Rozhovor prezidenta republiky pro Blesk.cz

22. srpna 2021

Dobré dopoledne, pane prezidente.

Dobré dopoledne.

Nebudu otálet, začněme u aktuální zahraniční krize. Američané nemají bojovat ve válce, kterou si nechtějí vybojovat sami Afghánci. Toto v uplynulém týdnu deklaroval americký prezident Joe Biden. Díval jste se na ten projev a hlavně, co jste si z něj jako prezident členské země NATO odnesl?

Na ten projev jsem se nedíval, ale s touto základní tezí naprosto nesouhlasím. Proč? Podívejte se, kdyby Tálibán byl něco podobného jako třeba Vietcong, tak prosím, ať ovládne Afghánistán, ať si tam vládne, pokud s tím, což je otázka, obyvatelstvo souhlasí. Ale Tálibán je, paní Vero, teroristická organizace, to není žádný Vietcong, a má ve svém programu ovládnutí světa, mimochodem stejně jako například Muslimské bratrstvo, takže jestliže chcete, aby Američani odešli z Afghánistánu, tak tím Američani, a to jsem taky veřejně řekl, zrazují nejenom Afghánistán, ale zrazují sami sebe a zrazují veškeré civilizované země, na které teď může dopadnout teroristický útok organizovaný právě z území Afghánistánu.

K terorismu se detailně ještě dostaneme. Já teď budu chvíli mluvit v číslech, 16 miliard z českého rozpočtu, 14 mrtvých českých vojáků, údajně, byť se to špatně počítá, 47 tisíc mrtvých civilistů na území Afghánistánu, 2300 mrtvých amerických vojáků. Mohla bych pokračovat. Když Vám říkám všechna tato čísla, tak i přes ně tam ta přítomnost měla pokračovat?

Z důvodu, který jsem Vám před minutou uvedl, ano. Mimochodem jenom jeden příklad, s malajskými komunisty se bojovalo 20 let a nakonec tento boj skončil úspěchem a Malajsie dnes je normální zemí.

Kdybyste měl hledat viníka té překotné situace, do které se dostali i Češi v Afghánistánu, kde byste ho hledal? Byl by to předchozí prezident Ameriky Donald Trump, který o stažení vojsk de facto rozhodl, anebo současný prezident Joe Biden, který to dotáhl takzvaně?

Oba a jim oběma byla vlastní, když to řeknu velmi zdvořile, určitá nestatečnost. Podívejte se, já jsem seděl na dvou summitech NATO, tedy summitech hlav států, kde se mimo jiné v Londýně a teď v Bruselu probírala otázka stažení vojsk. V podstatě dva američtí prezidenti zaveleli a nebyla žádná substanciální diskuze k tomu odsunu. Jak jsem se díval na své kolegy, tak většinou mlčeli a až na mě nikdo neprotestoval, to musím uznat, ale také nikdo nevyjadřoval nějaký nadšený souhlas. Čili byla to typicky americká akce. V každém případě platí, že pokud to byla nekoordinovaná americká akce, tak je zapotřebí se ptát, zda NATO nepotřebuje reformu po tomto debaklu, a podle mého názoru ta reforma by měla mít minimálně dvě až tři části.

Tou první částí by mělo být to, že NATO by přestalo být servisní organizací Spojených států, jako je tomu bohužel dnes a jak se ukázalo na případě Afghánistánu. Potřebujeme kolektivní vedení Severoatlantické aliance, jistou rovnoprávnost členských zemí a ne to, že když nějaký prezident zavelí, tak všichni ostatní poslechnou.

Zadruhé, jako každá vojenská organizace i NATO by si mělo definovat svého nepřítele. Já souhlasím s názorem prezidenta Macrona, který řekl na summitu v Londýně, že Rusko není nepřítel a že nepřítel je mezinárodní terorismus.

V každém případě s tím souvisí jedna nepříjemná věc, paní Vero, NATO je dnes molochem, do kterého lijeme peníze, platíme různým zahraničním zbrojovkám, ale ten účel jakékoli vojenské organizace, nikoli politické, ale vojenské, není plněn. To si opravdu myslíte, že když vyšleme pár vojáků do Pobaltí, tak že tím někoho odstrašujeme? Můj přítel Frank-Walter Steinmeier, který sem za dva dny přijede, říkal, že v Pobaltí zbytečně chřestíme zbraněmi. Něco podobného je verbální agrese, ať už vůči Rusku nebo Číně, něco podobného jsou sankce. Uvědomte si, že sankce jsou vždycky oboustranné a že sankce jsou v tomto smyslu nevýhodné pro obě strany, nikoli jenom pro jednu.

Takže, abych to uzavřel, NATO potřebuje zásadní a hlubokou reformu. Latiníci měli jedno přísloví, perdidistis utilitatem calamitatis neboli ztratili jste užitek pohromy, a já bych byl velmi rád, kdyby pohroma, kterou bylo vytvoření nového teroristického centra, byla alespoň nějakým způsobem fruktifikována a vedla k reformě NATO.

Z čí iniciativy by tato reforma měla vzejít a jak si myslíte, že by mohla být úspěšná?

U amerického vedení to lze těžko předpokládat, protože Amerika do značné míry ztratila prestiž.

To už jste říkal.

Kdyby se dohodlo více členských zemí NATO a měly společnou iniciativu, tak si myslím, že by to za pokus stálo.

Takže nějaké spekulace v zákulisí o tom, že Vy byste za určitých podmínek dokonce souhlasil s odchodem ze Severoatlantické aliance, ty jsou zbytečné.

To jsem nikdy neřekl, a pokud tyto spekulace byly ze strany některých českých novinářů, tak Vy dobře víte, co si myslím o inteligenci českých novinářů. Nenuťte mě, abych to komentoval.

Mluvil jste také v rozhovoru pro Parlamentní listy, který byl nedávno, o té dvouprocentní hranici HDP, kterou NATO chce, aby Česká republika platila ze svého rozpočtu. V roce 2020 Česká republika dávala 1,3 procenta HDP. Vy si tedy myslíte co? Že bychom měli přestat platit úplně?

