Rozhovor prezidenta republiky pro Blesk.cz

11. října 2020

Nacházíme se v lánském zámku, který je nyní domovem i detašovaným pracovištěm Miloše Zemana a chystáme se odvysílat už jedenadvacátý díl pravidelného pořadu Blesku S prezidentem v Lánech. A jaká budou naše dnešní témata? Dozvuk krajských a senátních voleb, boj se zákeřným virem z Číny anebo také dění na Pražském hradě a samozřejmě se dostane také na dotazy, které jste nám posílali vy, naši čtenáři a diváci. U vysílání vás vítám já, Vera Renovica. 

Dobré dopoledne, pane prezidente.

Pěkné, dobré dopoledne.

Tak scházíme se tady dnes bez roušek. Díky výjimce pro televizní vysílání, máme mezi sebou patřičný odstup. Já jsem si došla na covidových test, jsem negativní, nechci Vás ohrozit. Ptala jsem se Vás při minulém rozhovoru a ptám se i tentokrát. Bojíte se nákazy?

Tak já se bojím, že ta nákaza zasáhne velkou část naší populace. Na druhé straně osobně u sebe se té nákazy příliš nebojím, a to z toho důvodu, že kvůli zlomené ruce jsem teď v Lánech, takže to riziko nákazy je poněkud nižší.

Dobře, ale to specifické riziko pro Vás, jako někoho, kdo je zkrátka v pokročilejších letech, má určité s tím související zdravotní neduhy. Bál byste se to chytit? Ne, jestli to chytnete, ale to chytit.

Říká se, že COVID má v 95 % případů lehký průběh, nechtěl bych být mezi těmi pěti procenty, jako každý člověk.

Když jsme se viděli v dubnu, byl denní přírůstek v desítkách, občas v ty horší dny ve stovkách. Teď se nacházíme v situaci, kdy v pátek byl přírůstek pozitivně testovaných přes osm tisíc šest set případů. Cítíte třeba ten strach z Vašich blízkých, kteří se spíše podívají mezi lidi, od Vaší dcery, od Vaší manželky?

Podívejte se, Vy to pořád to redukuje na individuálně problém, ale ten problém je skupinový, celospolečenský. Teď máte údaj čtyři tisíce, ale to je kvůli víkendu, že ano. Takže počkejme několik dní, jak se ta čísla budou vyvíjet, nejenom nakažených, ale i zemřelých. To je to, co mě nejvíc znepokojuje. A pak uvidíme, ale nemůžeme na to jenom koukat, musíme  se snažit s tím něco dělat. A právě proto jsem několikrát veřejně vyjádřil podporu novému ministru zdravotnictví, který je v dobrém slova smyslu řezník. Doufám, že pokud nás poslouchá, tak že mně tento výraz promine,…

On má raději voják.

...ale je to laskavý, přátelský výraz tzn., že se s ničím nepáře, a když je nějaké nebezpečí, tak proti tomu hned zasahuje.

Vy jste teď říkal, že Vás krom počtu nakažených, anebo já tomu spíš říkám pozitivně testovaných, zajímá také počet lidí, kteří zemřeli. Někteří lidé vlastně říkají, že dnes už je vypovídající spíše jiný údaj, tedy kolik je nakažených lékařů, kolik je nakažených zdravotních sester a kolik je vlastně k dispozici lůžek v nemocnicích.


Zapomněla jste, kolik je v nemocnicích s těžkým průběhem covidu a těch už, to roste velmi výrazně, je asi, teď mně promiňte, jestli to říkám špatně, dvě stě možná už i tři sta. 


Tak aktuálně hospitalizovaných je kolem dvou tisíc podle aktuálních údajů, které zde mám, ale o těžkých průbězích tu číslo nemám, úmrtí bylo devět set čtyřicet osm k dnešnímu dni.

No, to úmrtí, to je kumulativní součet, ale za poslední den bylo úmrtí dvacet pět.

Tak, a chtěla jsem se Vás vlastně zeptat, jestli tím pádem by se vlastně veškerá strategie vlády neměla odvíjet od toho, že oni řeknou, že je tolik a tolik nakažených, ale spíše vlastně od těch čísel, o kterých jsme se bavili nyní. Jestli jsou důležitější?


Musíte, paní Vero, mluvit nahlas, já jsem Vám to sice říkal šestkrát, ale dnes Vám to říkám posedmé, tak ještě jednou.

Chtěla jsem se právě zeptat, jestli vláda má říkat, je tolik a tolik nakažených, a proto budeme jednat tak a tak, jestli by se neměla spíše odrazit od těch jiných čísel, ve chvíli, kdy plánuje jakákoliv opatření?

Počet nakažených je základní údaj a ten je také nejvyšší. Počet nemocných je samozřejmě údaj důležitý, ale nezapomeňte, že se odvíjí právě od toho počtu nakažených.

Vy už jste sám byl na COVID testován? Minule v dubnu jste říkal, že jste ještě nebyl?

Zatím jsem nebyl. Já si počkám, až se to bude dělat ze slin, protože oběti dosavadního testování, kde se to strká do nosu, říkali, že to není nic příjemného. Dobře, tak bych to udělal, ale když mně teď nabízejí variantu ze slin, která určitě tak nepříjemná nebude, proč bych si na ni nepočkal.

Měl COVID někdo z Vašich blízkých spolupracovníků o kom byste viděl?

Z opravdu blízkých spolupracovníků ne.

A z těch ne úplně blízkých, kdo to mohl být?


Tak o tom nevím. Je to klidně možné. Hradní kancelář má určitý počet zaměstnanců a bylo by statisticky divné, kdyby nikdo z nich nebyl nakažený, ale nebyl tam, pokud vím, žádný vážný případ.

Ministra zdravotnictví Roman Prymula ve čtvrtek oznámil další nová přísná opatření a omezení, některá jsou už od uplynulého pátku, některá od pondělí. Týká se to kultury, kin, divadel, škol atd. Měla trvat jen čtrnáct dnů. Nyní, pod vlivem těch čísel, se už mluví otevřeně o lockdownu, tedy o naprostém omezení pohybu lidí, možná i ve stylu Izraelců, kteří takřka nesmí opustit své domovy. Mluví o tom nejen on, ale nyní už i premiér. Já poprosím režii o příspěvek. 


