volby. Ostatně za rok budou parlamentní volby, a já přesto přijedu zas, protože to kolečko, které vždy absolvuji, to znamená těch třináct krajů, končí Vysočinou a vždycky na Vysočině pak pokračuji týdnem dovolené.

Co se změnilo od mé poslední návštěvy. Jsem velmi rád, že ve Zlínském kraji klesla zhruba o jedno procento nezaměstnanost, takže je pod celostátním průměrem. Naopak je velký nedostatek pracovních sil a zdůrazňuji, ne jenom těch kvalifikovaných, ale i těch pomocných profesí. Průměrná mzda je sice stále ještě asi o tři tisíce nižší, než je celostátní průměrná mzda. Zlínský kraj má druhou nejnižší průměrnou mzdu po Karlovarském kraji, ale protože kvůli nedostatku pracovních sil se průměrná mzda zvyšuje, zaměstnavatelům nezbývá nic jiného. Tak se díkybohu zvyšuje i průměrná životní úroveň.

Při této návštěvě jsem se zaměřil na školství a na technické obory. Měl jsem přednášku na zlínské univerzitě, měl jsem velice zajímavou debatu s panem rektorem Sáhou, kterého obdivuji za to, jak vytváří tlak v Baťově univerzitě na aplikovaný výzkum a na spolupráci s průmyslovou sférou.

Navštívil jsem mimo jiné takové podniky jako je Tescoma, a zde bych rád ocenil, že Tescoma svoji centrálu přemístila z Prahy do Zlína. Je to dobře. Navštívil jsem i podnik Koma, který vyrábí velmi zajímavý sortiment. To nejsou montované domy typu kontejnerů, ale to jsou v podstatě moduly, které mohou být flexibilně využity na příklad pro výstavbu mateřských školek a všeho dalšího, co prochází proměnami času. Takže se to může zase demontovat a přemístit jinam.

S nostalgií jsem zamířil do sklárny Karolinka, kde jsem před lety, tuším jako premiér, foukal, což znamená, že jsem se snažil vyfouknout baňku skla a samozřejmě, že se mi to při mé technické zručnosti nepodařilo. Navštívil jsem samozřejmě i Experimentárium, navštívil jsem školu a nikoli náhodou. Je to schůzka s těmi, kdo se připravují na technické profese, protože jsem přesvědčen, že právě technických profesí je u nás výrazný nedostatek.

O setkání se zemědělci již mluvil pan hejtman. Setkání s výraznými osobnostmi Zlínského kraje mě rovněž velmi potěšilo. Už jsem uvedl, že dvě osobnosti dostanou opět 28. října státní vyznamenání a u pana Miroslava Zikmunda, který již to vyznamenání dostal, jsem ocenil jeho neuvěřitelnou vitalitu v devadesáti třech letech.

Jak už řekl pan hejtman, účast vysoká, atmosféra převážně přátelská a teď vás překvapím. Poprvé po těchto krajských výjezdech mohu bez jakékoli ironie ocenit velmi korektní postoj mých názorových odpůrců, kteří přišli s transparenty. Byli sice v menšině, ale byly to kritické poznámky na adresu mých jednotlivých kroků, případně výroků. Ten zástupce položil podle vlastního výběru jednu otázku, na kterou jsem odpověděl. A protože Česká televize, jak už řekl tiskový mluvčí, vyslala neuvěřitelný počet svých pracovníků, včetně Reportérů ČT a 168 hodin, tak jednak, aby se dopátrali, zda zde vedu volební kampaň pro jistou nejmenovanou politickou stranu a přesvědčili se, že jsem ani slovo, ani větu ve prospěch této strany na jakémkoli shromáždění neřekl, a jednak, aby tedy zjistili, zda se objeví nějaké výrazné protesty. Takže znovu opakuji, přál bych si, aby forma protestu, která se objevila ve Zlíně, byla tak korektní a tak zdvořilá i v jiných městech, pokud tam ovšem nějaké protesty budou. Víte, že kromě Prahy je Zlín jediné krajské město, které volilo mého protikandidáta v prezidentských volbách, a já jsem měl z tohoto setkání velmi dobrý pocit a těším se na příští návštěvu Zlínského kraje.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Zlín, 6. října 2016

zpět na seznam zpráv