Úplně ne, ale rozhodně to zbrzdit, protože základní výdaje, které měly smysl a které jsem také podporoval, byly na operaci v Afghánistánu. Víte, že já jsem podporoval ne jenom naši misi v Afghánistánu, ale například misi v Sahelu, i když ta nebyla čistě misí NATO, prosazoval jsem, abychom měli misi například na Golanských výšinách, na Sinaji a tak dál, prostě všude, kde se bojuje s islámskými teroristy. Ale země nebo vojenské organizace, která nebojuje, přirozeně ztrácí smysl, a proto vznikají i pochybnosti nad jejím financováním.

Už jste dostal nějakou reakci ze zahraničí na tato svá ostrá slova o Severoatlantické alianci?

Ne. Zatím se nikdo neozval. Víte, já to nechci nějak komentovat, a tím méně se vyvyšovat, ale v obou případech těch dvou summitů, když se jednalo o stažení, tak ti lidé mlčí, mají sklopené hlavy a nic neříkají, a to je velmi smutná situace.

Pojďme zpět do Afghánistánu. Pozastavím se u jedné věci, kterou nepřímo deklaroval pan ministr zahraničí Jakub Kulhánek, a to, když čtu mezi řádky, že je takřka nevyhnutelné Tálibán akceptovat jako někoho, s kým bude třeba diplomaticky jednat. Vy rád říkáte, že s teroristy se nevyjednává, tak předpokládám správně, že jste pro nulovou komunikaci s hnutím Tálibán?

Já si Jakuba Kulhánka velice vážím, ale v tomto případě s ním nesouhlasím, protože je to teroristická diktatura, a ano, opakuji to, co jsem poprvé řekl v roce 2001, to jest s teroristy se nevyjednává, s teroristy se bojuje. Mimochodem až nám Tálibán předvede nějaký další teroristický akt, a nemusím předpokládat, že to bude zrovna druhé 11. září, pak k tomuto názoru možná dojdou i ostatní.

Tedy Vy nevěříte Tálibánu, že tam chce nastolit úplně běžnou vládu, že nechce porušovat práva žen, že nechce trestat ty, kteří spolupracovali se spojenci?

Já nevěřím Tálibánu ani nos mezi očima.

Vy jste přítelem čínského prezidenta, dalo by se říci, že dobrým známým ruského prezidenta. Když se naši čtenáři ptali na Afghánistán, tak je zajímalo, co říkáte na to, že Čína a Rusko naopak říkají, že směrem k tomu Tálibánu komunikovat chtějí, a některá komunikace už proběhla.

Oni mají tak zvanou reálnou politiku, to znamená vyplňují mezeru, která tady vznikla. Z hlediska velmocenských zájmů je to pochopitelné, ale přesto s tím nesouhlasím. Vezměte si například příklad Číny, která kritizuje ujgurskou muslimskou menšinu a označuje ji, asi právem, za teroristickou, a teď budou mít v sousedství novou teroristickou muslimskou menšinu, v tomto případě ani ne menšinu, a najednou je všechno v pořádku. To je ta real politika.

Vy jste už na konci července upozorňoval, že je třeba včasně evakuovat z Afghánistánu tamní spolupracovníky české ambasády a že jinak je to pro ně rozsudek smrti. Vy jste toto varování čerpal ze zpráv tajných služeb, nebo jak jste věděl, že k tady tomu může dojít?

Milá paní Vero, kdybych se opíral o zprávy tajných služeb, tak nevím téměř nic.

Tak o co jste se opíral?

Opíral jsem se o svoji vlastní logiku, protože zkušenost s Tálibánem tady už je, a historická zkušenost, takže stačí si prostudovat historii Tálibánu, řekněme, do roku 2001 a budete vědět, na čem jste. Mimochodem běžně se uvádí, že žádná z tajných služeb, o té naší už vůbec nemluvím, ale ani třeba americká a další, vůbec neočekávaly, že Tálibán projde Afghánistánem jako nůž máslem.

Slova chvály každopádně za organizaci tohohle přesunu padají na hlavu českého velvyslance v Afghánistánu pana Jiřího Balouna. On organizoval evakuaci 195 lidí a tohle o něm řekl Blesku premiér Andrej Babiš:

Fantastický výkon. Určitě si zaslouží, abychom ho navrhli na vyznamenání od prezidenta Zemana. Teď nevím, jaké, ale zachránil životy a udělal fantastickou věc.

Pane prezidente, Já se ptám, dostane od Vás pan velvyslanec Baloun vyznamenání, a jaké?

Medaili Za zásluhy, která se při podobných příležitostech uděluje. Možná že by to mohla být i Medaile Za hrdinství, nic proti tomu. Já mám v úterý poradu s našimi velvyslanci a chci osobně panu velvyslanci Balounovi poděkovat za skvělou práci.

V Afghánistánu se ale klube i humanitární krize poměrně velkých rozměrů. Tisíce lidí už několikátý den čekají u kábulského letiště, umírají tam civilisté, a tito lidé doufají, že jim spojenci umožní utéct před Tálibánem. Když se podíváte na obrazovku, tak uvidíte záběry, jak lidé vojákům zoufale dávají svá batolata, aby uchránili před smrtí alespoň je. Jako otec, jako člověk, když se podíváte na tyhle fotografie, cítíte nějakou pohnutku třeba jako vrchní velitel ozbrojených sil říci, my jako Česko pošleme dvakrát třikrát letadlo a pokusíme se evakuovat nějaké ženy a děti?

Ale to už jsme udělali. Proboha uvědomte si, že tohle je pláč, krokodýlí slzy, abych to tak nazval, a pláč nad rozlitým mlékem. Vždyť i my, vzdor mému hlasu, jsme participovali na tomto stažení. Víte, paní Vero, já plně uznávám, že kdyby americké jednotky odešly a spojenecké jednotky tam zůstaly, byla by to nesmírně obtížná situace. Nicméně kdyby tam všechny ostatní spojenecké jednotky zůstaly a případně ještě posílily svoje postavení, tak bych samozřejmě naléhal na to, aby i Česká republika zvětšila svůj kontingent.