"No, prosím, apeluju, aby sme to brali vážně, protože ta situace je vážná, je vážná. A my určitě nechceme uzavřít znovu naši ekonomiku, ale pokud se dostaneme do situace, že budeme mít nějaké predikce, které budou směřovat k tomu, že naše nemocnice to nezvládnou, tak nemůžu to vyloučit, i když samozřejmě jsme opakovaně říkali, že to, nechceme. "


Tak je to i podle Vás na stole? Dřív jsme tomu říkali karanténa, nyní se tomu říká lockdown a kolik bychom si měli vzít inspirace od Izraele?

Zaprvé, já plně podporuji opatření pana ministra Prymuly, zadruhé jsem proti lockdownu, který by ohrozil ekonomiku, protože se domnívám, že česká ekonomika si už druhý lockdown nemůže dovolit, a uzavření naší ekonomiky podruhé by mělo svým způsobem podobné sociální důsledky jako virus.  Ale budete první v Blesku, komu jako laik řeknu svůj názor na rozumné zpřísnění dosavadních opatření. Podívejte se, teď bavorský ministerský předseda oznámil, že za nenošení roušek tam, kde jsou povinné, bude pokuta v přepočtu našich sedm tisíc Kč. A jestliže uvážíme, že podle pana ministra Prymuly někdy až třicet procent české populace odmítá ty roušky nosit, no tak kdybych byl cynik, tak řeknu - bude to drobný příspěvek státnímu rozpočtu, ale kvůli tomu to určitě neděláme. Čili, já bych se přimlouval za důsledné pokutování, ne jenom napomenutí, ale pokutováni všech těch, kdo ty roušky nenosí, ač se nosit mají.

Kolik si myslíte, že by měla činit ta pokuta v českém prostředí, aby byla motivační?

Vzhledem k tomu, že nemáme německou životní úroveň, tak by to nemělo být sedm tisíc Kč, a protože jsme na zhruba třetině jejich životní úrovně, tak by to mělo být kolem dvou maximálně tří tisíc korun.

No a jakým způsobem předpokládáte, že by se to mělo vymáhat? Ostatně není asi dost...

Jako vymáhá policie jakoukoliv pokutu, to je naprosto...

Máme dost policistů na to, aby sledovali, kdo nosí roušku, kdo nenosí roušku?

A myslíte si, že to policie nedělá? Dokonce v první fázi policie pokutovala i ty rodiny, které jely v autě, a tam nebyla povinnost nosit roušku, no a přesto je pokutovala. Já si myslím, když zapojíte i Městskou policii, takže by to tak obtížné zase nebylo.

Tedy, takto byste motivoval občany k poslušnosti. Já přejdu k jinému tématu. Možná se pak ještě lehce dotkneme tohoto. Pan ministr Prymula nastupoval proto, aby zlepšil komunikaci rezortu s občany, s majiteli provozoven. Ti ale zase ve čtvrtek vzkázali, vy nám ze dne na den oznamujete, že musíme zavřít či omezit práci a my na to nejsme připraveni. Nemusíme se z toho vzpamatovat. Tak Vy říkáte, že je to dobrosrdečný řezník, že ho máte rád, vytknul byste mu alespoň toto, že to měl oznamovat více dopředu ty své plány?

Ale no tak, já si myslím, že majitelé restaurací, pokud ty restaurace v minulosti prosperovaly, tak mají přece jenom určitý polštář.

Já si myslím, že ten polštář už se mohl přece vyčerpat během předchozí karantény.

Ale nezapomeňte, že ta předchozí karanténou zvolna ustupovala a zejména v létě a na konci jara už byla naděje, byť bohužel neopodstatněná, že to zmizí, takže v každém případě to, jestli se jim to řeklo o den dřív nebo o den později pokládám za málo podstatné, ale ano, uznávám Váš argument, že kdyby se to o ten jeden den dozvěděli dřív, bylo by to dobře.

Vy jste v rozhovoru pro Mladou frontu DNES umělcům, kteří nebudou opět moci hrát v divadlech, či zpívat na koncertech, vzkázal, že jsou nejtvořivější, když jsou hladoví. Podnikatelům, kteří si také stěžují na negativní dopady, jste vzkázal, že nejvíce škemrají o státní podporu ti, kteří by beztak zkrachovali. Dost jste jich tímto pozurážel. Není Vám to třeba teď zpětně líto?

Ne, není mně to vůbec líto. Podívejte se, já jsem v tom rozhovoru, který citujete, současně doporučil program COVID III., což jsou dlouhodobé úvěry se státní garancí, odloženou dobou splatnosti a nízkou úrokovou sazbou.

To se asi netýká třeba herců, ani zpěváků.

Ale Vy jste teď mluvila o podnikatelích.

Pravda.

A pokud jde o herce, tak ona tato věta, milá paní Vero, je stovky let stará. Tento bonmot jsem si nevymyslel já, tento bonmot prochází dějinami a vždycky se opakuje a opakuje a já jsem ho také jednou opakoval.

Tak pro někoho bonmot, na sociálních sítích zase možná nevhodný cynismus. Má se takhle vyjadřovat na účet občanů prezident republiky?

Máte dojem, že když jste četla ten rozhovor pro Mladou frontu, tak že jsem se k sociálním sítím v tom rozhovoru stavěl shovívavě? Tam byla další urážka uživatelům sociálních sítí. Nebudu ji opakovat, stačí, že to bylo v tom rozhovoru.

Tak pojďme dál. Možná třeba i pár urážek schováte do našeho rozhovoru dnes. Skupina lidí, kterým opatření obecně vadí, opatření proti koronaviru, mluví také o tom, že přicházejí o svobodu a anonymitu. Například, kdyby se měli zapisovat v restauracích, pokud ještě zůstanou otevřené, aby byli pak lépe trasováni. Co byste jim vzkázal? Mají právo na své soukromí, anebo to teď jde stranou?

Ale tak právo na soukromí musí ustoupit právu na zdraví, životy a bezpečnost občanů. Podívejte se, to zapisování se v restauracích, to je německý model.

Je to tak.


