Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při vyhlášení výsledků soutěže Nejlepší starosta

7. září 2018

Dámy a pánové,

potěším Vás pouze jednou větou, blahopřeji Františku Luklovi k narození syna.

Všechno ostatní bude horší. Očekávali jste ode mě, že budu blahopřát úspěšným starostům. Mýlíte se. Chtěl bych jim vyslovit hlubokou soustrast na základě více než pětadvaceti let zkušenosti v politice. Chtěl bych jim říci, že každému z nich se může stát, že, ať už na začátku nebo v průběhu jeho politické dráhy, se objeví závistivý blbec, který na něj pošle anonymní udání, a v tomto udání se policie bude dlouho bahnit, aniž by dospěla k jakémukoli závěru, nehledě na to, že jsem si nedávno přečetl, že v osmdesáti procentech případů byli komunální politici osvobozeni soudy od tvrzení státních zástupců a policie.

Ale nezapomeňte, že než k tomu došlo, tak tito lidé prošli peklem, prošli martyriem, prošli pomluvami a samozřejmě i špínou, kterou vytváří česká média. Neznám větší hnojomet, než jsou česká média, a z toho vyplývá, že než byli tito lidé osvobozeni, užili si svoje. A přesto vydrželi, a já bych jim chtěl za to poděkovat.

Přátelé, chtěl bych oslovit naše starosty slovy Bible, vy jste sůl země a bude-li sůl zmařena, kdo ji nahradí. Prezidenti, premiéři, ba i ministři pokrývají pouze určitou výseč české politiky, ale těch šest a půl tisíce obcí musí být spravováno lidmi, kteří mají lásku ke své zemi, ke svému městu nebo ke své vesnici. A lásky kdybych neměl, nic nejsem.

Děkuji vám, že jste.

Miloš Zeman, prezident republiky, Pražský hrad, 7. září 2018

zpět na seznam zpráv