Tedy Vy pořád trváte na tom pomáhat v místě konfliktu, a nic jiného Vás vlastně nezajímá.

Ale to, že uděláme nějakou humanitární akci, že se pokusíme některé lidi usídlit a tak dále, to je všechno v pořádku, ale Vy pořád zapomínáte na ten jeden argument, a sice vzpomeňte si proboha na 11. září. Tálibán se od té doby nezměnil, pouze je teď lépe vyzbrojen, zpravidla americkými zbraněmi, lépe vycvičen a má obrovskou finanční zásobu díky prodeji opia. Tálibán je největší producent opia na světě. Takže jeho útoky budou možná ještě razantnější a bude mít nejrůznější spojence. Už jsem mluvil například o Muslimském bratrstvu a najdou se i další, Al-Káida, Islámský stát et cetera.

Jak tohle souvisí s civilisty, kteří čekají na kábulském letišti a chtějí, jakožto asi neradikální muslimové, abychom jim pomohli před tímto radikalismem uniknout?

S civilisty to souvisí tak, že kdybychom nebyli zbabělí, a já teď používám plurál, tak by na žádném kábulském letišti žádní civilisté nečekali. Musíte hledat primární příčinu, a tou je odsun. A primární příčinou odsunu jsou dva američtí prezidenti.

Já si myslím, že téma jsme prozatím vyčerpali, a přejdeme k dalšímu. Volby jsou doslova za dveřmi. Jak kartami zamíchají i věci, které stojí za nimi, třeba kauza šéfa BIS Michala Koudelky, se zeptáme v následujících minutách.

Pane prezidente, Vy jste připustil, že jste na Andreje Babiše naštvaný kvůli tomu, že se nakonec nezbavil šéfa Bezpečnostní informační služby Michala Koudelky, tak mi řekněte, jak se tahle Vaše naštvanost projevuje anebo ještě projeví.

Já jsem mírný člověk, jak mě znáte, takže projeví se to tím, že při nejbližším setkání to Andreji Babišovi vytknu, a ničím jiným, protože já ho mám jinak docela rád a, jak víte, podporuji ho. Nicméně je zapotřebí tady uvést důvody této naštvanosti.

Před několika lety mě jeden vysoký důstojník BIS informoval o tom, že pan Koudelka nařídil odposlouchávání mého nejbližšího okolí, a tedy i mě, protože odposlechy probíhají přes mobilní telefony. Já, jak víte, telefon, mobilní ani jiný, nemám, takže když se s těmito spolupracovníky bavím, tak jsem odposloucháván i já. Tak jsem o tom informoval pana premiéra. Posléze pan premiér za přítomnosti pana kancléře mi sdělil, že odposlechy zastavil, ale nebyla to pravda, protože z útrob BIS jsem se opět dozvěděl, že odposlechy pokračují.

A já se teď musím ptát, když jsem chvíli počkal, jestli se něco bude dít, jestli někdo z nás se dopustil nějakého trestného činu nebo něčeho podobného, tak co se bude dít dál, a jestli se případně pan Koudelka omluví. Neomluvil se, jak jsem Vám řekl, odposlechy pokračovaly, a to byla doba, kdy jsem požádal pana premiéra, aby pana Koudelku odvolal, protože není možné, aby si šéf tajné služby vymyslel bez důkazů a bez důvodu, že bude odposlouchávat prakticky každého občana této země, který ho zrovna napadne. Takže tady máte jeden z důvodů, proč si myslím, že pan Koudelka není mužem na svém místě.

Vy jste tady řekl celou řadu věcí, které je asi třeba rozebrat. Zaprvé podle stanoviska BIS, které má uvedené na svých webových stránkách, povolení k použití zpravodajské techniky vydává předseda senátu Vrchního soudu. Je uděleno pouze, pokud se k informacím nelze dostat jinak, které jsou důležité pro dané vyšetřování. Platí jenom na tři měsíce a soudy jej musí obnovovat opět na základě pádných důvodů. Já vidím, že se smějete, ale Vy přece musíte tušit, proč BIS chce odposlouchávat Vaše nejbližší okolí, a předpokládám, že jde mimo jiné o Vašeho ekonomického poradce Martina Nejedlého, jelikož web neovlivni.cz uvedl, že je jedním z nich.

Zaprvé bych doplnil, že de facto tímto způsobem, a zdaleka nejde jenom o Martina Nejedlého, BIS odposlouchává i prezidenta republiky, což by normálního novináře mělo poněkud znepokojovat.

Dostanu se i k tomu.

Pokud jde o Vaši poznámku, zeptejte se předsedy senátu, zda skutečně takový souhlas udělil. Já o tom mám své pochybnosti. A pokud ho neudělil, pak ty odposlechy jsou nelegální, a o to je to horší.

K tomu, že BIS by tedy měla řečeným způsobem poslouchat také telefonáty, které jsou Vaše, tak taktéž podle pravidel platí, že všechno, co se netýká vyšetřovacího schématu, se přece nesmí použít. Tedy pokud Vy se, dejme tomu, telefonem Martina Nejedlého s někým bavíte o tom, co má udělat za nákup, dejme tomu, nebo něco totálně irelevantního, tak to přece nikoho nemusí zajímat.

My jsme se nedávno s ministrem vnitra Janem Hamáčkem bavili o vydíratelnosti některých ústavních činitelů. Já Vám ta jména samozřejmě neuvedu, protože to je potřeba probrat s nimi a nepouštět do éteru, ale uvědomte si jednu věc. Ne každý je tak čistý a nevinný, bílá lilie, jako já, který vydíratelný není. Aniž bych byl příliš velký skeptik, pokud pan Koudelka bude tyto metody používat i u lidí, kteří mají vliv a, řekněme, i významné ekonomické vazby, tak se může z těch odposlechů vyloupnout v některých případech, že jsou vydíratelní, a že tedy pan Koudelka s nimi může manipulovat, a to je nebezpečí, na které jsem v tom rozhovoru pro Parlamentní listy upozornil.

