Rozhovor prezidenta republiky pro časopis Mosty

6. prosince 2019

Vážený pane prezidente, tento rok oslavujete životní jubileum, dovolím si proto hned na úvod osobní otázku. Co považujete za zásadní ve svém životě, co Vám dělá radost a na co jste hrdý?

Já bych předeslal, že životní jubileum není jen jedno, po pětasedmdesáti může být i osmdesát a podobně. Nicméně abych odpověděl na Vaši otázku, za úplně největší úspěch svého politického života považuji, že jsem převzal sociální demokracii se 7% a dovedl ji na 32% a do Strakovy akademie hlavním vchodem. To se nikomu jinému nepodařilo, protože bohužel moji nástupci, možná trochu s výjimkou Jiřího Paroubka, byli ne zcela kompetentní.

V minulém rozhovoru pro časopis Mosty jste zmínil, že se o problematiku lidí se zdravotním postižením zajímáte. Dovolte mi, abych navázala na náš rozhovor a zeptala se, kde se jako prezident republiky s těmito tématy setkáváte?

My jsme teď absolvovali jednání s panem předsedou Václavem Krásou, a to je ta úroveň. Musím však dodat, že se cítím jako zdravotně postižený, protože mám polyfunkční neuropatii a špatně chodím.

Domníváte se, že témata týkající se lidí se zdravotním postižením jsou upozaďována ve prospěch takzvaných „netémat“?

Záleží na tom, co vnímáte jako netéma. Netéma pro mne není klimatická krize, netéma pro mne nejsou obnovitelné zdroje, netéma pro mne není homosexualismus a mohl bych pokračovat dále. Jinými slovy, já jsem pro klasickou standardní rodinu. Ministr zemědělství mi řekl, že se ještě nestalo, aby dvě krávy zplodily jedno tele.

Zmínil jste standardní, tedy tradiční rodinu, a protože jste s námi přibližně před rokem a půl hovořil o krizi tradičních hodnot v dnešní společnosti, zajímalo by mne, zda od té doby vnímáte nějaký posun nebo nějakou změnu?

Ano, a to změnu k horšímu. Greta Thunbergová je dle mého názoru hysterka, která by se měla vrátit do školy a učit se. Ale to, že jí naslouchají politici na významné úrovni, svědčí o této hodnotové krizi. Ne to, že existuje, ale to, že je jí nasloucháno. Viděl jsem v televizi záznam jejího vystoupení, jak tam poštěkávala, tak jsem si jen ověřil, že je opravdu hysterka.

Protože toto vydání časopisu Mosty bude vycházet v předvánočním čase, ráda bych se Vás závěrem zeptala, jak Vy osobně vnímáte adventní čas a jak jej prožíváte?

Především jej prožívám s rodinou, zapomenu na politické starosti a mám radost, že mám dvě krásné děti.

Miloš Zeman, prezident republiky, Mosty, 6. prosince 2019