Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti setkání s maďarskou prezidentkou

7. června 2022

Vážená a milá paní prezidentko, dámy a pánové,

jsem velmi rád, že na Pražském hradě jsem mohl dnes přivítat nejvyššího reprezentanta země, které v České republice říkáme čestný soused. Byla doba, paní prezidentko, kdy jsme byli sousedi i geograficky, ale nyní jsme čestní sousedé. Vážím si našeho přátelství, vážím si maďarské politiky, která respektuje národní zájmy své země a nepodléhá cizím vlivům.

Paní prezidentka mě požádala, abych kompenzoval některé antimaďarské výroky, které se objevují v českých médiích. Činím tak formou této tiskové konference, ale řekl jsem už při jednání delegací paní prezidentce, že nejrazantnější antimaďarský názor zazněl z úst předsedkyně jedné české politické strany, která, a to jsem paní prezidentce vysvětlil, má podle posledního průzkumu veřejného mínění tříprocentní voličskou podporu. Doufám, že tím je celá věc vyřešena.

Jinak jsme diskutovali o formách vzájemné spolupráce. Ty formy jsou jak ve zbrojním průmyslu, tak například v energetice, včetně energetiky jaderné. Máme samozřejmě zájem na upevnění visegrádské spolupráce a nesouhlasíme s těmi, kdo by chtěli tuto spolupráci rozmělnit, nebo dokonce opustit. Zvláštní důraz jsme věnovali Visegrádskému fondu, který financoval stovky a stovky užitečných projektů zejména v kulturní a vzdělávací oblasti.

Last but not least, předal jsem paní prezidentce srdečné pozdravy svému příteli Viktoru Orbánovi, s nímž se známe už déle jak dvacet let, a blahopřál jsem mu ke dvěma věcem. Zaprvé k opětovnému vítězství ve volbách, dokonce ústavní většinou. A zadruhé k tomu, že vybral skvělou prezidentku svého státu.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 7. června 2022