Vy jste řekl, že Vás o tomto údajném odposlouchávání informoval jeden vysoký důstojník BIS. Máte pro to nějaké jiné důkazy než to, co on Vám řekl?

Panebože co byste chtěla víc, nehledě na to, že těch důstojníků bylo víc, konkrétně dva.

Obrátíte se s těmito informacemi, anebo obrátil jste se na parlamentní komisi pro kontrolu Bezpečnostní informační služby? Protože ta dohlíží na to, zda BIS neporušuje práva a svobody občanů.

Obrátil jsem se na premiéra.

Ano, a tam mě zaujalo, že jste řekl, že on odposlechy zastavil. Může premiér zastavit odposlouchávání? Není to pořád jenom na soudu?

To je právě taky otázka, nad kterou jsem se zamyslel, ale já jenom cituji, co mně v přítomnosti pana kancléře řekl. Chci věřit, že je zastavil, ale je bizarní, že to zastavení, zaprvé, může vůbec udělat jenom ve zcela výjimečných případech, pokud vůbec, a zadruhé, že se určitě netýká řady odposlechů, o kterých pan premiér ani já vůbec nevíme.

Implikujete tedy, že pan Koudelka možná nechává dle Vaší nějaké vnitřní analýzy odposlouchávat jiné veřejné činitelé, a že je tím vydírá? A máte o tom nějaké informace, nebo jste k tomu jenom došel syntézou ve své hlavě?

Podívejte se, jak už jsem citoval Jana Hamáčka, v jednom případě jednoho ústavního činitele se s ním sejdu, abych se o jeho vydíratelnosti pobavil.

Neřeknete nám jméno, předpokládám.

Samozřejmě, že Vám to jméno neřeknu. Tohle je na dialog mezi čtyřma očima.

Pane prezidente, ještě se vrátím k té svojí otázce. Vy jste se tady na tu parlamentní komisi pro kontrolu BIS neobrátil.

Já nevěřím žádné parlamentní komisi. Promiňte mi moji nedůvěru, ale uveďte mi případ, kdy parlamentní komise něco vyšetřila.

Je to instituce, kterou k tomuto úkolu zřídil stát, a Vy jste jedním ze zástupců státu, tak Vaše nedůvěra v takovou komisi je…

Ano, je to zřízená instituce, o jejíž efektivitě se dá s úspěchem pochybovat.

Proč s touto informací přicházíte právě teď? Před jakou dobou jste se o tom dozvěděl? Asi před notnou dobou.

Protože jsem nechtěl tohle příliš rozmazávat, zejména ne před volbami, a pevně jsem doufal, že pan Koudelka skončí 15. srpna a bude klid.

Ale pořád je před volbami.

Vždyť Ano. Ale není už 15. srpna, je po 15. srpnu.

Proč by tohle měli občané vědět? Protože pokud se mluví o tom, že Bezpečnostní informační služba se i třeba prostřednictvím pana Koudelky příliš veřejně prezentuje, tak nedostáváte ji i Vy vlastně do toho hledáčku veřejnosti tím, že takovéhle věci ventilujete?

Podívejte se, občané mají právo toto vědět v okamžiku, kdy jim, pokud jsou alespoň částečně vlivní, hrozí odposlouchávání. No a do 15. srpna jsem se mohl domnívat, že pan Koudelka v míru odejde, přijde tam člověk, který nebude fízlovat, nebude špiclovat, nebude šmírovat, já nevím, jak to chcete nazvat. Ale protože se tak nestalo, tak jsem se ozval.

Jak už jsem trošku zmínila, okrajově, na webu neovlivni.cz je informace o tom, že jedním z lidí odposlouchávaných ve Vašem okruhu je Váš ekonomický poradce Martin Nejedlý. Tak já se Vás zeptám možná trošku drze, víte, proč ho odposlouchávají? Dovedete si to vydedukovat? 

Tak zaprvé, Neovlivní nejsou zcela seriózní informační zdroj, ale ptejme se, proč zrovna toto jméno, a BIS je něco jako děravý cedník, ze kterého utíkají informace většinou prostřednictvím toho bakalovského časopisu, jak on se jmenuje, Respekt, že? Takže mohu jenom odpovědět, zdaleka nejde jenom o Martina Nejedlého.

Řeknete mi nějaké číslo?

To je spíše okrajové jméno a další jména Vám samozřejmě neřeknu, protože nejsem děravý cedník a nejsem BIS.

A je v těchto jménech třeba i jméno Vratislava Mynáře?

Tak to byste mě tímto způsobem mohla zkoušet...

Tak můžeme dodiktovat jména, pane prezidente.

...ještě asi na deset dalších jmen a tenhle naivní pokus se Vám nepodaří, nicméně pokud jde o pana premiéra, ten je o tom informován.

Přesto vlastně jste mi unikl z gró té otázky. Proč by BIS chtěla odposlouchávat Martina Nejedlého? Je to možná kvůli tomu, že je jistá část jeho životopisu, která je tak trochu zastřená v mlze? Je to kvůli tomu, že má úzké vazby na lidi z Kremlu, úzké vazby na lidi Rosatomu?

Já myslím, že BIS, a o tom jsem přesvědčen, chce odposlouchávat a také odposlouchává řadu dalších a dalších osob. Martin Nejedlý je z tohoto hlediska okrajová osoba.

Takže si myslíte, že prostě Vrchní soud jim dal bianko šek a řekne, pro jistotu odposlouchávejte prostě tady třeba padesát lidí?

Je otázka, a na to se můžeme zeptat, zda jim Vrchní soud tento bianko šek skutečně dal. A pokud ano, z jakých důvodů, co tito lidé spáchali? Uvědomte si, že uplynulo několik let a neukázalo se nic, bylo to prostě plácnutí do vody, takže proto jsem říkal, že by se pan Koudelka měl omluvit, ale neměl ani tolik cti, aby to udělal.

