Drobečková navigace


Rozhovor prezidenta republiky pro Blesk

6. června 2016

Vetoval jste nedávno novelu školského zákona zavádějící mimo jiné povinnou školku pro dvouleté. Měl jste snad nějaký náznak, že Vám to vyjde?

Samozřejmě že ano. A záleželo jenom na tom, jestli vládní strany dostatečně zdisciplinují své poslance, neboť, jak víte, podle poslaneckého slibu poslanec hlasuje podle svého vědomí a svědomí. A není vázán žádnými stranickými předpisy. Prohrál jsem to o pouhých šest hlasů, což je podle mého názoru velmi slušné skóre.

V dopise vysvětlujícím veto jste uvedl jako důvod i inkluzi, které se ale Vámi vetovaná novela netýkala. Jak to máme chápat?

Právě v parlamentní debatě o tomto (vetovaném, pozn. red.) školském zákonu byla otázka inkluze velmi často zmiňována. A mohlo se tam v rámci této debaty dát takzvané derogační ustanovení, které by inkluzi oddálilo o dva roky. V takovém případě by vznikl prostor si inkluzi experimentálně ověřit na několika málo vybraných školách.

Novelu prohlubující inkluzi jste přitom předtím podepsal. Podle mých informací proto, že Vás ministryně školství Kateřina Valachová o jejích dopadech jasně neinformovala.

Když byla v Lánech poslední porada paní ministryně s mým expertním týmem, tak mohu jednoznačně konstatovat, že všichni jeho členové včetně mě se ostře vyjádřili proti inkluzi, a že jsem měl možná mylný dojem, že paní ministryně o těchto protiargumentech bude přemýšlet a že se podaří dosáhnout odkladu inkluze o dva roky. Je mi líto, že se tak nestalo.

Takže Vás uvedla v omyl?

Paní ministryně je pod dvojím tlakem. Ten zmíněný tlak, odborný, nikoliv mocenský, mého expertního týmu na jedné straně, a rozhodně nemohu říci odborný tlak některých jejích spolupracovníků na straně druhé.

Narážíte na to, že v jejím expertním týmu jsou silná jména z neziskového sektoru? Očekává se, že právě tyto neziskovky budou z inkluze těžit a pobírat různé příspěvky na školení a podobně…

Neziskové organizace pokládám za pijavice na státním rozpočtu a na tomto názoru setrvávám. Sám bych změnil jejich financování tak, že za každou korunu státní dotace by si musely vydělat korunu vlastní. A kdyby toho nebyly schopny, tak by samozřejmě zanikly. V případě některých těchto neziskových pijavic by to samozřejmě bylo jenom dobře.

Paní ministryni jste před rokem alespoň navenek bez výhrady jmenoval. Myslíte si nyní, že je kvalitní šéfkou rezortu?

Ale no tak. Dejme jí ještě šanci.

Jak dlouho?

Já bych řekl zhruba rok, to znamená do parlamentních voleb. A právě parlamentní volby ukáží, kdo pak bude nebo nebude ministr.


Miloš Zeman, prezident republiky, 6. června 2016, Blesk

zpět na seznam zpráv