A Němci, jako disciplinovaný národ proti tomu neprotestují.  A Vy asi nemáte dojem, že by zrovna v Německu se omezovala svoboda občanů.

To byl právě můj další dotaz. Máte nějaký historický důvod či jiný, proč to na první pohled vypadá, že jiné národy jsou disciplinovanější v tomto ohledu než Češi? A možná to není ani pravda.

Tak já Vám, paní Vero, doporučuji, abyste se podívala na statistiku po jednotlivých zemích. Vy jste sama zmínila ten Izrael, vzpomeňte si, jak jsme se prsili, že jsme spolu s Izraelem první, pokud jde o úspěšnost boje s covidem.

Jmenovitě se tím nejvíce prsil pan premiér, jen abych zde uvedla pro kontext.


Dobře, ale já si myslím, že z hlediska statistických ukazatelů, to bylo celkem oprávněné. No ale stejně tak musíme sebekriticky říci, že jsme na chvostu, tedy na opačném pólu toho žebříčku. Ale pozor, to není jenom Izrael, který se cituje nejčastěji. Já samozřejmě dostávám každý den statistiky o jednotlivých zemích.

Takže to není tou disciplínu? Nebo kam tím teď míříme vlastně?

Žasnu, jak v řadě zemí ten koronavirus akceleruje. To nejsou jenom Spojené státy, a tam ta disciplína by asi měla být, to je třeba Brazílie, to je Mexiko, to je Indie. Ale v našem sousedství, když si vezmete tu tabulku s přepočtem na sto tisíc nebo milion obyvatel, to je jedno, tak zjišťujete, že třeba i Polsko, Maďarsko nebo Rakousko mají rostoucí tendenci. No a nemůžete nadávat tamním vládám, že jsou neschopné nebo chaotické, prostě koronavirus jako nový fenomén se chová tak, že jsme ho dosud nedokázali podchytit. Vakcína není a jediné rozumné řešení jsou ty roušky. A já jsem svým drobným kamínkem přispěl k nošení roušek tím, že jsem doporučil pokutování těch, kdo roušky nenosí a podobně jako byly nenávistné reakce za ten vtípek o umělcích, tak teď budou nenávistné reakce za to, že doporučuji, aby lidé byli pokutováni jednak za to, že nechrání sami sebe, protože i k tomu ta rouška je, no a zadruhé k tomu, že ohrožují druhé.

Pane prezidente, v březnu premiér řekl národu, že za průběh koronavirové krize, to jsme stáli poměrně na začátku, bere plnou zodpovědnost. Teď už otevřeně připouští, že se to nezvládlo, ať už kvůli vládě, kvůli lidem. Tak co má být projevem té zodpovědnosti Andreje Babiše? Opakuji, když říkal v březnu, přebírám plnou zodpovědnost, tak co je tedy tou manifestací té zodpovědnosti dnes? Je to rezignace?

Já Vám odpovím a odpovím Vám velice rád. Projevem té zodpovědnosti je výměna ministra zdravotnictví.

Byť Andrej Babiš řekl já, jmenovitě já.

Neskákejte mně prosím do řeči,…

Pardon.

...já jsem ještě neskončil. Já uznávám, že ministr Vojtěch nebyl špatný ministr, ale nebyl to ministr covidu, jak on sám říká. Byl to ministr pro dobré počasí. Teď musel nastoupit ten řezník a dobrý premiér reaguje tak, že v nové situaci nasadí nového ministr zdravotnictví. Skončil jsem, můžete mluvit.

Dobře, co byste tedy vzkázal politologům, tedy opravdu odborníkům, kteří říkají, že za převzetí odpovědnosti má následovat nějaký pád a tím by byla logicky třeba rezignace premiéra.

Tak zaprvé, premiér Babiš dostál své odpovědnosti, jak jsem Vám před chvilečkou řekl.

Ano, tou výměnou dle Vás.

Výměnou ministra zdravotnictví. A zadruhé, politologům bych nevzkázal nic, protože si vzpomínám na slova svého přítele Jaroslava Kubery, který na sjezdu ODS říkal politogové, politologové, promiňte, se u nás množí jako hraboši. No tak hrabošům se dá dát do nor jed, ale já jsem, paní Vero, pro daleko humánnější cestu, která se jmenuje čápi. Čápi strašně rádi žerou hraboše, víte? A v takovém případě třeba najdeme nějaké čápy, kteří redukují počet politologů v české kotlině.

Lidé to v krajských volbách ANO nespočítali, pokud tedy si budeme chtít připouštět, že vláda nezvládla koronavirovou situaci. K volbám se dostaneme. Ale není to, že lidé ještě necítí ekonomické důsledky té krize? Že necítí ještě nezaměstnanost, protože vláda penězi daňových poplatníků tyto důsledky zatím sanuje.

Částečně ano. I když uvědomte si, že jsou firmy, které už teď propustili velkou část svých zaměstnanců. Ale souhlasím s Vámi, že je to spíše výjimka než pravidlo. Je to výjimka především proto, protože je tady pro, jak se to jmenuje, antivirus, ano antivirus, program antivirus, ale ten má tu nevýhodu, že nechává lidi s poměrně slušným finančním zabezpečením na účet státního rozpočtu doma. A tím vlastně vytváří tzv. fiktivní zaměstnanost. V tomto smyslu si myslím, že daleko výhodnější je německý kurzarbeit, který Vás alespoň částečně přinutí, abyste pracovala.

Jak dlouho se to ještě dá takto dělat? Tedy říkat další a další opatření a pořád vlastně držet ty lidi v nějaké, nějaké životní jistotě, ale opravdu na účet toho stát.

Já jsem Vám před chvílí řekl, že druhý lockdown by podle mého názoru už ekonomika neunesla, protože by nebylo z čeho brát. Ano, je pravda, že jsme zatím byli málo zadlužení, ale pak by se nám výrazně zhoršil rating, tzn., že i poskytované úvěry by měly vyšší úrokovou sazbu, a tak dál, a tak dál. Takže odpověď na Vaši otázku, jak dlouhou si tohle ještě můžeme dovolit, řekl bych rok, maximálně dva roky, ale podle mého mínění neměli bychom si to dovolit vůbec, a proto úvahy o lockdownu považuji za nebezpečné a škodlivé pro českou ekonomiku a české občany.