Ještě mi to nedá. Vy říkáte, že bychom se měli my jako asi novináři, my jako veřejnost ptát Vrchního soudu? Nenapadlo Vás to vlastně udělat samotného ještě než jste tuhle tu informaci, kterou jste získal, řekl veřejně?

Já vycházím z toho, co jsem dostal z útrob BIS, a nevidím důvod, kromě informace premiéra, abych se tím dále zabýval. Ten, kdo by se tím měl zabývat, jsou právě lidé, kteří kontrolu BIS provádějí. Bohužel zatím ji neprováděli.

Pane prezidente, Vy jste řekl, že pan premiér, když s Vámi jednal o panu Koudelkovi, tak nejprve souhlasil s tím, že je třeba jej odvolat.

Ne, to jsem nikdy neřekl. Já jsem řekl v interview pro Parlamentní listy...

Mám tady citaci.

...že pan premiér zpočátku měl představu, že pan Koudelka by měl být odvolán...

Ano.

...dokonce o této představě informoval ministra vnitra Hamáčka.

Ano. A pak došlo k nějakému rozmyslu na poslední chvíli.

Na poslední chvíli poté, co pan Koudelka přijel na Úřad vlády, tak náhle pan premiér během půl hodiny změnil svůj názor, to je vše.

Tak já z toho kontextu všeho, co jste mi říkal, vlastně pořád ulpívám myslí na tom, jestli jedním z těch vydíratelný lidí podle té Vaší teorie není i pan premiér, pokud došlo k takovémuhle rozmyslu na poslední chvíli. Tak můžete to vyloučit?

Ale já nemůžu vyloučit vůbec nic. Všichni kromě mě jsou potenciálně vydíratelní, paní Vero.

Kdy jste naposledy Vy osobně jednal s Michalem Koudelkou, protože podle mých informací už to bude třeba čtyři roky.

To možná i víc.

Tak nenapadlo Vás se s tím člověkem sejít a vyříkat si nějaké Vaše rozdílné názory a konflikty?

Ale já panu Koudelkovi nevěřím, to znamená, když mu nevěřím, proč bych s ním jednal.

Tak asi budeme pokračovat dál v tomto tématu. Hodláte Andreji Babišovi to, že Vám v případě odvolání pana plukovníka Koudelky nevyhověl, vrátit třeba po volbách?

Jak vrátit?

To znamená, že třeba při případném sestavování vlády byste mu dal jeden pokus, kdyby se mu to nepovedlo, tak byste mu ten druhý neudělil.

Podívejte se, já jsem slíbil veřejně, že budu volit hnutí ANO.

Pořád to trvá?

Pořád to trvá. Jenom bych dodal, i když jsem to už také veřejně řekl, že kdybych měl dva hlasy, tak můj druhý hlas by patřil sociální demokracii. A i dnes bych chtěl vyzvat těch zhruba tři miliony svých voličů v poslední prezidentské volbě, aby pokud z nějakých důvodů nechtějí volit hnutí ANO, tak aby alespoň volili sociální demokracii, protože i ona si to v té vládě odpracovala.

Tedy tady deklarujete, že se zřejmě nebudete mstít za tadyto odchýlení od Vašich plánů. Spoléháte na to, protože nová vláda má vlastně určit, kdo se oficiálně ujme vedení BIS, spoléháte na to, že bude-li nová vláda opět mít premiéra Andreje Babiše či někoho z ANO, že dojde k výměně pana Koudelky.

Ale to si musí vláda rozhodnout sama…


Nebo počítáte s tím?


… protože, jak víte, není v kompetenci prezidenta, aby jmenoval ředitele BIS. Prezident pouze informuje tuto vládu, ať už starou nebo novou, o svých výhradách vůči současnému řediteli.

Pojďme asi trošičku víc k volbám. Jaké téma, pane prezidente, a Vy jste zkušený harcovník, pokud jde o volby, jaké téma má teď potenciál rozhodnout volby, kdysi to bylo lithium, chvíli to byli migranti, asi se zase trochu vracejí do hry, které téma je třeba následovat?

Podle mého názoru, když se bude dobře vysvětlovat, tak tímto tématem je státní dluh a deficit státního rozpočtu.

Ten je rekordní.

Já plně uznávám, že deficit byl vynaložen i na boj s covidem i na restartování ekonomiky, a obojí se povedlo. A za to patří vládě zásluha. Mohli bychom diskutovat, jak říká NKÚ, jestli to bylo úplně efektivní nebo ne, ale o tom se teď nebavíme, protože obě věci jsou vyřešeny. Je to pozitivum pro tuto vládu. Nicméně teď není možné, aby vláda s tímto deficitem pokračovala dál. Covid není, ekonomika až zázračně restartovala a my musíme mít, a já teď budu mít s panem premiérem a paní ministryní Schillerovou na toto téma debatu, my prostě musíme mít jasnou koncepci úspor a ne vyhazování peněz.

Úspory jsou něco, na co český volič slyší?

Prosím?

Úspory jsou něco, na co český volič slyší, není to naopak?

Tak podívejte se, já dlouhodobě říkám, že bych zrušil veškeré daňové výjimky, protože ty jsou nespravedlivé, neboť někdo daně platí a jiný je neplatí.

Smím Vás jenom zarazit? O daňových výjimkách se spolu bavíme už poněkolikáté a vždy jste říkal, že čekáte, aby Vám ministryně financí přinesla nějaký plán toho, co z těch výjimek zmizí, a to, co tam zůstane. Tak už se něco v téhle věci odehrálo?

Tak zaprvé, ministryně financí mně přinesla plán. Zadruhé říkala, že už zrušila daňových výjimek za třináct miliard, což je sice hezké, ale když jsme to spolu před dvěma lety a paní Schillerovou počítali, tak těch daňových výjimek bylo za tři sta osmdesát miliard. A teď paní ministryně Maláčová uvedla, že jich je už za šest set deset miliard, takže to by bohatě, bohatě vykrylo celý deficit státního rozpočtu.

