Drobečková navigace


Projev prezidenta republiky při zahájení 58. Mezinárodního strojírenského veletrhu

3. října 2016

Vážený pane předsedo Senátu, vážený pane předsedo vlády, vážení členové vlády, excelence, dámy a pánové,

i já děkuji za pozvání, a jsem rád, že profilujícím tématem letošního veletrhu je právě spolupráce s Čínskou lidovou republikou. Chtěl bych ocenit synergický efekt, založený na společném úsilí vlády, prezidenta, Jihomoravského kraje i města Brna, protože to, že dnes tady máme asi sto padesát čínských vystavovatelů a asi pět set čínských hostů, otevírá novou etapu ve spolupráci obou ekonomik.

Vím, že u některých lidí, nikoli účastníků tohoto veletrhu, stále ještě převažuje představa Číny jako producenta levných textilií. Chtěl bych upozornit, že v celkové struktuře čínského exportu jsou textilie sedm procent a že Čína je dnes technologickou velmocí, a jak jsme viděli v jejich stáncích, velmocí, která dokáže budovat rozsáhlou dopravní infrastrukturu, špičkovou technologii a je také největším trhem na světě. Málo už se ví, že například v sousedním Německu je Čína největším zahraničním investorem, a není důvod, aby takovým investorem, vedle investorů ze zemí Evropské unie a Spojených států, nebyla i u nás.

Takže, co říci závěrem? Popřejme si, abychom překonali společným úsilím politické překážky, které někdy brzdí ekonomickou spolupráci. Vzpomeňme na náš zbrojařský průmysl, který byl utlumen v době pacifistických nálad, což vedlo jenom k tomu, že zbrojařské zahraniční firmy uspořádaly na naši počest slavnostní recepci a potom rychle obsadily námi uvolněné trhy. Neopakujme tedy tyto chyby, nenechme se vytlačit ze zahraničních trhů, a naopak pomáhejme našemu exportu, ale i zahraničním investicím v zájmu budoucího dlouhodobě udržitelného rozvoje České republiky.

Děkuji vám za vaši pozornost.

 

Miloš Zeman, prezident republiky, Brno, 3. října 2016

zpět na seznam zpráv