Tedy, abychom si to zrekapitulovali. Vy chcete, aby lidé hlavně nosili roušky, dodržovali bezpečnou vzdálenost, byli k tomu motivováni pokutami, ale zavírání obchodů a podobně už byste vlastně nedoporučil.

Zavírání obchodů těžko mohu doporučit, protože lidé musí někde nakupovat, ale na druhé straně...

Dříve ale vše krom lékáren a obchodu s potravinami museli zavřít.

...ale na druhé straně si myslím, že pan ministr Prymula jedná dobře, když omezuje, nikoli ekonomické, ale tzv. volnočasové aktivity, pobyt v posilovnách, v bazénech, sportovní a kulturní aktivity. Má to být na čtrnáct dní, já bych očekával, že se to protáhne minimálně na měsíc, ale to je můj subjektivní odhad.

Vy jste prezident, takže je Vaší rolí možná také dávat lidem naději v těžkých chvílích. Tak co byste jim vzkázal, z čeho mají dnes čerpat naději?

Tak český národ přežil daleko, daleko větší pohromy. Přežil komunismus, přežil nacismus, koneckonců byly i jiné věci, které ho postihly. Když už mluvíme o epidemiích, vzpomeňte si na španělskou chřipku po první světové válce. Tam počet obětí byl o tři, opakuji o tři řády vyšší než je dnes. Takže máme tuhý kořínek a hned tak nás nic nezničí.

Děkuji za tyto odpovědi a nyní přejdeme do dalšího bloku, kde trošku důsledněji probereme výsledky voleb.
Tak, pane prezidente, máme tady čerstvé výsledky právě uplynulého druhého kola senátních voleb. Já to jen zopakuji. V kostce jedenáct obvodů ovládli starostové, pět jich získala ODS, lidovci získali tři, TOP 09 celkem dva, piráti jedno, ANO jedno a sociální demokraté skončili s nulou, přičemž přicházejí o klub. Z horní komory musí po čtyřiadvaceti letech odejít Milan Štěch, původní předseda komory. Nejsilnějším klubem jsou starostové, druhým nejsilnějším ODS. Řekněte našim divákům, co si vlastně z této skrumáže informací, kterou jsem zde na Vás vysypala, odnášíte Vy?

Tak především, a to je ze všeho nejdůležitější, paní Vero, já bych chtěl blahopřát všem senátorům, kteří byli zvoleni, a to bez ohledu na stranickou příslušnost. Dovedu si představit objem práce, který by museli vynaložit, dovedu si představit, že je to projev důvěry občanů v jejich volebním okrsku a tak dál a tak dál. Nechci teď mluvit o ničem jiném, než o problému, který mě trápí už delší dobu, a to je volební účast,…

Ano, ta byla velice nízká.

…která je šestnáct procent ve druhém kole. Podívejte se, uvědomte si, že ve všech ostatních volbách je ta volební účast výrazně, ale výrazně vyšší. To znamená, ptejme se, proč občané Senátu nedůvěřují. Mimochodem, já mu také nedůvěřuji. Já si myslím, že Senát je obecně vzato zbytečná instituce, což tvrdím dlouhodobě, ale na druhé straně to nijak neubírá zásluhy lidem, kteří získali i s tou nízkou volební účastí důvěru voličů ve svém volebním okrsku.

Zastavme se u té volební účasti. Nemyslíte si, že by třeba pomohlo, kdyby ty volby byly pouze jednokolové, jak už se tady mnozí snažili navrhovat?

No, podívejte se …

Vy ostatně jste sám volil jen v prvním kole.

Já jsem sice, ale to bylo neprůchodné, navrhl povinnou volební účast, ale pokud jde o jednokolové volby, tak tady byste eliminovala riziko, které se objevilo u krajských voleb, a sice, že by se proti vítězi voleb spojili všichni poražení. A u jednokolových voleb by toto riziko, jak jsem řekl, bylo eliminováno, takže nic proti tomu.

Vy byste tedy byl pro?

Byl bych pro, pokud samozřejmě nedojde k tomu, že podobně jako například ve Švédsku Senát bude zrušen. Víte mimochodem, jak to ve Švédsku dopadlo?

Povídejte.

Tam, aby Senát zrušili, tak museli dát doživotní rentu těm senátorům, kteří tam dosud byli.

Tak kdyby teď všichni senátoři v Česku měli dostat doživotní rentu, myslíte si, že to business, který by se republice vyplatil?

To je přesná otázka. Já jsem si naštěstí nechal udělat analýzu. Za dvacet let, posledních dvacet let, co existuje Senát, by doživotní renta vedla k úspoře čtrnáct a půl miliardy korun.

Tak, třeba to předložíte paní ministryni financí a na něčem se dohodnete, třeba ne. Jsou lidé, kteří by byli velice proti, protože považují tuto komoru za pojistku demokracie.

Tak, když jsou velice proti tomuto návrhu, tak proč nejdou do Senátu volit? To je velmi prostá otázka. Proč je tam těch šestnáct procent?

Tak Vy jste také dostal vlastně poměrně značný slovní výprask za to, že jste nešel volit v druhém kole.

Já jsem šel volit do prvního kola.

Ano, ale nešel jste v druhém kole.

Protože tam byli jenom dva kandidáti, kteří mně nevyhovovali.

Tak já poprosím nejprve režii o příspěvek týkající se tohoto tématu, pokud můžu.
Prohlášení, že nepůjdu volit, protože se neprosadil kandidát, kterého jsem podporoval, je známkou nepochopení demokracie jako takové. A poněkud dětinské.
Pronesl, respektive dal na sociální sítě Váš někdejší protikandidát na prezidentský úřad Karel Schwarzenberg. Tak nechápete demokracii?

Ale no já tyhlety výkřiky ze salonu odmítnutých beru s humorem, s úsměvem, a zeptal bych se takhle na dálku pana Schwarzenberga, takže kdyby například byl Senát, senátní okrsek a v tomto senátním okrsku se dostali do druhého kola dva fašisté, i když netvrdím, že na Praze 5 to byli fašisté, abychom si rozuměli.

To byl pan Žantovský a pan Láska.