Rozumím, takže zaměřit se na daňové výjimky. Pojďme asi ad hominem k těm lidem, kteří mohou taktéž zasednout do Strakovy akademie, nebude-li to Andrej Babiš, jak Vy byste si asi vnitřně přál. Pojďme si promluvit o šéfovi Pirátů Ivanu Bartošovi. Je to člověk, který z Vaší zkušenosti, a Vy jste s ním několikrát jeden na jednoho jednal, má schopnosti nutné pro výkon funkce premiéra?

Nechme to v každém případě na voličích, protože platí, když vyhraje volby, tak budu muset dodržet svůj závazek...

Ano a pověřit jej.

a pověřit ho. Nicméně teď nebudu mluvit o panu Bartošovi, ale o některých dalších Pirátech, protože máme málo času...

Máme, ano.

...tak Vám ocituji alespoň jeden výrok, že Sněmovna je plná bílých páprdů,...

Mluvíte o výroku pana Profanta.

…z nichž někteří mají sklony k fašismu. Máte dojem, že ten člověk je duševně normální?

Já nejsem tady od toho, abych hodnotila politiky.

Víte, kdo to je pan poslanec Profant, což je velmi viditelná osobnost, ne nějakými nýmand, velmi viditelná osobnost Pirátské strany.

Takže radíte panu Bartošovi co? Ty své lidi si nějakým způsobem disciplinovat, anebo co, proč si říkáme tuto anekdotu? On je volený zástupce lidu.

Aby ho vyhodil, samozřejmě, protože chce-li vyhrát volby, tak pan Profant dělá všechno pro to, aby pan Bartoš tyto volby prohrál. Jestli je to placený agent některé jiné politické strany, to samozřejmě nevím.

Vy byste podle našich informací úplně nejraději viděl koalici, byť se to zdá trochu nemožné, hnutí ANO a ODS. Je to pravda?

Je to jedna z možných variant. Není to varianta jediná.

Tak proč Vy, jako bývalý levicový premiér, chcete posunout hnutí ANO doprava a dát šanci vládnout ODS?

To je otázka volební aritmetiky. Podle posledního průzkumu STEMu už má hnutí ANO třicet jedna procent, takže možná bude potřebovat právě z levé části parlamentního spektra méně procent, než by se zdálo předtím, a naopak u ODS zase nevidíme tak zářivé výsledky, ale to vše, paní Vero, je podmíněno vírou v průzkumy a víte, že já průzkumům příliš nevěřím.

Jak se k tomuhle scénáři stavěl Petr Fiala, který u Vás byl minimálně na dvou schůzkách, které jsme dohledali? Oficiálně totiž koalice Spolu na sociálních sítích deklaruje, že s ANO nikdy nepůjde.

S Václavem Klausem jsme také deklarovali, že spolu nikdy nepůjdeme...

A šli jste.

...pak jsme uzavřeli opoziční smlouvu, kterou dodnes pokládám za velmi efektivní. Nicméně o jednání, ať už s panem Fialou nebo s kýmkoliv jiným, se nebudu vyjadřovat, protože to jednání bylo důvěrné.

Tak dovolte ještě jednu záležitost. Určitě jste slyšel spekulace, že Andrej Babiš uvažuje o tom, že by po volbách, dají-li výsledky, sestavil vládu, v níž on by pak osobně nebyl. Odblokoval by ta jednání a soustředil by se na prezidentskou kandidaturu, tak zní tohle rozumně podle Vás?

Podívejte se, on může být nejdříve premiér a potom prezident.

Bavili jste se o tomhle někdy?

Pokud jsme se o tom bavili, je to naše soukromá věc.

Tak půjdeme k dalšímu tématu. Bude na podzim opět hlavním tématem covid? A co pan prezident říká na flagrantní porušování nařízení Ministerstva zdravotnictví na filmovém festivalu v Karlových Varech. O tom budou následující minuty.

Pane prezidente, pro rizikové skupiny včetně seniorů bude podle všeho na podzim k dispozici třetí dávka, bude o tom jednat vláda. Vy se bojíte jehel. Půjdete si pro tu dávku i tak?

Já už jsem se dohodl se svým ošetřujícím lékařem, že i já budu mít přeočkování, nebude to teď na podzim, bude to na jaře příští rok.

Jak se k tomu stavíte, kolikrát si myslíte, že ještě budete muset podstoupit tu vakcínu.

Tak ono mě to kupodivu nebolelo, k mému překvapení, takže právě proto půjdu na to přeočkování.

Ministerstvo zdravotnictví si myslí, že na podzim budeme mít kolektivní imunitu sedmdesát až osmdesát procent, což zní docela dobře. Plně naočkovaných je pět a půl milionu lidí. Je tohle podle Vás optimistické? Je to dostatečné, anebo je pořád třeba apelovat na ty, kteří mají buď jen jednu dávku, anebo se nenechali očkovat vůbec, aby přesto přehodnotili.

Je pořád třeba apelovat na ty, kteří mají jednu dávku, případně žádnou dávku.

Apeloval jste Vy nějak na Václava Klause, když byl u Vás nedávno na návštěvě, on má, pokud vím, nula dávek.

Vidím, že jste bytostně neinformovaná, protože když jsem byl na osmdesátinách Václava Klause, tak moje poslední věta k mému blahopřání zněla: “jo, a abych nezapomněl, Václave, nech se očkovat."

Zabralo to?

Ne.

Před volbami je pro mnoho kandidátů hrozně složité tohle říct nahlas, ale Vy nikam nekandidujete, tak se Vás zeptám, mělo by být očkování prostě a jednoduše povinné? Krom lidí, kteří mají třeba zdravotní problémy, které se s tím vylučují.

Já váhám, a je to složitá otázka, na kterou není jasná odpověď. Dnes bych řekl, že to není nutné právě kvůli těm sedmdesáti až osmdesáti procentům. Na druhé straně, kdyby zde byla další vlna covidu s nějakou neznámou mutací, a ta zasáhla vysoký počet lidí, pak bych se k povinnému očkování přikláněl.

