Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při udělení státních vyznamenání

22. listopadu 2017

Chtěl bych vyjádřit velkou úctu veteránům druhé světové války. Vážím si toho, že bojovali ne jenom za svoji vlast, ale za celou civilizovanou Evropu a za celé civilizované lidstvo. Bylo mi velkou ctí, že jsem jim mohl dnes předat vyznamenání, a přeji jim, aby jejich okolí si jich vážilo stejně tak, jako si jich váží Česká republika, na jejímž území bojovali.

Je téma, o němž bych nemluvil, kdyby se neobjevilo na stránkách tisku, a to je to, že vedle pozitivní zkušenosti s rokem 1945 máme i negativní zkušenost se sovětskou okupací Československa v roce 1968. Řekl jsem, že bych o tom nemluvil, kdyby nebylo úmyslné provokace, která má narušit dobře se rozvíjející rusko-české vztahy. Provokace, která se objevila na webové stránce Krasnoj zvezdy a která tvrdí, že okupace v roce 1968 byla bratrskou pomocí a že tato okupace, kterou celý český národ pociťuje jako křivdu a jako potupu, nás ve skutečnosti zachránila.

Chci věřit po dnešním prohlášení ministerského předsedy Medveděva, který se od tohoto článku distancoval, že tato provokace nesplnila svůj úkol. 

Miloš Zeman, prezident republiky, Moskva, 22. listopadu 2017

zpět na seznam zpráv