Ale je to smyšlený případ, tak jestli by nedětinský pan Schwarzenberg, kdyby tam byli dva fašisté, třeba ze sociální strany, dělnické strany sociální spravedlnosti, kterou já považuji za fašistickou, respektive neonacistickou, to je jedno. Tak kdyby tam byli reprezentanti téhle strany ve druhém kole, šel by je pan Schwarzenberg volit, jednoho nebo druhého?

Tak toto je na panu Schwarzenbergovi, jistě se nad tím zamyslí. A Vy mi dovolte někoho citovat a zkuste uhodnout, koho cituji.
„Vážení spoluobčané, žijete ve svobodné společnosti se všemi jejími nedostatky. Můžete tedy svobodně rozhodovat o tom, koho si ve volbách vyberete. Jediné, co vás prosím, jděte k volbám, nezůstávejte doma, protože poté ti, kdo nepůjdou k volbám, mohou ovlivnit svou neúčastí i výsledek.”

Tak to jsem řekl já a je to velmi moudrý názor.

A řekl jste to před druhým kolem prezidentské volby v roce 2018. Tak v čem je toto jiné? Jestli někdo nechtěl ani Vás ani pana Drahoše.

Šel jsem k volbám v prvním kole, protože tam byl kandidát, kterého jsem pokládal za dobrého. Když ve druhém kole, opakuji to ještě jednou, jsou kandidáti, kteří podle mého názoru, nechci nikoho urazit, říkám proto podle mého názoru, jsou nevyhovující jeden jako druhý, tak proč bych je proboha volil.

Tedy říkáte, Vám je vlastně jedno jestli do Senátu šel pan Žantovský nebo pan Láska.

Mezi těmi dvěma podle mého názoru neexistuje výrazný rozdíl. Řekl bych, že pan Žantovský je politicky poněkud zkušenější, ale výrazný rozdíl to prostě není.

Tak pojďme se podívat ještě trošičku na ty výsledky. Zastavíme se u sociální demokracie. Ta dostala na frak tak říkajíc v krajských volbách předchozí víkend a tento víkend v senátních. Jaká je teď nyní podle Vás pozice Jana Hamáčka v čele oranžových? Tři měsíce před sjezdem strany a vlastně týden po tom neúspěchu v krajských volbách.

Tak já bych připomněl, i když průzkumům nemusíte věřit, že Jan Hamáček je v současné době nejpopulárnější politik, který předstihl i Andreje Babiše, a to je co říct.

Dovolte mi, jenom Vám do toho skočit. Právě proto se možná i je na místě ptát, co sociální demokracii tedy pomůže, když to není ani ten populární předseda.

Pomůže jí to, že bude mít v těchto volbách lokální kandidáty, kteří budou mít důvěru voličů, což v řadě případů neměla. Podívejte se, Jan Hamáček v těchto volbách, ani v krajských volbách, ani v senátních nekandidoval, stejně tak jako nekandidoval Andrej Babiš. A řekněme si upřímně, že hnutí ANO v senátních volbách dostalo výprask, protože mělo slabé kandidáty, zatímco v krajských volbách, kde ti kandidáti byli silnější, velmi uspělo. Co k tomu dodat, záleží na konkrétních lidech. Když Vám tam s prominutím nastoupí Pepek Vyskoč, a domáhá se důvěry voličů, tak ho nikdo volit nebude, byť by byl pod jakoukoli líbivou stranickou značkou. Když tam nastoupí Albert Einstein, a bude kandidovat jako nezávislý, tak ho lidi zvolí.

Ano, samozřejmě se vedla veliká diskuze o tom, kteří lidé zastírali svoji spřízněnost s ČSSD, protože třeba i v krajských volbách vystupovali pod jinou značkou.

Tak to byl Martin Netolický. Nemluvme v hádankách a divákům, kteří to možná nevědí to řekněme.

Ještě bych se chtěla zastavit u jiné věci. Jak to podle Vás vypadá vlastně s pokračující pozicí Miloše Vystrčila v čele Senátu. Asi víme, co byste preferoval Vy. Anebo snad nevíme?

Ne. Já vím, že ode mě možná očekáváte odpověď, zaplať pánbůh, když Vystrčil zmizí z čela Senátu, kvůli cestě na Tchaj-wan.

Trochu ano.

Ale já Vám nic takového neřeknu, protože je čistě na vůli jak senátorů STAN, tak senátorů ODS, koho prosadí do čela horní komory. Já nevím, proč se tomu říká horní, ale budiž, do čela Senátu.

Tedy Vy budete jednat s tím, koho Vám navrhnou. A bude ten člověk, když to tedy nebude Miloš Vystrčil, moci chodit na ony porady ústavních činitelů k zahraniční?

Když to nebude Miloš Vystrčil, tak mu poblahopřeji a samozřejmě ho pozvu na další porady nejvyšších ústavních činitelů, protože tento člověk, i když nevíme, kdo to bude, nevedl cestu na Tchaj-wan. Uvědomte si, že na Tchaj-wan jezdili různí senátoři. Byla tam i paní místopředsedkyně Horská a další a nic se nestalo. Výbuch nastal teprve s cestou druhého nejvyššího ústavního činitele.

Ještě se chci trošičku opřít o krajské volby. ANO vyhrálo celkově v deseti krajích. Jisté má zatím nejspíš jen dva hejtmany. Toto k celé záležitosti zaznělo v našem studiu. Poprosím režii.
I když hnutí ANO zvítězilo celkem v deseti krajích, dá se říci, že je to Pyrrhovo vítězství. Ostatní se totiž snaží poskládat koalice většinou bez něj.
„Oni všichni se spojili a jejich jediný program je zničit Babiše. Ne, ne zničit, mě nemůžou zničit, ale odstavit Babiše,“ komentoval spojenectví ostatních Babiš v pořadu Ptám se, pane premiére.
„Téměř to má takové rozměry, téměř jako mnichovské zrady,“ vnímá Babišova slova politolog Hubáček. Babiš podle něj touto rétorikou v podstatě odstartoval kampaň pro klíčové volby do Poslanecké sněmovny, které by měly být příští rok.
Pro Andreje Babiše tam je jeden důležitý vzkaz. On prostě neumí moc tu koaliční politiku a tím, jak přitvrzuje, jak tam dává tyhlety emocionální výrazy, tak de facto tu koaliční spolupráci ještě navíc znemožňuje.
Babiš si nemyslí, že by ANO nemělo koaliční potenciál. Sám je prý ochoten se domluvit s každým, kdo se dohodnout chce.
Tak, já se zastavím u toho koaličního potenciálu. Pan Babiš si to tedy nemyslí, jak zaznělo v našem příspěvku, ale ta zkušenost ukazuje něco jiného. ANO má složitý koaliční potenciál. Není to tak trochu jeho vina?