Vaše dcera v dubnu přiznala v rozhovoru, myslím pro Mladou frontu DNES, že ještě očkovaná není, a doufala, že dostane termín do Vánoc, ty jsou ale ještě daleko. Od té doby vznikla očkovací centra, kam člověk může přijít bez předchozí registrace, tak mi řekněte, už má Vaše dcera vakcínu?

Nevím, neptal jsem se jí, ptal jsem se nedávno mé ženy, a ta už očkovaná je, takže doufám, že dcera bude následovat příklad matky.

Ještě jedna otázka ke covidu. Mluví se nyní o uznávání přítomnosti protilátek v těle jako formy ochrany před covidem. Mělo by to mít vlastně před státem, před institucemi stejnou úroveň jako negativní test či dokončené očkování. Uznávání těchto protilátek chce opozice, chce to Andrej Babiš. Podle šéfa SPD Tomia Okamury, který s Vámi jednal, jste pro i Vy. Je to pravda?

S váháním, protože já se nepokládám za epidemiologa.

Ale máte Romana Prymulu na Hradě.

Kdybyste mě nechala domluvit a neskákala mně pořád do řeči, tak bych Vám řekl, že můj poradce Roman Prymula říkal, že ta prevence je možná, když je alespoň dvě stě jednotek těch protilátek. Někdo zase říkal, že to má být tři sta jednotek. Tak spor je spíše v tom, jak intenzivní ty protilátky mají být.

Budete se o tom bavit s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem?

Myslím si, že on je odborník a má kolem sebe odborníky, a nevidím důvod, aby prezident republiky mluvil ministrům do jejich práce, až na některé výjimky.

V těchto dnech se koná Karlovarský filmový festival. Je to asi první akce tohohle rozsahu od chvíle, kdy bojuje Česko s pandemií. Jak vidíte teď na obrazovce na příkladu davů, kteří čekají na herce Michaela Caina, na nějaké rozestupy se v tom špalíru moc nehraje. Vy nejste expert, jak říkáte, ale jak to vidíte Vy instinktivně, je tohle špatně? Je na to čas? Mělo by se s tímhle ještě počkat?

Já jsem dnes v Blesku viděl fotografie, kde jediný, kdo měl roušky, byl právě Adam Vojtěch a jeho žena. Jak víte, tak nikdo by se neměl vyvyšovat nad druhé. Jednou jsem řekl neuctivou poznámku, možná, že si vzpomenete, o snobské sebrance, to bylo při poněkud jiných příležitostech, mám dojem, že to byl Český lev, pokud mě paměť neklame, a dnes tahle snobská sebranka na Karlovarském filmovém festivalu zase předvádí, že jsou cosi jako nadlidi. Dobře, ale uvědomte si, že oni můžou nakazit sebe a nakazit jiné, takže tam může být při tomto počtu osob už docela silné ohnisko nákazy.

Já bych ráda jenom pro úplnost uvedla, že všichni hosté, kteří tam byli sice nenaplnili vládní nařízení, protože neměli respirátory, ale zároveň měli náramky potvrzující jejich bezinfekčnost. Krom toho, že herci a další hosté na této akci neměli ochranu úst, je zajímavé, že ji neměl třeba ani ministr kultury Lubomír Zaorálek. Tak ve chvíli, kdy se jedná o politika, a ve chvíli, kdy si ten respirátor pak sundal v nestřežené chvíli podle našich fotografií také ministr zdravotnictví, neměly by být vyvozeny podle Vás nějaké důsledky, anebo je to jenom papalášství, které komentujete, a stačí to.

Ale je to papalášství, které občas přepadne každého ministra, bohužel, a doufám, že ho potom opustí, takže ho snad opustí i v případě, i když o tom nejsem zcela přesvědčen, i v případě Lubomíra Zaorálka.

Denní přírůstky klesají, v pátek přibylo sto sedmdesát pozitivně otestovaných, v sobotu sto třicet sedm. Byť každý člověk a každý život se počítá, oproti tomu, co jsme zažívali třeba před rokem, jsou ta čísla směšná. Není to třeba i tak, že tahle scéna z Karlových Varů, myslím tím ten sál, kde ti lidi nemají respirátory, není nějakým obrazem dekadence, ale že už by možná šlo ty respirátory, pakliže ti lidé prokážou bezinfekčnost, prostě odložit?

Jednoho krásného dne je všichni odložíme. Ale bude to ještě nějakou chvíli trvat a pravidla platí pro všechny.

Vy jste nikdy, pokud vím, na festivalu ve Varech jako prezident nebyl, Vy nemáte rád filmy?

Ale jo, možná, že ne jako prezident, ale myslím, že jsem tam jednou byl, ještě jako premiér.

A proč jste to nezopakoval, není to akce podle Vašeho gusta?

Já jsem říkal, a to mám filmy nesmírně rád, že je to podle mého názoru snobská akce, že tam v mnoha případech lidé nechodí na film, ale na to, aby se předváděli.

Děkuji. Pardon, ještě?

No a to je vše.

 

Děkuji za tyto odpovědi, pane prezidente, a nyní přejdeme plynule k otázkám, které jste nám posílali vy, naši čtenáři.
Pane prezidente, naše čtenáře hodně zajímal plán tak zvaného zeleného údělu pro Evropu, těch otázek bylo víc, ale v podstatě se ptali zejména na ten aspekt toho plánu, že se od roku 2030, pardon, roku 2035 mají přestat prodávat nové vozy poháněné benzínem či naftou, a ptají se, co to udělá s českým průmyslem, a ptají se, kde mají na elektroauta vzít?

Tak já Green Deal for Europe pokládám za šílený a nesmyslný plán, který, kdyby se uskutečnil, tak zničí celou českou energetiku, to zaprvé. Zadruhé, pokud jde o ta vaše auta, elektromobily jsou dražší než běžná konvenční auta, mají zpravidla i nižší dojezd, a jak profesor Macek jednou říkal v jednom interview, na nabíjení těchto elektromobilů, kdyby se plně uplatnily, bychom potřebovali šest, opakuji, šest Temelínů. Takže ta naivní představa, že elektřina se vyrábí v zásuvce, paní Vero, není to pravda. Zásuvkou elektřina pouze prochází a vyrábí se v elektrárnách, z nichž až dosud je čtyřicet procent uhelných, třicet pět procent jaderných a pouze relativně zanedbatelné množství jsou ty ostatní.

