Projev prezidenta republiky při tiskové konferenci u příležitosti setkání se švýcarským prezidentem

26. května 2022

Vážený pane prezidente, dámy a pánové,

jsem velmi rád, že jsem mohl přivítat prezidenta Švýcarské konfederace zde, na zámku v Lánech. Řekl jsem panu prezidentovi, že je to výraz přátelství mezi Českou republikou a Švýcarskem podobně, jako zde byl nedávno německý prezident Frank-Walter Steinmeier.

Chtěl jsem poděkovat Švýcarsku za pomoc, kterou poskytlo československým emigrantům po sovětské okupace Československa v roce 1968. Velmi jsem ocenil, že Švýcarsko je první na světě v indexu inovativnosti, z čehož bychom se jistě měli poučit. První krok k tomu je, že máme ministryni pro inovace. Samozřejmě, že oceňuji i to, že, vzdor švýcarské neutralitě, se Švýcarsko připojilo k sankcím proti ruské agresi na Ukrajině. Úroveň bilaterálních vztahu je přímo vynikající, a o to příjemnější a přátelštější je na toto téma vzájemná diskuse.

Na závěr mi dovolte uvést několik kuriozit, přesněji řečeno dvě, které vyplynuly z naší diskuse. První kuriozitou je, že Švýcarsko má hned dvě zelené strany, což je patrně první místo v Evropě. Druhou kuriozitu jsem řekl panu prezidentovi. Diplomatické vztahy mezi Československem a Švýcarskem byly totiž obnoveny po přerušení v době druhé světové války. Víte, kdy? V březnu 1945, to znamená na konci druhé světové války, což je také docela zajímavé kuriozita. Jsem velmi rád, že se můžeme bavit i o těchto kuriozitách. Je tady samozřejmě daleko vážnější téma, a to je ruská agrese na Ukrajině, kde obě strany mají totožný postoj a obě strany doufají, že tento konflikt bude vyřešen nikoli shnilým kompromisem, ale vítězstvím Ukrajiny.

Děkuji vám za vaši pozornost.

Miloš Zeman, prezident republiky, zámek Lány, 26. května 2022