Ale tak podívejte se, já jsem sám, i když trochu jinými slovy, odsoudil obcházení vítěze voleb.

Ano.

A navrhl jsem model, který je třeba ve sportu naprosto běžný. Tam nikdo nestrhává nositele zlaté medaile ze stupínku. Ten model spočívá v tom, že první šanci k vyjednávání dostane ten vítěz. A když se mu to nepodaří a neudělá koalici,  tak na řadě je ten druhý případně třetí na pásce. Na druhé straně uvědomte si, že tyhle problémy se dají řešit. Já bych uvedl příklad Zlínského kraje, kde hnutí ANO vytvořilo koalici s Piráty a pokud vím, už tam snad dokonce byla podepsána koaliční dohoda. Takže vidíte na tomto jednom jediném případě, že to není nemožné a ptejme se, zda krajští lídři hnutí ANO byli vždy dostatečně obratní, aby tak jako ve Zlínském kraji i v jiných krajích o koalici vyjednávali.

Tedy kombinace obcházení a kombinace jakési nezručnosti krajských lídrů může možná za tento výsledek dle Vás.

Obcházení je samozřejmě nesportovní. Pokud jde o krajské lídry, položme si otázky, a to se netýká jenom hnutí ANO, to se víceméně týká všech politických stran. Dokázala byste, paní Vero, vyjmenovat alespoň tři krajské lídry v krajských volbách?

Jak, tři krajské lídry? Tři lidi, kteří byli v čele kandidátky?

No, samozřejmě.

Dokázala.

Tak Vy jste novinářka, dobře. Teď jsem si naběhl na Vaše vidle a je to pravda, protože jako novinářka Vy byste to dokázala. Ale já, ač prezident a zajímám se o to, prostě mohu říci, že minimálně v některých krajích vůbec netuším, kdo vedl tu či onu kandidátku. A o Martinovi Netolickém třeba víme, že poněkud alibisticky zakryl svoji vlastní politickou stranu, a možná právě tím se zviditelnil. To jsou paradoxy, jak říkal Václav Havel. Takže jinými slovy, ti krajští lídři byli do velké míry neviditelní. Souhlasíte se mnou?

Já jsem novinářka, jak už jste naznačil, takže já samozřejmě nemůžu odhalovat, s čím souhlasím a s čím nesouhlasím, ale můžu pokračovat dál. Bavíme se o koaličním potenciálu. Ten bude samozřejmě hnutí ANO zajímat i v průběhu, nebo respektive po výsledcích sněmovních voleb v následujícím roce. Kdo, si vůbec myslíte, že v roce 2021 bude držet tu Babišovu vládu, jestli vyhraje? Pokud vyhraje. Kdo zbude?

Víte, Vy jste mladá, mladičká, téměř pubertální, takže Vy si nepamatujete na opoziční smlouvu.

Ale pochopitelně že pamatuji.

Kolik Vám bylo?

Z hodin dějepisu. Můžete pokračovat.

Tak dobře, ale v každém případě s Václavem Klausem jsme se dokázali dohodnout, ač to nikdo nečekal, a zejména to nečekali různí trpaslíci, kteří byli už natěšeni nad tím, že budou vládnout sami. A vláda trpaslíků je to nejhorší, co může jakoukoli zemi potkat.

A s kým se tedy má takto podobně dohodnout Andrej Babiš?

Víte,…

Se skrumáží trpaslíků?

….my jsme se s Václavem Klausem dohodli až po volbách a to na základě výsledků voleb. Andrej Babiš má jistý prostor, ne nadarmo jsem připomněl i ten Zlínský kraj, aby se dohodl s těmi, kdo v těch volbách uspějí. Ne všichni uspějí, paní Vero, někteří skončí pod pěti procenty.

Pojďme se ještě pobavit, vlastně poslední možná věc k volbám, o budoucnosti komunistické strany. Tam taky došlo k velikému výprasku. Předseda Vojtěch Filip už avizoval, že končí v čele této partaje, a tam nyní se ozývají hlasy o tom, jak dlouho a za jakých podmínek jsou vlastně komunisté ještě ochotni pracovat s Andrejem Babišem. Jak Vy předpokládáte, že to dopadne? Nerýsuje se tady nějaká vládní krize, předčasné volby?

Vzhledem k tomu, že parlamentní volby, z nichž vzejde budoucí vláda, jsou za rok, považuji za absurdní, aby se teď vyvolávala jakákoli vládní krize. Na rozdíl od sociální demokracie já nemám zdaleka tolik informací, ani tolik zájmu pokud jde o komunistickou stranu. Nevím, jestli je tam po Vojtěchu Filipovi nějaká opravdu výrazná osobnost, protože, opakuji svoji mantru, a ta mantra zní, že z osmdesáti procent úspěch nebo neúspěch politické strany, dělá její předseda. A když je to charismatická osobnost, tak i strana s nízkými výchozími čísly se může zdvihnout.

Tak, děkuji Vám za odpovědi k volbám, pane prezidente. „Covidem si nechci nechat vzít státní svátek,“ to prezident už naznačil v dřívějších mediálních výstupech a je právě na nás, abychom se z něj teď pokusili vydolovat, jak ten 28. říjen v době pandemie může vypadat.
Byly ve Vašem okolí úvahy o tom, že 28. říjen i s předáváním státních vyznamenání jednoduše nebude?

Já bych řekl, že byly úvahy, že musíme dělat všechno pro to, abychom této variantě zabránili, protože by to byla urážka státního svátku a konec konců i urážka asi čtyřiceti lidí, kteří jsou adepty na státní vyznamenání.

Tak já se Vás zeptám, jak jste to tedy vymysleli, jestli už jste to vymysleli?