Já zelený plán z tohoto důvodu pokládám za klimatické a zelené šílenství. A svým názorem jsem se ostatně nikdy netajil. Mimochodem je to trochu anekdota a trochu pravda, v českém Parlamentu na jeho semináři nedávno vystoupil jeden klimatický expert. Prohlásil, že žijeme v době interglaciální, to znamená v době mezi dvěma dobami ledovými. Tak je to trošku rozpor proti těm, kdo nám věští globální oteplování.

Děkuji za odpověď. Půjdu dál, budu pokračovat otázkou čtenáře Jakuba T., který se ptá: “Vzhledem k tomu, že už jste nějaký čas na kolečkovém křesle, nebudete chtít zahájit školní rok v nějaké škole pro handicapované žáky?”

Zahájím školní rok v jedné škole v Brně. Předpokládám, že tam budou i handicapovaní žáci, ale já si myslím, že i pro ně je docela užitečné a příjemné, jestliže budou spolu s dětmi, které takto handicapováni nejsou. Víte, že jsem vždy vystupoval proti inkluzi, ale to byl jiný typ handicapu, nikoliv fyzický, ale mentální.

Další otázka od čtenářky, která se podepsala jako Věra: “Nedávno podstoupil Čech Martin Přecechtěl ve Švýcarsku eutanázii. Trpěl nevyléčitelnou nemocí ALS. Neměla by tahle možnost být podle Vás dostupná i v Česku, aby lidé zbytečně netrpěli?”

Kdybych dostal, jako že se v Parlamentě připravuje, na stůl návrh zákona o eutanázii, tak ho budu vetovat, a to jsem také už, myslím, nejméně jednou řekl, ale uznávám samozřejmě i argumenty druhé strany. To znamená šílené bolesti, utrpení a tak dále, ale uvědomte si, že dnes už existuje poměrně účinná paliativní léčba, že vždy máte naději na vyléčení až do poslední chvíle a že máte, pokud možno, bojovat.

Pokud jde jenom o tuto nemoc, tak to je nemoc, kterou trpěl také expremiér Stanislav Gross, a ta je skutečně nevyléčitelná, progresivní a nevyléčitelná, tak jenom do kontextu.

Třeba se do té doby objeví lék, který ji vyléčí.

Uživatel, který se podepsal jako Pepo, se trochu vulgárněji zeptal na to, zda stále konzumujete alkohol, odpovíte mu?

Zda co?

Zda stále konzumujete alkohol?

Samozřejmě, že ano. A pokud tento uživatel je abstinent, pak se připravuje o jednu z velkých příjemností života.

Pane prezidente, jenom ke mně dolehlo, proto jsem se teď tak odmlčela, z přenosového vozu, že pan premiér v reakci na Vaše prohlášení dal na sociální sítě, že on nemá pravomoc zastavovat odposlechy Bezpečnostní informační služby, tak jak byste na toto reagoval?

Tak pravomoc možná nemá, ale sdělil nám, a byl u toho pan kancléř, že to zastavil. Takže, jinými slovy, já se neptám po pravomoci. Já jsem pouze citoval jeho vyjádření.

Dle toho, co mi teď říká do ucha můj kolega, také odmítá, že by se zajímal o to, koho BIS odposlouchávala či neodposlouchávala.

Ale o tom jsem přece vůbec mluvili.

Pokud vím, tak jste ho informoval o nějakých dalších jménech, nebo se pletu?

Ne. Já jsem ho neinformovalo o žádných dalších jménech. Informoval jsem ho o těch jménech, které mě obklopují.

Takže pan premiér lže, pan premiér pracoval jinak, než mu ukládají jeho pravomoci? Co tady z toho všeho Vy si vyvozujete?

Mně by vůbec nevadilo, kdyby to odposlouchávání zastavil nebo dal příkaz řediteli BIS, aby to udělal on. Mně daleko spíše vadí, když ředitel BIS může totéž udělat u řady a řady dalších osob.

Myslíte si, že se v nadcházejících dnech, možná i hodinách budete muset s premiérem Babišem k této věci sejít? Evidentně už to způsobuje nějakou odezvu.

Já se s ním uvidím, tuším, ani ne za týden, kdy je ten expertní tým k rozpočtu.

Kdyby Vám zavolal, že se s Vámi chce sejít dříve, vyhovíte mu?

Tak ho klidně přijmu.

A když se Vás zeptá, pane prezidente, proč jste tohleto pouštěl ven, chcete mě poškodit, tak co mu na to řeknete?

Já myslím, že pravda nikoho nepoškozuje, to zaprvé.

V tom případě by pan Koudelka, jak Vy říkáte, neměl koho vydírat.

Ježíšmarjá, zase skáče do řeči. A zadruhé já jsem v tomto rozhovoru vyjádřil několikrát sympatie hnutí ANO.

Tak já Vám děkuji za Vaše odpovědi. Uvidíme, jak tato kauza bude pokračovat, to je pro dnešek vše. Ještě jednou také děkujeme za Váš čas, že jste nás přijal, a přejeme hezký zbytek neděle.

Přeji krásný čas. Na rozdíl od moderátorky televize Prima jste disciplinovaná a neptáte se na jednu věc pětkrát, ale občas, paní Vero, skáčete do řeči. Nechte mě tu minutku domluvit.

Tak děkuji za zpětnou vazbu a pro vás, pro diváky, kdo jste nestihli sledovat celý přímý přenos, to nejpodstatnější naleznete už nyní na našem webu Blesk.cz, anebo zítra v tištěném vydání deníku Blesk. Na viděnou.

Miloš Zeman, prezident republiky, Blesk.cz, 22. srpna 2021