Pracuje se na tom. Myslím si, že během velmi krátké doby budeme znát výsledek. Já jsem v každém případě už veřejnosti řekl, že to minimum, co uděláme, bude zrušení obvyklé recepce ve Španělském sále, za což se omlouvám, ale tam opravdu nelze dosáhnout toho, aby lidé dodržovali rozestupy, a tam by opravdu hrozilo nebezpečí nákazy.

Tedy chápu to správně, že ceremonie ve Vladislavském sále s omezeným počtem lidí a dostatečnými rozestupy by se konat měla?

A samozřejmě s rouškami a bude tam policista, který bude pokutovat všechny, kdo přijdou do Vladislavského sálu a roušky mít nebudou, protože jejich příjmová hladina bude vyšší, než u průměru české populace, bude pokuta na úrovni Bavorska, to znamená sedm tisíc korun.

Tak, děkuji za humor. Ještě bych se vlastně chtěla asi sama pochlubit svým humorem. Mě by zajímalo, jestli pro Vás tím pádem nebude mnohem jednodušší nemít ve Vladislavském sále lidi, které tam mít nechcete. Bez vymýšlení nějakých zástupných důvodů.

Ale podívejte se, já si myslím, že tady osobní sympatie i antipatie musí ustoupit stranou.

Ale v loni neustoupily.

Prosím?

Loni neustoupily. Loni tam nepřišli ti ústavní činitelé, kteří….

Ale to byla jejich věc, že tam nepřišli. Podívejte se, pokud se nám to podaří zorganizovat, bezesporu bude vedle vlády pozván i předseda Senátu, ať si o něm myslím, co chci. Mimochodem, teď jsem si uvědomil, kdy vlastně bude volba předsedy Senátu? Co pak?

Jak, co pak? Koho pozvete?

No ne. Ptám se zcela jasně, kdy bude volba předsedy Senátu?

To nevím. Probíhají teď jednání.

Jo, takže bude to před dvacátým osmým? Nevíme.

Patrně ano.

Nevíme. Dobře.

Jenom bych se chtěla vrátit…

Ale v každém případě bez ohledu na osoby předsedu Senátu pozveme. Bude to možná restringováno, v každém případě vedle vyznamenaných by tam měli být jejich rodinní příslušníci, patrně vláda, parlament. Určité omezení možná bude, ale o tom se jedná a já rozhodně nechci říkat nějaký definitivní závěr.

Jenom bych se chtěla vrátit k věci, kterou jste mě zarazil. Vy jste loni přece na Hrad nepozval řadu svých odpůrců. To nebyla jejich věc, že nepřišli. Vy jste je nepozval.

Tak pokud jsem nepozval pana Miroslava Kalouska, tak máte pravdu.

Ne, Vy jste nepozval třeba pana Fialu.

Fialu?

Je to tak. Vy jste na TV Barrandov to komentoval slovy, že nezvete lidi, kterým byste tak způsobil duchovní trauma. Jestli si to pamatuji správně.

Tak vidíte. Tak nevím, budeme se asi řídit tím, jak byli zváni nebo nezváni v předchozím roce. Ale v každém případě znovu opakuji, bude to restringováno, to znamená, ten počet bude bohužel poněkud nižší, než byl v minulosti.

Ale Vy ode mě budete stejně očekávat něco, já Vás předejdu, co se týče vyznamenaných.

Padne jméno?

Takže ano, protože mám rád Blesk.

Děkujeme.

Tak Vám odrobinku uvolním. Mezi vyznamenanými je mimo jiné Limonádový Joe, čili pan Fiala.

Který nedávno zemřel.

Který nedávno zemřel, ale šéf našeho protokolu ho před tím navštívil v LDN.

Tedy on měl být vyznamenán bez ohledu na tuto událost?

Měl být vyznamenán bez ohledu na co? Že zemřel?

Ano.

No samozřejmě.

Už před tím to bylo v plánu.

Měl být vyznamenán díky svým hereckým výkonům, z nichž právě Limonádový Joe je nezapomenutelný. Pan Fiala, jak jsem byl informován, měl velikou radost, když se dozvěděl o tomto vyznamenání, a já jsem šťastný, že jsme mu mohli tuto radost udělat.

Děkujeme za tuto informaci. Ještě poslední věc k osmadvacátému říjnu, možná lehce nepodstatná, ale i tak zajímavá. Vy máte pořád na ruce ortézu. Znamená to, že i letos budete při předávání státních vyznamenávání sedět, protože Vám to poněkud zkomplikuje situaci s hůlkou, s pultíkem?

Tak zaprvé, já jsem seděl už minule, nikoli kvůli ortéze, ale kvůli bolavým nohám a zadruhé, tu ortézu bych měl teoreticky asi za čtrnáct dní až tři neděle sundat, takže pokud mám věřit lékařům, tak tam velmi pravděpodobně už budu bez ortézy.

Vy pořád také trváte na Řádu Bílého lva pro ministra zdravotnictví Prymulu. Já nevím, jestli jste to slyšel, ale on před časem řekl, že si možná bude přát, abyste to udělení vyznamenání odložil, protože on chce vědět, že tu pandemii zvládl, nechce si brát vyznamenání předtím, než dokončí svoji práci. Mluvili jste spolu o tom, že to odložíte?

Základní argument zněl, že pan profesor Prymula…

Ano, to dostane za tu první vlnu.

…je zaprvé oceňován za tu první vlnu a zadruhé, a to jsem v jednom rozhovoru, který jste zřejmě nečetla, řekl, že jestliže jsem požádal ministry vnitra a obrany, aby navrhly ty vojáky, hasiče, policisty, kteří mají dostat také vyznamenání, tak že by bylo absurdní, aby tam nebyl pan Prymula jako reprezentant zdravotníků. Pokud jsem správně informován, pan Prymula tento argument akceptoval, ergo bude na Hradě.

Tak já Vám děkuji za odpovědi v tomto segmentu a posuneme se ještě tedy do posledního. Asi nejdůležitějším a možná nejfavorizovanějším dílem našeho pořadu jsou vždy otázky čtenářů a teď je panu prezidentovi zprostředkujeme.
Pane prezidente opravdu hodně otázek, které jsme dostali, neurazte se, ale směřovaly na to, zda není Váš čas jít už slušně řečeno od válu, nebo dokonce za oponu. Tak já jeden z nich přečtu. Je to od pana Vladimíra Skácala. Cituji.
Myslíte si, že Váš zdravotní stav a výkon prezidentského mandátu se slučuje? Nemyslím to zle, ale v podstatě neustále odpočíváte, případně se zotavujete. Nebylo by na místě zvážit abdikaci a odstoupit z funkce ze zdravotních důvodů?
Tak odpovězte panu Skácalovi.

Tak zaprvé, já skončím s funkcí prezidenta zhruba za dva a čtvrt roku. Zadruhé, pan Skácel, nebo jak se jmenuje, není zřejmě lékař a těžko proto může posuzovat můj zdravotní stav. Ten posuzují lékaři a lékaři tvrdí, že až na bolavé nohy, a kvůli nim se neodchází, je můj zdravotní stav dobrý. Mimochodem, tu zlomenou ruku budu mít zahojenou za nějakou poměrně krátkou dobu. Čili ať pan Skácal ze sebe nedělá lékaře, a pokud jde o moji pracovní náplň, zcela pravidelně tady přijímám návštěvy, s nimiž jednám. Zcela pravidelně dávám rozhovory včetně Blesku, a samozřejmě pracuji, vyřizuji poštu. Teď jsem byl v Prostějově na letecké základně, protože mám rád drony, a tam se instaloval nový prapor dronů. Takže je to práce jako obvykle, jenom si někdy povzdychnu, když mě ta ruka zabolí.

Teď mi dovolte takovou odbočku. Médii proběhlo, že u sebe nosíte nouzové tlačítko. Dnes vidím, že ho u sebe nemáte.

Protože za Vámi sedí Jirka Ovčáček, takže…

A on je Vaše nouzové tlačítko.

…nouzové tlačítko nepotřebuji. To nosím tehdy, když tady mám jednání na čtyři oči, například s ministry, a když se třeba potřebuji napít nebo odejít, tak zazvoním, ochranka přijde a vyhoví mým přáním.

Jak často, nebo pardon, kolikrát si myslíte, že už jste jej použil? Desetkrát…

Nehuhnějte a mluvte nahlas.

Kolikrát si myslíte, že už jste ho použil? Desetkrát, dvacetkrát, stokrát?

Minimálně desetkrát a možná, že víc.

Tak já nebudu huhňat. Ještě se zeptám na Vašeho mluvčího, když se mi zde ta odbočka vyskytla. On nedávno novinářce k tomu Vašemu tlačítku napsal, že to je třetí oko, kterým vidí do duší lidí. Je to třetí oko, kterým vidíte do duší lidí?

Máte smysl pro humor, paní Vero?

Já doufám, že ano,

Právě teď jste prokázala, že ho nemáte, protože jinak byste pochopil, že je to stejný bonmot jako ten bonmot o hladových umělcích.

A já se Vás analogicky zeptám. Chápu humor, tento je vlastně asi docela i povedený. Má se takto vyjadřovat někdo, kdo na venek zastupuje úřad prezidenta republiky?

Musí, protože minimálně můj tiskový mluvčí musí mít smysl pro humor.

Ještě tady mám dotaz od Jany Drdové. Ta se ptá, budu to parafrázovat.
Je Vaše dcera ještě v Londýně, nebo už v Londýně, je v Praze? Jak se jí žije, co dělá?

Moje dcera je na home office, dodělává si bakalářskou práci a v Londýně býti kvůli známým problémům s epidemií zatím nemůže.

Děkuji za odpověď. Ještě se tady ptá paní Eva.
Chtěla bych se zeptat, proč v době největší ekonomické krize a obrovském dluhu státního rozpočtu prosazujete takovou blbost jako je kanál Dunaj-Odra- Labe?

Já bych byl velmi rád, kdyby si ta paní přečetla takzvanou studii proveditelnosti - feasibility study, která uvádí, jak pozitiva, tak negativa vodního koridoru. Mně například dva ministři zemědělství, ten současný Toman i ten bývalý Milek, říkali, že mimo jiné by ten koridor dovedl vodu na jižní Moravu, která trpí suchem a současně by působil i jako protipovodňové opatření. Já nemám rád blbce, kteří se vyjadřují o něčem, čemu nerozumí. Takže ať si ta paní přečte tu případovou studii a pak ať řekne, zda tento projekt, který mimo jiné podporoval Karel IV. nebo Tomáš Baťa, je nebo není blbostí. Jinak bude na úrovni lidí, kteří teď demonstrují proti rouškám, aniž by tomu jakkoli rozuměli.

Ještě tady máme dva dotazy. Jeden je od čtenáře, který se označil jako Franta. A on se Vás ptá, jestli byste v příštím roce nechtěl dát státní vyznamenání zpěvákovi Ortelovi, když mu nechtěli dát Zlatého slavíka.

Tak počkejme, jak dopadne v nějaké pěvecké soutěži. Víte, že vyznamenání, které dostávají zpěváci, se odvíjí právě od umístění v pěveckých soutěžích.

Děkuji za odpověď a ještě jedna otázka a poslední od našich čtenářů.
„Jak pokračuje stavba Vašeho rodinného sídla v Lánech? Prodáte potom své stávající nemovitosti?“ Ptá se Čestmír Polák.

Je hotová základová deska a doufám, že se časem začne zdít. A pokud jde o to, zda prodám své nemovitosti, tak já mám jenom jednu nemovitost a to jsou dvě místnosti ve staré tvrzi na Vysočině. A to určitě neprodám. Budu tam jezdit samozřejmě jenom v létě, protože na zimu už to kvůli mým bolavým nohám příliš není, ale v létě si sednu hezky do člunu a budu se kochat Veselským rybníkem.

To je pro dnešek z mojí strany vše, pane prezidente. Děkujeme Vám za Váš čas, za to, že jste nás přijal osobně a přejeme hezký zbytek neděle.

A já přeji Vám i Vašim divákům, aby si zachovali smysl pro humor, případně ho získali, protože jak říká klasik, s úsměvem jde všechno líp. Na shledanou a hodně štěstí.

Miloš Zeman, prezident republiky, Blesk.cz, 11. října 2020